Co (ne)jíst při diabetu: Seznamte se s potravinami, které na jídelníček diabetika nepatří
Antikoncepční metody u žen s diabetem: Před užíváním je třeba pečlivě uvážit vaše zdraví
Zdroj: Freepik
Diabetes ovlivňuje mnoho aspektů života žen a jedním z nich je i reprodukční zdraví, které se mnohdy upravuje pomocí hormonální antikoncepce. Ta sice může mít příznivý vliv na řízení menstruačního cyklu a plodnosti, zároveň však výrazně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a může přinést více škody než užitku. Znamená to jediné. Právě ženy s diabetem by měly výběr antikoncepce pečlivě zvážit tak, aby zejména předešly rizikům.
To, zda lze antikoncepci pro ženy s diabetem doporučit, či nikoliv, není jednoznačné. V tomto článku se však dozvíte, jaké druhy antikoncepce existují, ale i to, které ovlivňují hladinu cukru, nebo jaké důležité faktory je třeba sledovat.
Co je potřeba před užívání zvážit?
U žen s diabetem je použití antikoncepce zvažováno mnohem pečlivěji než u kohokoliv jiného. Především váš gynekolog musí vzít v úvahu vaše zdraví – tedy jakou máte kontrolu nad glykémií, ale zároveň jestli nemáte přidružené nemoci (např. srdce). Dále musí vzít v úvahu současnou léčbu diabetu, ale zároveň i to, jestli neplánujete v budoucnu otěhotnět.
Druhy antikoncepce
V zásadě existují čtyři druhy antikoncepce – těmi nejznámějšími jsou hormonální a nehormonální, ale mezi další patří i sterilizace, nebo naopak přirozená antikoncepce, která sleduje přírodní cykly ženy. Existuje však i jednorázová antikoncepce (tzv. pilulka “po”).
Hormonální antikoncepce
Tento druh využívá syntetické hormony (estrogen a progesteron) k potlačení ovulace. Ty mohou být podávány v tabletách, náplastech nebo injekcích. Jedná se prozatím o nejúčinnější metodu antikoncepce.
Fakt: U žen s diabetem je lepší zvolit jednofázovou HA s nízkou dávkou hormonů.
Jak ovlivňuje hladinu cukru v krvi?
Tato metoda bohužel ovlivňuje krevní cukr, zhoršuje citlivost na inzulín, a dochází tak často k hyperglykémii, a to především u žen s diabetem 2. typu.
Možné vedlejší nežádoucí účinky
Kromě již zmíněné vyšší hladiny cukru, která může vést k riziku pozdních komplikací, můžou dalšími nežádoucími účinky být:
-
- zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob (infarkt, mrtvice),
- vyšší riziko krevních sraženin,
- ovlivnění metabolických procesů, jako je správná přeměna sacharidů, tuků a bílkovin,
- zvýšené riziko infekcí močových cest,
- zvýšená citlivost nebo bolestivost prsou,
- nepravidelná menstruace,
- snížená sexuální touha.
Na co si tedy dát pozor?
Každá forma antikoncepce může mít své následky, ale ženy s diabetem by se měly mít zvlášť na pozoru a dvojnásobně ty, kterým je nad 35 let, kouří, mají vysoký krevní tlak, cévní poškození, křečové žíly nebo poruchu jaterních funkcí.
Hořká pravda o cukru: Velký přehled přírodních a náhradních sladidel
Sacharidy jsou zdrojem paliva pro naše tělo a je tedy zřejmé, že se většinou bez této makroživiny neobejdeme. Na jednoduché sacharidy by si měl ...
Nehormonální antikoncepce
Do této metody spadá všechna bariérová antikoncepce – kondomy, vaginální kroužky, pesary a tělíska. Jsou sice méně účinné, avšak například kondom chrání jak před otěhotněním, tak i před případnou nákazou.
Jak ovlivňuje cukr v krvi?
Pokud jsou tyto metody aplikovány správně, tak neovlivňují glykémii a umí být i velmi bezpečné. Je však dobré uvědomit si, že právě tato antikoncepce nemusí být vhodná pro všechny ženy.
Možné vedlejší nežádoucí účinky
Některé ženy mohou být alergické na latex nebo na spermicidní gely používané společně s pesarem. Tělíska zase mohou způsobit podráždění a následné krvácení nebo bolest.
Na co si dát pozor?
U nehormonální antikoncepce je opravdu důležité sledovat krvácení mezi obdobími, nepravidelnou menstruaci, bolest břicha nebo častější infekce močových cest.
Nouzová metoda
Takzvaná pilulka “po” je jedním z typu antikoncepce, která zabrání těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Tato metoda je jednorázová a měla by se použít opravdu jen v nouzových případech.
Jak ovlivňuje hladinu cukru v krvi?
Tato pilulka obsahuje poměrně velkou dávku hormonů, což má samozřejmě vliv na hladinu cukru v krvi, která může být zhoršená i několik dnů.
Možné vedlejší nežádoucí účinky
Kromě již zmíněné „rozházené“ glykémie může být tato metoda negativně ovlivněna antidiabetickými léky – ty mohou snížit účinnost pilulky a vést k nechtěnému těhotenství. Je tedy nutné lékárníka informovat, jaké léky užíváte. S požitím této bariéry se mohou vyskytovat klasické formy PMS – nateklá prsa, bolest v podbřišku apod.
Co ovlivňuje funkčnost antikoncepce?
Kromě té nouzové mohou i tu klasickou HA ovlivnit léky na diabetes. Mezi ty nejčastější patří některé inzulíny, antidiabetika se sulfonylmočovinou, ale i léky s exenatidem nebo liraglutidem, které zpomalují průchod potravy trávicím traktem, a tím zpomalují i vstřebávání HA.
Zajímavost: Účinnost antikoncepce mohou ovlivnit také některá antibiotika. V takovém případě je lepší chránit se další metodou.
Závěrem
Hormonální antikoncepce samozřejmě není jen zlo a v některých případech má své opodstatnění – především při snaze seřídit svůj menstruační cyklus, a řešit tak jistou nepravidelnost. Jindy je zase možné hormonální antikoncepcí snížit riziko zánětů močových cest nebo mít kontrolu nad PCOS syndromem. Z vlastních zkušeností však vím, že z dlouhodobého hlediska je lepší sáhnout po té nehormonální variantě, případně sledovat své vnitřní biologické hodiny.
Fakt: Po vysazení HA trvá tělu i několik měsíců, než se vrátí do své původní formy.
Zdroje: exxcellence.org, htzdravi.euro.cz, ncbi.nlm.nih.gov
799