MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.: Nový seriál na téma “Čím nahradit cukr?”

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.: Nový seriál na téma “Čím nahradit cukr?”
Rostlinné sirupy jsou dobrou alternativou klasického cukru. Jen je potřeba vybrat ty vhodné... Zdroj: Shutterstock

Nejpalčivější otázkou diabetické diety je nahrazování sladké chuti v pokrmech. Zajít do nejbližší prodejny zdravé výživy a vybrat si z nabídky alternativních sladidel v tomto případě nestačí. I tam totiž najdete výrobky zcela nevhodné pro diabetiky. Nezbývá, než látky se sladkou chutí dobře znát a umět si vybrat ty pravé. V našem novém seriálu si je budeme postupně představovat.

V prvním díle seriálu “Čím nahradit cukr” vám představíme několik druhů známých i neznámých rostlinných sirupů. Jaký jste již ochutnali?

Javorový sirup

Javorový sirup je přírodní sladidlo, které se získává zahuštěním mízy cukrového javoru (Acer saccharum). Jeho výroba je tradiční v zemích, kde dny jsou poměrně teplé, avšak noční teploty klesají pod bod mrazu (např. Kanada, USA). Javory se napichují a míza se z nich odčerpává. Sirup se pak musí uvařit. Jeho výsledná chuť a barva jsou velmi závislé právě na způsobu, teplotě a době vaření.

Toto sladidlo můžete koupit v obchodech se zdravou výživou. Vzhledem k obtížné výrobě a malé produkci je velmi drahé. Obsahuje asi 60 % sacharózy a invertních cukrů, ale také draslík, železo a vápník. Javorový sirup je asi o polovinu méně sladivý než sacharóza. 100 g javorového sirupu obsahuje 250 kcal (1050 kJ). Právě kvůli vysokému obsahu sacharózy je javorový sirup pro diabetiky nevhodný.

Kukuřičný sirup

Vyrábí se průmyslově z kukuřičného škrobu. Tento vysokofruktózový kukuřičný sirup, označovaný zkratkou HFCS (high fructose corn syrup), je směsí monosacharidů, zejména glukózy, fruktózy, maltózy a polysacharidů. Zastoupení jednotlivých složek bývá proměnlivé. Na světových trzích se lze nejčastěji setkat s HFCS 55, 42, 90 (čísla udávají obsah fruktózy v procentech). 

Největším světovým producentem kukuřičného sirupu je USA, kde se vyrábí až 75 % jeho světové produkce. Dalšími významnými výrobci jsou státy EU, Japonsko, Jižní Korea a Čína.

Kukuřičný sirup je sladidlo používané hlavně v potravinářském průmyslu ke slazení nápojů, pečiva, cereálií, jogurtů, bonbonů, nugátu a jiných cukrovinek. V našich podmínkách je však možné jej zakoupit i v obchodech zdravé výživy. Má vysokou kalorickou hodnotu. Protože fruktóza má o 30 % vyšší sladivost než sacharóza, platí, že čím je vyšší obsah fruktózy v sirupu (čím vyšší číslo uvedené za zkratkou HFCS), tím je vyšší i jeho sladivost. Kukuřičný sirup (HFCS) nesmí používat diabetici. Není vhodný ani při redukčních dietách.

Je syrovátkový protein pomocník při léčbě diabetu II. typu? Přesvědčte se sami!

O důležitosti syrovátkového proteinu s ohledem na naše zdraví se mluví čím dál tím častěji. Je to jeden z nejsnazších a nejrychlejších způsobů, ...

Sirup z agáve

V posledních letech získává celosvětově na oblibě také sirup z agáve. Vyrábí se z rostliny Agave tequiliana (stejně jako tradiční mexický nápoj tequila) i z jiných druhů tohoto kaktusu. Šťáva se z rostliny získává naříznutím listů. Výsledný sirup je o 30 % sladivější než sacharóza. Obsahuje velké množství fruktózy (ovocného cukru), která má tu výhodu, že nepotřebuje ke svému zpracování v lidském těle inzulín, pokud není konzumována v nadměrném množství. Není proto vhodné překračovat maximální denní dávku sirupu 25 g. Další výhodou tohoto sladidla nejen pro diabetiky je jeho nízký glykemický index (viz tabulka níže).

Sirup z agáve obsahuje stejné množství energie jako cukr řepný či hroznový – neměli by ho proto konzumovat lidé, kteří se snaží zhubnout. Sladidlo je nevhodné i pro pacienty, kteří se léčí s dyslipidémií (mají zvýšenou hladinu tuků v krvi). A neměli by ho používat ani diabetici 2.typu. Naopak výhodné je toto sladidlo pro těhotné a kojící ženy diabetičky. Předností tohoto přírodního sladidla je podstatně vyšší obsah antioxidantů, než má rafinovaný cukr nebo kukuřičný sirup (HFCS). Ještě více antioxidantů má pak med, hnědý cukr nebo javorový sirup. Nektar z agáve se také často konzumuje přímo, stejně jako med nebo javorový sirup.


Jaký je glykemický index (GI) uvedených sirupů?

  • Kukuřičný sirup (HFCS-42): 68
  • Kukuřičný sirup (HFCS-55): 58
  • Javorový sirup: 54
  • Sirup z agáve: 15

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek použitý se svolením autorky MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníkové, Ph.D.

11194

Diskuze k článku