-- reklama --

Deník diabetika: Tři tipy, jak se vypořádávám s nevhodnými poznámkami a nepochopením

Deník diabetika: Tři tipy, jak se vypořádávám s nevhodnými poznámkami a nepochopením
Důležité je cítit se mezi lidmi dobře. Zdroj: Unsplash

Tento článek nebude o tom, jak správně odpovědět nebo jak někoho uzemnit. Podělím se s vámi o tipy, které mi pomohly vyrovnat se s nepochopením od okolí. Nemůžeme si vybrat, na jaké lidi budeme narážet. Můžeme mít ale pod kontrolou to, jak nás tato setkání ovlivní.

1. Uvědomím si, že nemají pravdu

Nejhorší je, když se vám jejich poznámky dostanou do hlavy a vy začnete pochybovat sami o sobě. ,,Co když je to vážně snadné a já jsem jenom naprosto neschopná?“ honilo se mi hlavou už mnohokrát.

Bylo to hlavně před tím, než jsem založila Instagram @cukrovka_bez_obalu na podporu diabetiků, kde jsem zjistila, že se cítíme všichni stejně. Nemohla jsem se s nikým ztotožnit a nevěděla jsem, kde je pravda. Na poznámky typu, proč mám rozházené cukry, vždyť stačí pouze… (doplňte si jakoukoliv chytrou radu chcete), jsem odpovídala v rozpacích. Snažila jsem se obhájit, ale zároveň mě to rozebíralo zevnitř.

Měli jste vidět zmatek v mé hlavě. Obhajovala jsem se nejen před ostatními, ale především sama před sebou. Říkala jsem si, že se snažím a dělám, jak nejlépe umím. Nebyla jsem o tom ale dostatečně přesvědčená. Sama jsem měla pochyby, jestli bych neměla dělat víc. Pochyby, které tyto poznámky maximálně přiživovaly a otřásaly už tak mým nestabilním pohledem na věc.

Všichni kolem mě si mysleli, že je to snadné. A já měla pocit, že jsem neschopná toto snadné zadání splnit. Byla jsem jediná, komu se hlavou honilo, že je to neskutečně složité. Nechápala jsem, proč mi často věci nefungují tak, jak bych očekávala.

Měla jsem v hlavně otázky, zatímco ostatní měli odpovědi.

Trvalo mi léta, než jsem se ujistila v tom, že já jsem ta, která má pravdu. Diabetes je velmi složité onemocnění. Není to jenom o sacharidech, jak jsem se domnívala dříve a ještě více mé okolí. Nikdo nemá právo říkat mi, že je to snadné a shazovat mé úsilí. A teď když si tím jsem jistá, dokážu si to snadno obhájit. 

Kouzlo indického šafránu i u vás doma? Přidejte kurkumu takřka do čehokoliv!

Kromě vynikající chuti si použitím kurkumy v kuchyni zajistíte i mnoho zdravotních přínosů pro váš imunitní systém. Vyzkoušejte toto netradiční ...

2. Neposlouchám příběhy o ostatních diabeticích

Nic mě nedokázalo vystresovat více než věty typu: ,,Já znám diabetičku a ta z toho teda není vůbec takhle špatná. Moc si to bereš.“ nebo ,,Já znám diabetika a ten teda vůbec nemá takhle často hypa jako ty. Jednou s námi dokonce vyšlápnul horu, prostě si to jenom hlídal.“

Jaký vliv na mě měly tyto věty? Naprosto mě rozhodily. Shazovaly mě mezi ostatními diabetiky. ,,Takže všichni diabetici to zvládají bez problému, jenom ty to nedokážeš,“ vysvětlovalo mi mé skvěle podporující vědomí.

Opět mi trvalo nějaký čas, než jsem si uvědomila, že ti lidé, kteří mi tyto příběhy říkají, vědí absolutní minimum ze života zmíněných diabetiků. Nikdy to nebyl jejich blízký člověk, ale nějaký známý nebo známá. Neměli proto tušení, jak se doopravdy cítí. Dělali závěry na základě pár okamžiků, které s nimi zažili. Nyní si uvědomuji, jaká situace doopravdy je a nemám problém ji dotyčnému objasnit.

Aktivní uhlí bylo zkoumáno jako prostředek prevence inzulínové rezistence: Má i další zdravotní benefity

Aktivní uhlí je uváděno jako jeden z prostředků, který je vhodný pro snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi. Je také vyhledávaným ...

3. Třídím lidi

Řeknu to velmi upřímně. Jsou lidé, kteří za to jednoduše nestojí. Velmi se mi ulevilo, když jsem přestala všechny kolem mě vehementně přesvědčovat, že diabetu nerozumí a je mnohem složitější, než se zdá. Dnes jsem ve fázi, kdy ráda vzdělám kohokoliv, kdo o to má zájem. Ráda vysvětlím, co je diabetes 1. typu a jak funguje. Nicméně nečerpám mou energii na to, abych někoho přesvědčovala.

Zdroj: osobní zkušenost autorky

7273

Diskuze k článku