
Ze života diabetika: Nedejte šanci kožním komplikacím a pečujte o místo vpichu!
Inzulin se do podkoží aplikuje pomocí inzulinové injekce (inzulky), inzulinového pera nebo inzulinové pumpy. Pomůcky pro aplikaci se stanou pro každého diabetika závislého na inzulinu součástí běžného života.
Při zahájení léčby inzulinem je každý diabetik seznámen s technikou aplikace inzulinu diabetologickou sestrou. Shrňme si to nejdůležitější:
Použití: Po vložení zásobníku do pera stačí nasadit ještě jehličku, odstříknout vzduch z jehly a máme pero připraveno. Na opačné straně než je jehlička je otáčecí píst. Díky tomuto pístu se nastavuje požadovaná dávku inzulínu. Pokud si omylem nastavíte větší dávku než jste měli, je možné provést korekci dávky zpětným otočením. Nastavenou dávku lze kontrolovat sluchem, hmatem i zrakem, pero je proto vhodné i pro starší osoby a osoby s poruchami vidění i sluchu. Po nastavení dávky inzulínu se stačí píst a inzulín je aplikován. Po aplikaci počkáme chvilku, než jehlu vytáhneme. Pokud bychom vytáhli jehlu ihned po vpichu nemusela by být celá dávka aplikována do podkoží.
V dnešní době jsou na trhu již dostupná tzv. jednorázová předplněná pera. Inzulín se aplikuje stejně jako u výše popsaného pera. Rozdíl je v tom, že předplněná cartrige je již vyložena v peru, a po vypotřebování se celé pero zlikviduje.
Více informací o inzulinových pumpách najdete v samostatném článku.
Dávkování inzulinu pomocí inzulinového pera a pumpy je srovnatelné. Záleží na Vašem přístupu, ochotě se učit a na komunikaci s lékařem, zda bude diabetik 1. typu léčen perem nebo pumpou. U některých osob dojde k lepší kompenzaci při přechodu na inzulinovou pumpu, u někoho přesně naopak. Nejsme stejní, každému vyhovuje něco jiného!
3519
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný