Lískooříšková pomazánka bez přidaného cukru: Pomůže s oxidačním stresem a pochutná si na ní i diabetik 

Lískooříšková pomazánka bez přidaného cukru: Pomůže s oxidačním stresem a pochutná si na ní i diabetik 
K vytvoření vlastního krému vám postačí pár dostupných surovin a výkonný mixér Zdroj: Freepik

Lískooříškový krém většinou nepatří k těm nejzdravějším pochoutkám, které si můžete dopřát. Jeho hlavní složkou je totiž především cukr a tuk, zato lískových ořechů je tam opravdu poskrovnu. Je to však veliká škoda, protože tyto malé hnědé oříšky jsou doslova nabité antioxidanty, vitamíny a minerály. Není potřeba hned se vzdát všeho dobrého. Stačí vám několik málo dostupných surovin a fit lískooříškový krém si uděláte i doma. 

Přestože mají tyto ořechy poměrně vysoký obsah kalorií, hodí se do dietního režimu mnohem více než kdejaké chipsy nebo čokoládové tyčinky. Kromě zdravých tuků jsou “lískáče” plné živin, obsahují tolik potřebnou vlákninu, bílkoviny, a navíc dokáží i dobře zasytit.

Lískáče pod drobnohledem

Tyto hnědé nasládlé kuličky rostou na stromě lísky obecné a prapůvodně nejspíše pocházejí z Asie, kde jsou i nyní považovány za symbol plodnosti. Řadí se tak, vedle datlí, k nejstarším plodinám vůbec. V dnešní době jsou největšími producenty Turecko, Itálie a Španělsko, ale hojně roste i u nás v České republice.

Historie lískooříškového krému

První sklenice této oblíbené pochoutky byla prodána v roce 1964 v Itálii a rychle se rozšířila do celého světa, přitom vlastně vznikla z nouze. Receptura byla po válce „šizena“ lískovými oříšky, protože kakao bylo příliš drahé.

Pro zajímavost: Jedna lžíce tohoto krému (30 g) má 161 kcal, 17 g sacharidů a 10 g tuků!

Co lískové oříšky obsahují?

Stejně jako jiné ořechy jsou i ty lískové bohaté na živiny, ale zároveň poměrně dost kalorické – pouhých 50 g doplní vaši energii na celou hodinu tělesné aktivity, takže jsou vhodné i pro sportovce. V první řadě jsou velmi dobrým zdrojem vlákniny, ale hodí se i pro doplnění omega-6 a 9. Zároveň obsahují hořčík, draslík, zinek a vitamíny ze skupiny B a E.

Nejdůležitější je však množství obsažených antioxidantů, které mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu, záněty v těle, ale chrání také proti volným radikálům, které zvyšují rozvoj některých typů rakoviny.

Energetická hodnota ve 30 g:

    • kalorie: 200 kcal
    • bílkoviny: 4,3 g
    • sacharidy: 2,3 g
    • tuky: 18,7 g
    • vláknina: 2,6 g

Čemu prospívají?

Kromě již zmíněného snížení oxidačního stresu mohou mít lískáče pozitivní vliv na vaši paměť, ochranu srdce, ale mohou zlepšit i strukturu tepen a zánětlivých markerů v krvi. Fenolické sloučeniny naopak mají tendenci snižovat hladinu cholesterolu a některé studie dokonce prokazují, že mohou být tyto ořechy prospěšné při léčbě rakoviny děložního čípku, jater, prsu a tlustého střeva.

Lískové ořechy a diabetes

Obecně vzato se dá říct, že jsou tyto ořechy schopny lépe zpracovávat sacharidy, to znamená, že díky tomu člověk méně přibírá a má nižší riziko rozvoje cukrovky – jsou tedy vhodné i pro lidi s prediabetem. Jedna studie dokonce prokazuje, že lískáče pomáhají snížit hladinu cukru v krvi a mají příznivý vliv na citlivost na inzulín.

Antikoncepční metody u žen s diabetem: Před užíváním je třeba pečlivě uvážit vaše zdraví

To, zda lze antikoncepci pro ženy s diabetem doporučit, či nikoliv, není jednoznačné. V tomto článku se však dozvíte, jaké druhy antikoncepce ...

Se slupkou, nebo bez?

Tak tady hodně záleží na tom, k čemu budete ořechy potřebovat? Nejvíce antioxidantů je totiž obsaženo právě ve slupce. Ta však může někomu připadat hořká a ořechy jsou s ní hůře stravitelné (některé recepty tak vysloveně doporučují používat ořechy bez slupky). Pokud je tedy potřebujete oloupat, dejte je na chvíli do trouby a pak promněte v utěrce.

Zajímavost: Z těchto ořechů se vyrábí také olej, který se dá použít jak zevnitř, tak vně. Dokáže harmonizovat činnost pohlavních orgánů a je vhodný i při silné menstruační bolesti. Také ale pomáhá unavené pleti a regeneruje malé jizvy a strie.

Skladování

Všechny ořechy jsou náchylné na plísně, houby a cizí parazity, proto je jejich správné skladování velmi důležité. Lískové ořechy potřebují suchý, vzdušný a tmavý prostor. Nejlépe je však ořechy zamrazit, kde vydrží až jeden rok.

Recept: Domácí lískooříškový krém

Zatímco původní recept obsahuje pouze 13 % ořechů, zde budou hrát hlavní roli. Ke všemu budete potřebovat pouze pár surovin a výkonný mixér. Recept je přirozeně bezlepkový, bezlaktózový a s minimem cukru.

Suroviny:

  • 300 g lískových ořechů
  • 30 g kakaa
  • 100 g tekutého sladidla (čekankový sirup, med)
  • 1 lžíce kokosového oleje
  • 1 vanilkový lusk (vanilkový extrakt)
  • špetka soli

Postup:

  1. Lískové ořechy nejdříve opražíme v troubě po dobu patnácti minut. Ještě teplé je zabalíme do utěrky a promneme, abychom se zbavili slupky, ale samozřejmě by to nevadilo ani v případě, že byste tam slupky nechali.
  2. Nejdříve rozmixujeme ořechy na jemný prášek, přidáme kokosový olej a mixujeme, dokud se tyto dvě ingredience nespojí.
  3. Teprve potom přidáváme kakao, špetku soli, tekuté sladidlo (jejich velký přehled naleznete zde), zrníčka z vanilkového lusku, nebo extrakt z vanilky, a mixujeme dalších pár minut.
  4. Podle chuti můžete ještě dosladit.
  5. Hotový krém přendejte do sklenice s víkem a dejte do lednice odležet. Tam vydrží až dva týdny.

Dobrou chuť.

Zdroje: ochutnejorech.cz, rehabilitace.info, kulturistika.com

2202

Diskuze k článku