Už jste ochutnali amlu neboli indický angrešt? Tohle exotické ovoce uchvátí hlavně diabetiky!

Už jste ochutnali amlu neboli indický angrešt? Tohle exotické ovoce uchvátí hlavně diabetiky!
Amla je vyhledávaná hlavně v péči o vlasy, ale představuje poklad na poli antioxidantů. Zdroj: Shutterstock

Bobule amly jsou známé také jako indický angrešt. Po tisíce let se používají v ájurvédě při léčbě a prevenci různých druhů nemocí. V našich končinách není toto ovoce příliš známé, má ale co nabídnout, a to hlavně diabetikům! Rozšiřte si společně s námi obzory.

Bobule amly jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny, aminokyseliny, minerály, polyfenoly a vlákninu. Zařazení tohoto super ovoce do jídelníčku v čerstvé nebo sušené formě dokáže zázraky s pokožkou, vlasy a celkovým zdravím.

Léčivé účinky amly v ájurvédě

Amla, indický angrešt nebo také amalaki (Emblica officinalis) je jedním z pilířů ájurvédy. Používá se pro mnoho prospěšných léčivých vlastností i jako součást jídelníčku. Původně se amla indikovala k léčbě zažívacích problémů, kašle a astmatu. Nevyužívá se pouze k výrobě přírodních léčiv, ale také k přípravě různých pokrmů a nálevů.

Přestože se používají všechny části rostliny, ovoce je z nich díky přítomnosti účinných látek zdravotně nejprospěšnější.

Malinový keton jako kosmetický pomocník i krotitel cukrovky. Jaký příslib mají vědci pro diabetiky?

Výrobci potravin používají malinový keton jako ochucovadlo a parfemační složku. Stejně tak je oblíbený v kosmetickém průmyslu i ve farmacii jako ...

V čem může amla pomoci vašemu zdraví

Indický angrešt má nízký obsah cukru a vysoký obsah vitamínu A, vitamínu C, vitamínu E, železa a vápníku. Díky své bohaté nutriční hodnotě je známo, že nabízí následující výhody:

 • Je výborným imunostimulantem a díky antioxidačnímu působení vitamínu C napomáhá snižovat projevy zánětu v těle a buněčné poškození.
 • Obsahuje minerál chróm, který je spojovaný se snižováním hladiny cukru v krvi a lepší citlivostí na inzulín.
 • Amla je také bohatá na další antioxidanty, které podporují celkové zdraví pokožky i těla. Olejový macerát z amly napomáhá bojovat proti lupům, podporuje normální funkce vlasových folikul a stimuluje růst vlasů.
 • Zlepšuje zdraví trávicího traktu, dodává tělu potřebnou vlákninu, která napomáhá regulovat pohyb střev a působí jako prevence zácpy a průjmu.
 • Urychluje vstřebávání potravy a trávení.
 • Podporuje dobrý stav vašich očí.
 • Působí jako prevence vzniku srdečních onemocnění a má schopnost regulace škodlivého cholesterolu v krvi.
 • Je prospěšná pro zdraví pohybového aparátu, díky obsahu vápníku napomáhá udržet silné kosti.
 • Je vhodná také při anemických stavech a potížích s nimi spojených, protože je výborným zdrojem železa.
 • Amla je také zmiňována jako prostředek prevence proti rakovině.

Co může amla nabídnout diabetikům?

Amla je z diabetického hlediska zajímavá hned z několika důvodů. Její antioxidační a protizánětlivé působení napomáhá snižovat projevy infekcí v těle diabetiků. Posiluje imunitní odpovědi organismu. Indický angrešt je také jedním z přírodních prostředků, které snižují hladinu triglyceridů v krevním řečišti.

Vysoké hladiny triglyceridů mohou způsobit inzulínovou rezistenci, vést ke zvýšenému riziku obezity a vzniku srdečních chorob.

Obsah chrómu v indickém angreštu podporuje snahu o snížení tělesné hmotnosti u diabetiků, která může být problémem hlavně u cukrovky II. typu. Chróm též eliminuje výkyvy hladiny krevního cukru a působí jako výborná prevence proti inzulínové rezistenci. Amlu by si tedy diabetik rozhodně neměl odpírat!

Omega-6 mastné kyseliny a jejich vliv na diabetes v hledáčku vědců: Jsou zdravé, nebo škodlivé?

Omega-6 mastné kyseliny v jídelníčku diabetiků mají své zastánce a odpůrce. Různé pohledy na jejich funkce a možná rizika mohou u těch, kteří se ...

Jak pracovat s amlou?

Amla neboli indický angrešt má více možností použití. Ať už si chcete zlepšit zdraví, ozvláštnit své kulinářské umění nebo podpořit krásnou a pevnou pleť, nezklame vás ani v jednom případě!

 • Amla prášek můžete užívat jako potravinový doplněk nebo ho přidat do své kosmetické rutiny.
 • Pokud rádi zkoušíte nové věci v kuchyni, můžete si připravit třeba mangovou rýži s amlou, známou pod názvem Mavinakayi Nellikai Chitranna.
 • Indický angrešt funguje též jako detoxikační prostředek. Pokud zalijete lžičku amla prášku horkou vodou, můžete jej konzumovat jako čaj. Lze efektivně kombinovat třeba se zázvorem. Pro mnohé ale může být problematická její typická, pro naše končiny nezvyklá chuť.
 • Na kosmetickém poli můžete po amle sáhnout, pokud potřebujete snížit předčasné šedivění vlasů. Hodí se do vlasových zábalů a masek a také jako součást no poo péče.
 • Amla prášek je vhodný také do pleťových masek. Díky obsahu vitamínu C, který funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu, je po jeho použití pokožka pevná a jemná. Snižuje viditelnost vrásek.

Zdroj: Medicalnewstoday, Tarladalal, Beatoapp, Researchgate

2461

Diskuze k článku