Z deníku diabetika: Zanedbat cukrovku byla velká chyba. Charcotova noha mě upoutala na vozík
Cukrovka u žen: Některé symptomy mají ženy jedinečné. Diabetes u nich v porovnání s muži zvyšuje i riziko úmrtí
Zdroj: Freepik/Freepik
Stejně jako je odlišné ženské a mužské tělo, může i cukrovka působit na obě pohlaví rozdílně. Byť mohou ženy a muži pociťovat obdobné příznaky, některé z nich jsou pro ženy jedinečné, ať už jde například o infekce močových cest, syndrom polycystických vaječníků či kvasinkové infekce intimních partií. Zajímavým faktem je, že u žen diabetiček je také oproti mužům doloženo vyšší riziko úmrtnosti z různých příčin.
Diabetes si nevybírá – postihuje ženy i muže v nejrůznějším věku, a to včetně dětí. Ať už se jedná o diabetes prvního, nebo druhého typu, je s každým z nich spojena řada komplikací. Mnohé symptomy jsou společné, přesto jsou některé rozdílné. Zatímco u mužů jsou specifické potíže při cukrovce spojené především se snížením hladiny testosteronu, která následně způsobuje například erektilní dysfunkci či retrográdní ejakulaci, jak jsme vás informovali ZDE, u žen se projevuje diabetes zase v jiných oblastech. Pochopení a rozpoznání příznaků cukrovky je zásadní pro zahájení včasné léčby a udržování hladin cukru v krvi v normě.
Vyšší riziko úmrtí v důsledku cukrovky
Celkem 49 studií, do kterých bylo zapojeno více než pět milionů osob, zkoumalo dopady diabetu na ženy a muže. Zajímavým faktem, ke kterým tato zjištění vedla, je to, že ženy diabetičky jsou oproti mužům diabetikům vystaveny vyššímu riziku úmrtí. Diabetes u nich oproti mužům vyvolává:
- o 13 % vyšší riziko úmrtí ze všech příčin;
- o 30 % vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění;
- o 58 % vyšší riziko úmrtí na ischemickou chorobu srdeční.
Jiná studie, která se zabývala pouze diabetiky 1. typu, došla k závěru, že ženy diabetičky mají o 40 % vyšší pravděpodobnost než muži, že zemřou v důsledku tohoto onemocnění. Tato studie také zjistila, že lidé s diabetem 1. typu mají kratší očekávanou délku života než běžná populace.
Horoskop na tento týden (nejen) pro diabetiky: Váhy vykročí vstříc svým snům, Štíři musí být maximálně obezřetní
Beran (21. března – 19. dubna) Tento týden se vám otevírají příležitosti, na které už jste tak dlouho čekali. Nebojte se vydat se vstříc ...
Symptomy diabetu specifické pro ženy
A s jakými příznaky cukrovky se tedy mohou ženy na rozdíl od mužů setkávat? Pojďme si představit některé z nich.
Syndrom polycystických vaječníků
Nepravidelná menstruace, přibývání na váze, neplodnost, akné či deprese – to vše mohou být příznaky onemocnění s názvem syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Přesná příčina tohoto onemocnění není zatím známa, může k němu ale dojít ve chvíli, kdy žena produkuje vysoké množství androgenů, tedy mužských hormonů, zejména pak testosteronu a androstendionu. Na vině však může být i rodinná anamnéza a další rizikové faktory.
Mimo jiné je syndrom polycystických vaječníků spojován také s inzulinovou rezistencí, která zvyšuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Inzulinová rezistence pak může být jak příznakem PCOS, tak jeho příčinou.
Kvasinkové infekce
V důsledku vysokých hladin cukru v krvi může docházet k přemnožení kvasinek Candida, které mohou způsobovat vaginální nebo orální kvasinkové infekce. Ty jsou nepříjemné, bolestivé, a mnohdy se opakovaně vrací.
Vaginální kvasinková infekce se projevuje zejména svěděním, vaginálním výtokem, bolestivostí, včetně bolesti při pohlavním styku.
Orální kvasinková infekce pak způsobuje bílý povlak na jazyku a uvnitř úst, přičemž může vyvolávat nepříjemné pocity v ústech, jakož i způsobit změnu chuti, potíže s řečí a příjmem potravy.
Infekce močových cest
Vysoké hladiny cukru v krvi také vytvářejí dokonalé prostředí pro vznik a množení bakterií, které se odtud často dostávají do močových cest a způsobují jejich infekce. I když tento problém postihuje i muže diabetiky, u žen diabetiček je přeci jen rozšířenější. Pokud k rozvoji tohoto onemocnění dojde, pociťují dané osoby zejména bolest při močení, pocity pálení, moč může být zakalenější, tmavší, objevit se v ní může i krev – v takovém případě je třeba vyhledat pomoc lékaře.
