-- reklama --

Datle jako léčivý zázrak přírody rostoucí v trsech: Nejstarší ovoce pěstované lidmi

Datle jako léčivý zázrak přírody rostoucí v trsech: Nejstarší ovoce pěstované lidmi
Datle jsou zázrakem přírody. Zdroj: Freepik

Chléb beduínů, jak se jinak datlím přezdívá, je neuvěřitelně lahodné exotické ovoce, které vás překvapí svou šťavnatou konzistencí a lehce karamelovým nádechem. Datle jsou považovány za vůbec nejstarší ovoce pěstované lidmi. Po celou svou dlouhou historii, která sahá až k lovcům mamutů, byly datle zdrojem energie i zdraví prospěšných látek. Víte, jaké živiny datle obsahují, nebo proč je zařadit do jídelníčku? A mohou je pro svou sladkost jíst i diabetici?

Datle byly a stále jsou potravinou, která nikdy nesmí chybět na stole arabských rodin. Jednak proto, že všeobecně milují sladké, ale zároveň i proto, že po staletí znají jejich léčivé účinky. Tyto exotické plody jsou u nás k dostání nejčastěji v sušené formě, ale i polosušené nebo sušené mrazem. Pojďte je vyzkoušet v datlovém koláči s pekanovými ořechy.

Datle pod drobnohledem

Datle jsou peckovité bobule dlouhé až sedm centimetrů. Podle fosilií nalezených na africkém kontinentu rostly datlové palmy už v době před 50 miliony let. Zmínku o nich však nalezneme i v Koránu nebo v Bibli. V nynější době patří mezi největší pěstitele Alžírsko, Egypt, Pákistán, Maroko nebo Tunis.

Datlí je přes 200 různých druhů, které se liší svou barvou, tvarem i velikostí. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Medjool (nejvhodnější pro diabetiky), Barhi, Deglet Nour, Sayer nebo Thoory. Pro všechny odrůdy však platí, že je nutné pěstovat je v suchých a teplých oblastech tropů.

Zajímavost: Sklizeň datlí i dnes probíhá ručně, a ačkoliv i čerstvé datle připomínají obrovskou scvrklou rozinku, uvnitř se nachází šťavnatá dužina.

Vlastnosti datlí

Datle jsou tvořeny především sacharidy, a to až ze 70 % (poměr glukózy a fruktózy je téměř půl na půl, některé druhy obsahují i sacharózu). Bílkovin v nich moc nenajdete (pouze 2 g) a tuků ještě méně. Zato jsou však neuvěřitelným zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která zvyšuje objem stravy, vyvolává lepší pocit zasycení, a navíc podporuje peristaltiku střev.

K tomu všemu jsou datle jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů, obsahují vitamín A, B, K, thiamin, riboflavin a kyselinu listovou a poměrně velké množství minerálů, jako je draslík, chlór, fosfor, vápník, měď, mangan a zinek.

Zajímavost: Sušené datle obsahují navíc vysoký podíl železa, které je potřeba doplňovat při únavě a slabosti způsobené chudokrevností.

Gemmoterapie pro diabetiky: Síla pupenů jako alternativní léčebná metoda

Pupenová terapie je součástí fytoterapie, která se věnuje prevenci a léčbě různých zdravotních problémů pomocí rostlin. Je prospěšná tělu i ...

Zdravotní benefity

Od pradávna se datle používají na zklidnění žaludku (čerstvé datle na žaludeční křeče, nezralé plody na průjem a zralé naopak při zácpě). Datle mají také protizánětlivé účinky, regulují činnost enzymů a podporují správné fungování jater. Dále také:

 • díky vitamínům ze skupiny B podporují soustředění a snižují stres,
 • aminokyselina tryptofan reguluje hormon serotonin, díky kterému se vám lépe usíná,
 • můžou pomoci upravit cirkadiánní rytmus těla,
 • vážou na sebe toxické a odpadní látky v těle,
 • díky vápníku pomáhají kostem a kloubům,
 • snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění,
 • jsou vhodné pro udržování rovnováhy elektrolytů v buňkách,
 • jsou dobrou výživou pro pokožku, nehty a vlasy,
 • povzbuzují pokles při výkonu a únavě,
 • příznivě působí při nachlazení a rýmě,
 • zabíjí nežádoucí bakterie a parazity v těle,
 • zahánějí chuť na sladké,
 • pomáhají při hojení krvácivých dásní,
 • eliminují riziko kocoviny,
 • snižují vedlejší účinky antibiotik.

Sportovec, IT technik a diabetik 1. typu Ondra Štefek: „Technika dokáže zázraky, ale je třeba dát i na vlastní rozum“

Ondra pracuje jako IT podpora. Mezi jeho záliby patří počítačové hry, virtuální realita, sport a sebevzdělávání. Od svých 4 let se pravidelně ...

Pochutnají si na datlích i diabetici?

Datle – to jsou především sacharidy. A kde jsou sacharidy, tam je i energie. Ale co diabetici, kteří si musejí hlídat každý gram navíc? I tady platí, že škodlivé je především množství, ne potravina. I diabetici si mohou užívat benefitů a zdraví prospěšných látek datlí, a to především při zvýšené fyzické aktivitě, při které reálně hrozí vyšší riziko hypoglykémie. Jsou skvělou svačinkou na túru, před tréninkem, ale i jako první záchrana před nízkou hladinou glykémie za volantem.

Navíc díky vysokému podílu vlákniny se vstřebávání cukru z datlí zpomalí a komplex vitamínů a minerálů sehraje při podpůrné léčbě diabetu větší roli než již zmíněné cukry. Díky tomu jsou datle jako celek pro diabetiky v přiměřeném množství více než vhodné.

Tip: Sušením se zvyšuje i energetická hodnota datlí. Výjimkou jsou již zmíněné datle odrůdy Medjool, které se po sklizni spíše mrazí, i když se na první pohled může zdát, že jsou sušené.

Recept: Datlový koláč s pekanovými ořechy

Datle mají schopnost koláč nejenom dostatečně osladit, ale díky své konzistenci fungují i jako skvělé pojidlo dalších ingrediencí. I proto jsou jednou ze základních surovin při přípravě raw dezertů.

Tip: Při koupi si dejte pozor na kvalitu. Ideálně kupujte tepelně nezpracované datle s logem EU-Organica.

Suroviny:

 • 400 g datlí odrůdy Medjool
 • 200 g másla
 • 50 g datlového nebo čekankového sirupu
 • 5 vajec
 • 300 g celozrnné špaldové mouky
 • 1 lžička kypřicího prášku
 • 150 g pekanových ořechů

Postup:

 1. Úplně pro začátek namočte datle do vody (klidně přes noc) a předehřejte si troubu na 180 °C.
 2. Datle je potřeba rozmixovat.
 3. Máslo ušlehejte se sirupem, přidejte vejce, datle, kypřicí prášek a až poté postupně zašlehávejte mouku.
 4. Nakonec přidejte hrst rozmixovaných pekanových ořechů.
 5. Těsto dejte do dortové formy vyložené pečicím papírem a navrch dejte zbylé pekanové ořechy.
 6. Pečte cca 30 až 40 minut.

Dobrou chuť.

Zdroje: upravený autorčin recept podle jimezdrave.cz, svetplodu.cz

17330

Diskuze k článku