Ztráta paměti u diabetika: Jak proti ní bojovat a nenechat si „ukrást“ vzpomínky
Ketoacidóza: Komplikace cukrovky, která může podstatným způsobem ovlivnit život diabetiků
Zdroj: Freepik
Ketoacidóza je nadměrná kyselost krve způsobená hromaděním ketolátek. Vyskytuje se zejména u lidí s diabetem. Nastává při nedostatečném množství inzulínu v krvi. Může se často objevit i před odborným diagnostikováním onemocnění.
Díky dobrému vzdělávání osob s diabetem se výskyt ohrožujících stavů, které nastávají při ketoacidóze, značně snížil. Je však dobré vědět, jak ji poznat a co dělat pro úspěšnou prevenci jejího nástupu. S dnešními možnostmi je hlídání kyselosti krve totiž daleko lehčí.
Riziko vzniku ketoacidózy: Důležitá je i prevence
S ketoacidózou bojují diabetici 1. typu. Jedná se o jednu z diabetických komplikací navázanou na zvýšení hladin krevního cukru, další je například hyperosmolární hyperglykemický stav. Diabetická ketoacidóza a hyperosmolární hyperglykémie mají společnou příčinu v nedostatku inzulínu. Obě je potřeba brát velmi vážně.
Pro snížení rizika vzniku ketoacidózy je potřeba dodržovat následující opatření:
- Denní sledování glykemických hodnot pro přizpůsobení léčby.
• Nezapomeňte pátrat po ketonurii (přítomnost ketolátek v moči) při kapilární glykémii vyšší než 14 mmol/l nebo při projevech ketózy. Ketolátky změříte pomocí volně prodejných proužků.
• Preventivně je potřeba věnovat zvýšenou pozornost ketolátkám v moči při infekcích, po extrakci zubu, při dlouhém cestování, vyvarovat se chyb v obvyklé léčbě (dodržovat přesně doporučené dávkování inzulínu a chodit na pravidelné kontroly).
• Hospitalizace je nezbytná, pokud zvracíte a nemůžete jíst.
• Striktní dodržování odborníkem doporučené léčby bez vynechání dávky inzulínu je nutné, aby se zabránilo riziku ketoacidotického kómatu.
• Mějte doma lahvičku s rychle působícím inzulínem s aktuálním datem spotřeby. I když běžná inzulínová terapie nezahrnuje rychle působící inzulín, je dobré vědět, jak jej použít v případě nastolené nerovnováhy. Poraďte se o tom se svým lékařem, který vám vysvětlí vše potřebné. - Zůstaňte hydratovaní, pokud je hladina cukru v krvi vyšší než 14 mmol/l.
Riziku zvýšené hladiny krevního cukru lze předejít: Projezte se k vyrovnané glykémii
Proto je potřeba hlídat ji a v rámci prevence jejího vzniku nastává nutnost patřičně se zaměřit na složení vašeho jídelníčku. Nehlídaná ...
Co je diabetická ketoacidóza?
Diabetická ketoacidóza je akutní komplikace diabetu, která spočívá ve zvýšení kyselosti krve spojené s hromaděním látek, které jsou toxické pro tělo (ketolátek). Je důsledkem příliš nízké koncentrace inzulínu v krvi v případě diabetu, který není diagnostikován, nebo je u něho špatně nastavený léčebný režim. Nezřídka vyžaduje odborný zásah a hospitalizaci.
Diabetická ketoacidóza je charakterizována hyperglykémií, která je často vyšší než 20 mmol/l, s přítomností ketolátek v krvi nebo moči. Ketolátky pocházejí z rozkladu tuku, jejich hromadění v krvi představuje toxickou zátěž pro váš organismus. Tato situace nastává, když tělu chybí inzulín a musí čerpat z vlastních tukových zásob, aby získalo energii, kterou mu jinak poskytuje glukóza.
Ketoacidózu není radno podceňovat, protože může vést k diabetickému kómatu nebo dokonce exitu.
Ketoacidózu poznáte podle následujících příznaků, kterými jsou hluboké a zrychlené dýchání, dech je cítit po ovoci (acetonu), zvracíte nebo vám je nevolno, bolí vás břicho. Může nastat změna úrovně vědomí, zmatenost, neklid nebo jiné neobvyklé chování.
Diabetická ketoacidóza se může objevit z různých důvodů, například:
- Pokud zapomenete na dávku inzulínu, nebo ji cíleně vynecháte.
- Při nesprávné úpravě inzulínové dávky.
- Při nefunkčnosti inzulínové pumpy.
- Pokud máte závažný zdravotní problém jako zápal plic a další zánětlivá onemocnění, infarkt myokardu nebo další potíže.
Ájurvédská rostlina s antioxidačními schopnostmi: Gymnéma lesní podpoří prevenci vzniku diabetických komplikací
Gymnema sylvestre se stala jedním z prostředků fytoterapie, které se dostaly do hledáčků vědců kvůli mnoha pozitivním vlastnostem a zajímavému ...
Seznamte se s ketolátkami a tím, jak fungují
Když tělo nemůže využít své primární energetické palivo (glukózu), spotřebovává dostupné tukové zásoby a při tomto procesu vznikají ketolátky (aceton, kyselina acetoctová, kyselina beta-hydroxymáselná), které se objevují jako důsledek přeměny tuků na acetyl-koenzym A játry. Tyto ketolátky jsou v běžných případech vyloučeny močí. Jejich produkce je normální nalačno nebo po intenzivní fyzické námaze.
Obvykle se zastaví po jídle. Ovšem za předpokladu, že je tělo schopno produkovat dostatek inzulínu. Tento hormon totiž potřebuje pro úspěšný přenos glukózy do buněk. V případě jeho nedostatečné produkce je potřeba medicínská suplementace.
Je-li koncentrace ketolátek v krvi malá, nastává ketóza, při níž je kyselost krve narušena pouze mírně.
Ketoacidóza vzniká v případě, pokud koncentrace ketolátek v krvi vysoce překročí schopnost těla efektivně je vyloučit z organismu, a tak vzniká překyselení krve. Těžká diabetická ketoacidóza se naštěstí od zlepšení dostupnosti inzulínu a díky dobré edukaci pacientů stává vzácnější, než tomu bylo obvyklé. U dětí však stojí na počátku objevení třetiny případů diabetu I. typu.
Zdroje: Dtc.ucsf.edu, My.clevelandclinic.org, Diabetes.org.uk
30941