Nejsou-li infekce močových cest léčeny, zvyšuje se riziko rozvoje infekce ledvin, proto byste měli být obezřetní a navštívit při těchto komplikacích lékaře.
Vaginální suchost
Dalším z příznaků cukrovky u žen může být vaginální suchost, která je spojována zejména s diabetickou neuropatií. Ta u diabetiků způsobuje poškození nervových vláken v důsledku vysokých hladin cukru v krvi a mimo brnění a ztráty citlivosti v rukou, nohou či chodidlech může vyvolat změny citlivosti i ve vaginální oblasti a vést k vaginální suchosti.
V důsledku těchto potíží ženy často pociťují silnou bolest při pohlavním styku, proto se mu často vyhýbají. Řešením je použití nejrůznějších lubrikantů, pomoci může i gynekolog.
Můj příběh: Rodina mou cukrovku nepřijala. Odmítají se kvůli mně omezovat, prý je to můj problém
Vím, že jsem si manžela i syna rozmazlila. Manžel byl na veškerý servis zvyklý už z domu od maminky, a když se narodil náš vymodlený syn, snesla ...
Diabetes a těhotenství
Další oblastí, do které cukrovka u žen zasahuje, je samozřejmě také těhotenství. Dobrou zprávou je, že i diabetičky mohou otěhotnět a porodit zdravé dítě. Pro předcházení komplikací je však třeba již před otěhotněním udržovat hladiny cukru v krvi ve zdravých normách a po čas celého těhotenství následně sledovat nejen glykémie, ale i celkový zdravotní stav. Pokud by žena nebyla kontrolována a měla v průběhu těhotenství příliš vysoké hladiny cukru v krvi, vystavuje své nenarozené dítě riziku opožděného vývoje, riziku rozvoje kognitivních poruch, jakož i riziku předčasného porodu.
Gestační diabetes
Cukrovka se u žen může rozvinout i během těhotenství. Gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka se zpravidla objevuje zhruba v polovině těhotenství. Mezi 24.–28. týdnem těhotenství je nastávajícím maminkám provádět OGTT test, jímž se zjišťují hodnoty glykémie.
Dle American Diabetes Association postihuje gestační diabetes zhruba 10 % žen. Dobrou zprávou však je, že u většiny žen těhotenská cukrovka po ukončení těhotenství vymizí. Dobré však je, aby žena byla i nadále sledována svým ošetřujícím lékařem a hlídala si, aby nedošlo k rozvoji prediabetu či diabetu.
Rizikové skupiny žen vystavené riziku rozvoje diabetu 2. typu
Vynecháme-li teď diabetes 1. typu, který se zpravidla rozvíjí již v dětství, jsou rizikovými skupinami pro rozvoj diabetu 2. typu především následující skupiny:
- ženy starší 45 let;
- ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku;
- ženy s vysokým krevním tlakem či vysokým cholesterolem;
- ženy se syndromem polycystických vaječníků;
- ženy s nadváhou / obézní ženy;
- ženy, které mají v anamnéze srdeční onemocnění nebo cévní mozkovou příhodu;
- ženy, které nejsou fyzicky aktivní.
Jak předcházet riziku rozvoje diabetu a komplikacím cukrovky u žen
Ať už chcete cukrovce předcházet, nebo ji dostat pod kontrolu, pamatujte, že zásadní je změna životního stylu. Je třeba dodržovat vyvážený jídelníček a pít dostatek tekutin, dostatečně se hýbat, udržovat optimální tělesnou hmotnost, dostatečně spát, vyhýbat se kouření a konzumaci alkoholu a omezit stres. Pokud už cukrovku máte, pak je důležité dodržovat lékařem předepsanou léčbu a mít pod kontrolou hladiny cukru v krvi. Pamatujte, že škodlivé jsou jak vysoké hodnoty glykémie, tak i ty extrémně nízké.
Správná péče o nohy diabetiků je zásadní. Pomůže i přístrojová pedikúra, na kterou lze čerpat příspěvky od pojišťoven
Chodidla diabetiků jsou náchylnější k poranění Asi nikdo nepochybuje o tom, že chodidla zatěžujeme z celého našeho těla nejvíce. A po celém dni, ...
Doporučení na závěr
Pokud se jako žena diabetička potýkáte s některými výše uvedenými komplikacemi, nestyďte se o nich mluvit. I když se jedná často o témata, která jsou intimního charakteru, lékař vám s nimi může pomoci. Je však třeba říci mu u nich. A stejně tak byste je měly diskutovat i se svým partnerem – lépe tak třeba porozumí tomu, proč pro vás není intimní život potěšením, ale způsobuje vám bolest. S těmito potížemi se může setkat každá žena, proto není třeba stydět se za ně.
Zdroje: diabetes.org.uk, healthline.com, dále dle textu
Foto: Freepik
4803