-- reklama --

Maca je tradiční potravou jihoamerických indiánů: Diabetikům pomůže s hypoglykémií a dodá energii

Maca je tradiční potravou jihoamerických indiánů: Diabetikům pomůže s hypoglykémií a dodá energii
Maca prášek je ideální pro přidávání do koktejlů nebo smoothies, které jsou na jaře skvělým zdrojem energie. Zdroj: Freepik

Maca je úžasná rostlina, která vykazuje výborné adaptogenní vlastnosti. Je tradiční součástí lidové medicíny v Latinské Americe. Velmi zajímavými benefity oplývá také pro ty, kteří se léčí s cukrovkou.

Maca jako výborný zdroj tělesné energie

Maca (Lepidium meyenii) je rostlina s kulovitým, masitým kořenem, listy tvoří zploštělou nadzemní růžici. Barva kořene se v závislosti na odrůdě pohybuje mezi bílou a šedou. Sklizeň je roční nebo dvouletá, v závislosti na typu půdy, ve které je vysazena. Sbírá se mezi červnem a červencem, když začínají žloutnout její listy. Maca měla pevné místo v národním lidovém léčitelství Latinské Ameriky, jejím domovem je Peru. V západní fytoterapii byla dlouho neznámá, vyskytuje se pouze v nerozsáhlé lokalitě centrálních And. Věhlas mimo domovinu jí získal její údajný afrodiziakální účinek a schopnost podpořit plodnost.

Maca se používala převážně jako zdroj obnovení energetických rezerv organismu a při rekonvalescenci. Sloužila i jako jedna z typických složek jídelníčku domorodých obyvatel.

U Inků se těšila určité posvátnosti. Další název, který je pro ni používaný, je „peruánský ženšen“. S ženšenem jako takovým se poměrně často kombinuje ve složených potravinových doplňcích pro komplexnější účinnost těchto dvou rostlin na tělo i mysl. Je známa již od pravěku, její pozůstatky byly nalezeny v rámci archeologických výzkumů. Typicky se pěstovala v nadmořských výškách 3500–4500 metrů. Od dob, co byla objevena západními fytoterapeuty, tvoří nedílnou součást doplňků stravy, jejich použití je opravdu různorodé.

Psychiku diabetika často provází výbuchy hněvu či deprese. Aromaterapie může být dobrým pomocníkem

Aromata se již po staletí používají pro podporu dobré nálady a celkového uvolnění. Díky klinické aromaterapii také víme, jak chemické složení ...

Použití macy v dnešní fytoterapii

Je vysoce ceněna sportovci, kteří ji konzumují pro schopnost podpory fyzického výkonu a vytrvalosti. Je to vynikající přírodní adaptogen, zvyšuje tělesnou energii a přirozenou vitalitu organismu. Obsahuje značné množství aminokyselin, z nichž některé jsou esenciální, a proto je výborným doplňkem stavy pro nárůst svalové hmoty.

Kromě toho, že je schopná dodat energii tělu, je výborným stimulantem unavené mysli a intelektuální aktivity.

Využijete ji při zvýšené stresové zátěži, přepracování, pro podporu učení. Působí na hladiny malondialdehydu a acetylcholinesterázy. Uvádí se jako výborný antioxidant, což ocení také diabetici. Antioxidanty jsou totiž důležité pro prevenci rozvoje komplikací cukrovky a chrání buňky těla před účinky volných radikálů. Je zajímavá také obsahem aminokyselin a glycinu, které jsou používány jako přírodní protidepresivní složky. Tyto látky tedy mohou diabetikům pomoci s větší psychickou pohodou.

Jaké jsou další pozitivní vlastnosti macy, které uvádí fytoterapeuté?

  • Působí jako ochrana nervového systému a používá se v prevenci proti neurodegenerativním onemocněním jako Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba či demence.
  • Díky bohatosti na esenciální mastné kyseliny se podílí na regulaci hormonů a je schopna regulovat hladinu endorfinů a serotoninu, hormonů, které jsou spojené s pocity štěstí a pohody.
  • Podporuje hormonální rovnováhu, stimuluje endokrinní systém, a tím pozitivně působí na činnost nadledvinek, varlat a vaječníků, slinivky břišní či štítné žlázy.
  • Srovnává spánkový cyklus.
  • Napomáhá lepší koncentraci, u studentů před zkouškami podpoří lepší odolnost proti stresovým faktorům, které je provázejí.
  • Doporučuje se při frigiditě a erektilní dysfunkci.
  • Funguje jako posilovač imunitního systému.
  • Díky obsahu vitamínů C a E je nejen skvělým antioxidačním prostředkem. Tyto vitamíny jsou totiž důležité pro zachování krásné, zdravé a pevné pleti. Vitamín C je totiž důležitým prekurzorem pro tvorbu kožního kolagenu.
  • U žen je prospěšná pro management příznaků provázejících menopauzu. Je vhodná i pro eliminaci menstruačních potíží.
  • Používá se také pro stimulaci laktace.

Violka vonná je oblíbená nejen kvůli typické opojné vůni, byla zkoumána také jako podpůrný prostředek k léčbě diabetu

Violka vonná má typicky místo v lidové medicíně i mytologii. Parfemáři využívají již po staletí její příjemnou vůni a její květy jsou navíc ...

Jak může pomoci diabetikům?

Pro diabetiky je kromě toho, že je výborným zdrojem antioxidačních látek, prospěšná z více důvodů. Často totiž bojují s projevy vysokého tlaku, mají oslabený imunitní systém a potřebují redukovat projevy vnitřního i vnějšího zánětu. V návaznosti na onemocnění se u mnohých z nich vyskytuje také pocit psychického nepohodlí, které může nepříznivě ovlivňovat nejen toho, kdo se léčí s cukrovkou, ale také jeho okolí. Podle tradiční peruánské medicíny jde navíc o výborné tonikum pro poruchy libida, s kterými se mohou potýkat muži – diabetici. Maca je taktéž dobrým zdrojem vlákniny, která je důležitá pro efektivní kontrolu hladin glykémie. Díky ní se totiž zpomalí trávení, a krevní cukr se tak zvyšuje bez větších výkyvů.

Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Nejen diabetici, ale všichni lidé užívající farmaceutickou léčbu (např. antikoagulanty, léky na management hypertenze, hormonální léčbu) by měli veškeré používání fytoterapeutik a výživových doplňků konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné prostředky mohou ovlivnit účinnost medikace, snížit, nebo zvýšit její účinnost. U diabetiků je zároveň konzultace potřebná kvůli správnému dávkování, aby se vyhnuli hyperglykémii a projevům glykemického šoku.

Zdroje: Britannica.com, Ncfh.org, Healthline.com, Ncbi.nlm.nih.gov

5317

Diskuze k článku