Slavný Vincenz Priessnitz: Fenomén zakladatele vodoléčby
Malinový keton jako kosmetický pomocník i krotitel cukrovky. Jaký příslib mají vědci pro diabetiky?
Zdroj: Shutterstock
Malinový keton vzbuzuje pozornost hlavně díky údajné schopnosti pomáhat při hubnutí. Najdete ho na trhu v podobě tablet či kapslí. Jak na něj ale v tomto ohledu nahlíží studie? A proč by neměl uniknout pozornosti diabetiků?
Výrobci potravin používají malinový keton jako ochucovadlo a parfemační složku. Stejně tak je oblíbený v kosmetickém průmyslu i ve farmacii jako potravinový doplněk. Pojďme si tedy o této látce prozradit mnohem více! Stojí to za to.
Kromě malin najdete malinový keton v menším množství také v ostružinách, brusinkách, kiwi a broskvích.
Co je malinový keton?
Malinový keton je přírodní látka, díky které mají maliny svoji typickou vůni a chuť. Někdy jej najdete také pod názvy rheosmin nebo frambinon. K výrobě 1,4 miligramu malinových ketonů je zapotřebí asi kilogram malin. Strukturálně jsou malinové ketony podobné alkaloidům synefrinu a efedrinu, které se běžně používají při hubnutí. Podle evropské legislativy je považován za přírodně identickou aromatickou látku. Může být ale získán také chemickou syntézou.
Extrahování ketonů přímo z malin je mimořádně nákladné, proto jsou jednou z nejdražších složek používaných v potravinářském průmyslu.
Květové vody alias hydroláty: Jakým způsobem mohou pomoci diabetikovi?
Květové vody jsou jedním z pilířů bezpečného přírodního léčení, protože jsou účinné a mohou se používat tam, kde jinak hrozí vysoké riziko ...
Podpoří pružnost pokožky
Malinový keton se v kosmetických prostředcích používá jako prostředek proti stárnutí pokožky a pro zlepšení její elasticity. Podporuje snížení viditelnosti pigmentových skvrn a srovnává celkový kožní tón. Protože napomáhá zlepšit produkci adiponektinu, má pozitivní vliv na stav vlasových folikul. Přidává se tedy i do výrobků vlasové péče, kde hraje roli pomocníka proti vypadávání vlasů. Také zlepšuje jejich vzhled a zvyšuje odolnost proti nepříznivým vlivům okolního prostředí.
Zastavte čas s antioxidačními potravinami. Jaké si můžete dopřát při diabetu?
Antioxidační aktivita je vlastní mnoha druhům potravin, a to hlavně bobulovitému ovoci a kvalitním rostlinným olejům. Poskytuje ochranu buňkám a ...
Je malinový keton vhodný pro ztrátu hmotnosti?
Existuje nepřeberné množství zdrojů, které uvádí výhody malinového ketonu jako pomocníka pro zlepšení vašeho zdraví. I když jde o poměrně rozšířený doplněk stravy zařazovaný do dietních plánů, nemáme zatím větší vědecké důkazy, které by potvrdily jeho účinnost na lidech. Malinový keton má podobnou molekulární strukturu jako kapsaicin. Ten se pyšní prohřívacími účinky, používá se pro podporu hubnutí a také na uvolnění svalů i jejich prokrvení. Současně podporuje činnost krevního oběhu. V návaznosti na tuto podobnost byl malinový keton zkoumán jako prostředek proti přibírání na váze.
O malinovém ketonu se mluví jako o dobrém spalovači tukových tkání.
Relevantní studie, která byla provedená na myších, a z níž vychází tvrzení o tom, že pomáhá redukovat tělesnou hmotnost, je z roku 2010. Podle ní malinový keton podpořil vylučování většího množství adiponektinu (jeho nedostatkem trpí lidé léčící se s diabetem II. typu) tukovými buňkami.
Výsledky studie: Jak působí malinový keton (nejen) na diabetes?
Malinovému ketonu a jeho vlivu na diabetes se věnovaly nedávné studie, které přinesly poměrně pozitivní výsledky bádání. Vědci v různé míře prokázali zlepšení manipulace s glukózou i citlivosti na inzulín. Uvádí se u něho také schopnost snižovat projevy inzulínové rezistence.
A jaké další účinky má malinový keton na lidský organismus podle předběžné studie?
- Poradí si i s vysokou hladinou “špatného” LDL cholesterolu v krvi.
- Může hrát příznivou roli v prevenci a léčbě chronických onemocnění.
- Snižuje zánětlivé reakce a mírní nepříznivý vliv oxidačního stresu na buňky.
- Chrání zdraví jater a srdce.
- Vykazuje dobrou účinnost při léčbě žaludečních vředů.
Malinový keton tedy může představovat skutečný zázrak na poli alternativní léčby. Pro jednoznačné potvrzení výše uvedených účinků je ale potřeba dalšího odborného zkoumání.
Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Healthline, Nature
3570