Lykopen pro zdravá játra i lepší kompenzaci cukrovky. Jeho zdroj máte každý den na dosah!

Lykopen pro zdravá játra i lepší kompenzaci cukrovky. Jeho zdroj máte každý den na dosah!
Lykopen najdete kromě rajčat, melounů a jahod také v růžovém grapefruitu nebo kapiích. Zdroj: Shutterstock

Je určitým paradoxem, že to, co máme přímo pod nosem a je pro nás vlastně samozřejmé, nepovažujeme za nijak výjimečné. Kupříkladu takový lykopen. Látka, která vám možná zprvu nic neřekne. Když se však zakousnete do šťavnatého rajčete nebo sladké jahody, jste jeho skvělým účinkům na zdraví zas o něco blíž.

Lykopen je ceněný zejména pro své silné antioxidační vlastnosti. Jeho užitek zaznamenáte v rámci prevence vzniku civilizačních chorob. Také pomůže zlepšit stav vaší pokožky a je skvělým bojovníkem proti oxidačnímu stresu! A navíc pomůže nastartovat vaši imunitu.

Co je lykopen a kde ho najdete?

Lykopen je rostlinné barvivo (karotenoid), které dává krásnou červenou barvu rajčatům, jahodám nebo vodnímu melounu. Dá se užívat také pomocí potravinových doplňků. Zůstává ve stravě i po tepelné úpravě, takže se nemusíte bát, že byste přišli o jeho zdravotní výhody, pokud máte chuť na skvělou rajskou omáčku. Při zahřívání s tukem se dokonce ještě lépe podpoří schopnost jeho pohybu v rámci krevního řečiště a tkání.


Malinový keton jako kosmetický pomocník i krotitel cukrovky. Jaký příslib mají vědci pro diabetiky?

Výrobci potravin používají malinový keton jako ochucovadlo a parfemační složku. Stejně tak je oblíbený v kosmetickém průmyslu i ve farmacii jako ...

Antioxidant s více zdravotními přínosy

Lykopen je silný antioxidant, který má podle vědců také skvělé výsledky nejen ve snaze o snižování rizika vzniku nádorových onemocnění plic, prostaty a žaludku, ale také děložního čípku nebo prsu a dalších druhů rakoviny. Konkrétní mechanismy jeho působení se nadále zkoumají. Jedna z nových studií prováděných na myších a publikovaných v tomto roce se zaobírala jeho možnými pozitivními účinky při rakovině prostaty, starší studie zkoumaly třeba jeho léčivý potenciál při rakovině plic. Lykopen je také uváděný jako dobrý prostředek pro prevenci nealkoholického i alkoholického ztučnění jater.

Dieta bohatá na lykopen se doporučuje i pacientům s již probíhajícím onemocněním jater.

Výhody, které lykopen poskytuje lidskému organismu, jdou ale ještě dál. Mluví se o něm rovněž jako o slibném prostředku pro snižování špatného cholesterolu v krvi. Což hraje pozitivní roli v prevenci infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Pomáhá také udržovat v rovnováze krevní tlak a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Navíc působí jako výborná podpora přirozené imunity a bojuje proti projevům zánětu. Velmi dobrým příkladem vhodné skladby jídelníčku je středomořská strava.

Už jste ochutnali amlu neboli indický angrešt? Tohle exotické ovoce uchvátí hlavně diabetiky!

Bobule amly jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny, aminokyseliny, minerály, polyfenoly a vlákninu. Zařazení tohoto super ovoce do jídelníčku v ...

Slibný kosmetický prostředek

Důležitost přítomnosti antioxidantů v pleťové péči se skloňuje čím dál častěji. Chrání kožní buňky a vlasy před projevy předčasného stárnutí, které jsou zapříčiněné působením oxidačního stresu. Působení lykopenu ve spojení s vitamíny A a E pomáhá chránit síť kolagenových vláken před poškozením. Tyto silné antioxidanty navíc snižují zánětlivé reakce v pokožce a podporují přirozenou pevnost a pružnost pleti.

Jak pomůže lykopen diabetikům?

Lykopen může pomoci také diabetikům, a to na více frontách. Proč byste měli uvažovat o jeho doplnění do jídelníčku, ať už pomocí stravy nebo potravinových doplňků?

  • Snížíte zátěž oxidačního stresu, která může být velmi problematická u diabetiků II. typu, protože zvyšuje riziko rozvoje infekčních ložisek v těle.
  • Nejlepším zdrojem lykopenu jsou rajčata. Jejich zařazením do jídelníčku podpoříte odolnost organismu a zároveň dodáte tělu potřebnou hydrataci.
  • Zlepšíte citlivost na inzulín a podpoříte prevenci vzniku inzulínové rezistence.
  • Prokážete službu vašim játrům a eliminujete výskyt špatného cholesterolu v krvi. Nealkoholické ztučnění jater je totiž poměrně časté právě u osob s diabetem II. typu.
  • Pokud chcete detoxikovat organismus, je lykopen jedním z dobrých prostředků pro to, abyste jej dostali zase do rovnováhy. Pomáhá totiž snižovat toxickou zátěž, která ohrožuje vaše tělo.

Zdroj: Breastcancer, Ncbi.nlm.nihPubmed.ncbi.nlm.nih, Skininc

68496

Diskuze k článku