Deník diabetika: Cukrovku mi pomáhá zvládnout několik jednoduchých pravidel

Deník diabetika: Cukrovku mi pomáhá zvládnout několik jednoduchých pravidel
Takový pohled potěší každého. Zdroj: UŽITO SE SVOLENÍM AUTORKY KATEŘINY FORTELKOVÉ

Jsem veselý člověk a život mě baví. Mám v plánu si to tady užívat i přes mou diagnózu. Co mi tedy pomáhá diabetes zvládat? Je hodně věcí, které jsem si musela ve svém životě nastavit, aby mě cukrovka neničila. A o některé se chci s vámi dnes podělit.

1. Nezazlívat si vše, co se nepodaří

Ve vztahu s diabetem je těžké být k sobě hodní a laskaví. A ba naopak – je snadné sklouznout k myšlenkám, ve kterých o sobě kvůli glykémiím smýšlíme špatně. Jsme jenom lidé. Snažme se, jak nejlépe umíme. Když se ale nedaří, hledejme chyby v postupech a ponaučme se z nich. Neshazujme se sami před sebou, že jsme neschopní. Nejste v tom sami, cítí to mnozí z nás. Pro druhého diabetika byste měli pochopení, tak mějte i pro sebe.

2. Opora v okolí

Obklopuju se lidmi, kteří mají k mému diabetu správný přístup. Lidé s hloupými poznámkami nemají v mém životě místo. Většinou už jenom to, jakou lidé zaujmou k diabetu pozici, hodně vypovídá o tom, jací jsou. Lidé, kteří se zajímají a jsou otevření tomu, že nevědí, o čem nemoc je, jsou většinou také laskaví a inteligentní. Lidé, kteří mě začnou poučovat a shazovat můj diabetes, nejsou lidé, kterými bych se chtěla zabývat.

3. Odpočinek

  Dopracovat se k tomu, že bez odpočinku to nepůjde, mi dalo zabrat. Stálo mě to pár vysokých glykémií. Co mi velmi pomáhá zvládat diabetes, je právě odpočinek, především průběžný odpočinek, nikoliv, když už je pozdě. Neustálý shon a přepínání se mi zapříčiňovalo vysoké cukry. Kvůli vysokým cukrům jsem pak nemohla být tak efektivní, jak jsem potřebovala. To mě stresovalo a přepínala jsem se ještě víc. Z tohoto kruhu je důležité vystoupit a dnes si uvědomuji, jak jsou moje psychická pohoda a energie pro správné glykémie důležité.

  4. Moje diabetoložka

   Mám úžasnou diabetoložku, které mohu vše říct a vždy mi pomůže. Uvědomuji si, jaké mám štěstí. Je to jeden z bodů, který mi pomáhá zvládat diabetes. Mám pocit, že je o mě dobře postaráno – a to mi přináší klid na duši.

   5. Užívat si

    Žít život, jaký chci a dělat to, co mě baví, je jednoznačně podstatný bod. Stačí najít způsoby, jak na to – a diabetes nám nemůže stát v cestě.

    Zdroj: autorka vycházela ze svých osobních zkušeností

    22080

    Diskuze k článku