Bis Bis

Cukrovka se vkrádá do života pomalu. Rozpoznat zavčasu příznaky diabetu můžete i pozorováním svého těla

Cukrovka se vkrádá do života pomalu. Rozpoznat zavčasu příznaky diabetu můžete i pozorováním svého těla
Rozpoznat zavčasu příznaky cukrovky je zásadní pro její léčbu Zdroj: Pixabay

Diagnózu diabetu 2. typu si dnes vyslechne v průměru každý desátý člověk. A počty diabetiků stále rostou. Kromě zdravého životního stylu je pro management cukrovky důležité podchytit ji včas. Kromě preventivních prohlídek u lékaře můžete symptomy přicházející cukrovky pozorovat i sami na sobě. Víte, jak se může cukrovka 2. typu projevovat? Pojďme se na některé její příznaky podívat podrobněji.

Diabetes mívá plíživý nástup a na úplném začátku na sobě nemusíme pozorovat vůbec žádné příznaky (obzvláště při hektickém způsobu života) – proto se mu také říká tichá nemoc. Přesto se však jedná o onemocnění, které v případě neléčení může mít nedozírné následky – způsobit může vážné zdravotní komplikace, a to včetně kardio-vaskulárních potíží, problémů se zrakem, ledvinami či například s oběhovým systémem. Jednou z častých komplikací diabetu je diabetická neuropatie neboli poškození periferních nervů projevující se velmi silnými bolestmi, mravenčením, pálením či křečemi v oblasti dolních končetin. Alarmujícím faktem je, že zatímco nyní se s diabetem potýká přibližně 10 % populace (90 % tvoří diabetici 2. typu), očekává se, že do roku 2045 se počet diabetiků zvýší na 700 milionů dospělých. A velmi znepokojivý je také fakt, že mnozí diabetici o své nemoci ani nevědí – 1 ze 2 dospělých žijících s diabetem není vůbec diagnostikovaný.

Stravování při diabetu 2. typu: Důležitou součástí léčby cukrovky je vyvážená strava, sama však nestačí

Jak asi každý diabetik 2. typu ví, je to právě jídlo, které nejvíce ovlivňuje hladiny cukru v krvi neboli glykémie. Zejména nadměrný příjem ...

Příznaky signalizující cukrovku

Mezi symptomy, které mohou poukazovat na onemocnění diabetem 2. typu, patří následující:

Potřeba častého pití

Zvýšená žíznivost patří mezi nejčastější příznaky cukrovky 2. typu. Pokud u sebe nebo druhých pozorujete potřebu nadměrného doplňování tekutin, a to bez zvýšené fyzické zátěže, měli byste zpozornět. Na vině totiž může být vysoká hladina cukru v krvi, který je třeba vylučovat, což vede k častějšímu močení, potažmo až dehydrataci, a tedy potřebě doplňovat více tekutin do těla.

Častější močení

Tento symptom souvisí s výše uvedenou potřebou častého doplňování tekutin a činností ledvin, jejichž snahou je odfiltrovat co největší množství přebytečného cukru z krve. S tímto problémem se pak často setkáváme převážně v nočních hodinách.

Mykózy, svědění v oblasti genitálií

Zvýšené hladiny cukru se při diabetu neobjevují jen v krvi, ale jsou obsaženy i v moči, což může být důvodem vzniku kvasinkových infekcí, jež se projevují bolestmi, svědivostí či pálením v oblasti genitálií. Nejrůznější mykózy se mohou objevovat i na nehtech či v meziprstí.

Zvýšená únava

Diabetes 2. typu se může projevovat nadměrnou únavou, jelikož se z krevního řečiště nedostává do buněk těla dostatek glukózy, kterou tělo využívá jako palivo pro své fungování. Kromě samotné únavy se pak mohou diabetici potýkat i s pocity neustálého hladu.

Problémy se zrakem

V pokročilejších stádiích cukrovky mohou osoby potýkající se s vysokými hladinami cukru v krvi pozorovat problémy s horším viděním. Vysoké hladiny cukru v krvi totiž mohou způsobit poškození drobných cévek v očích, což následně vede k rozmazanému vidění či otokům oční čočky. Jakmile takovéto příznaky začnete pozorovat, je třeba co nejdříve navštívit lékaře, jelikož jejich neléčení může vést k vážnému poškození zraku, případně způsobit i jeho úplnou ztrátu.

Problematické hojení ran

Horší krevní oběh, ke kterému u diabetiků dochází v důsledku poškození cév a nervů, může být na vině horšího hojení nejrůznějších poranění a ran. To, co by se normálně u zdravého člověka hojilo pár dnů, se může u diabetiků protáhnout i na několik týdnů.

Brnění či necitlivost končetin

Pokročilá stádia diabetu 2. typu bývají často spojena s necitlivostí, brněním, mravenčením či nepříjemnými bolestmi v oblasti dolních končetin. Jedná se o projevy neuropatie neboli poškození nervů, jež může vést až k necitlivosti končetin, což následně negativně zasahuje do každodenního fungování diabetiků, vede k problémům se spánkem, zvýšené únavě a může přerůst až v deprese.

Mýty a fakta kolem potravin s vysokým obsahem cholesterolu: Obávat se nemusíte vajec, sýrů ani vnitřností

Co je to cholesterol Než se podíváme na jednotlivé potraviny, které mají údajně zvyšovat hladiny cholesterolu v krvi, pojďme si nejprve ...

Při projevech cukrovky navštivte obvodního lékaře

Pokud na sobě pozorujete některé z výše uvedených příznaků, měli byste navštívit svého praktického lékaře a požádat jej o provedení laboratorního vyšetření krve a moči, na základě kterého je schopen určit, zda se u vás vysoké hladiny cukru v krvi skutečně objevují. Pro průběžnou kontrolu hladin glykémií si můžete také v lékárně zakoupit glukometr a hladiny cukru v krvi monitorovat. V každém případě je třeba upozornit, že výše uvedené symptomy rozhodně nejsou jedinými příznaky, kterými se může cukrovka projevovat, proto byste měli absolvovat pravidelné prohlídky u svého lékaře, který je schopen odhalit i blížící se riziko cukrovky, tzv. prediabetes.

Zaměřte se na zdravý životní styl

Ať už chcete riziku rozvoje cukrovky zabránit, oddálit jej, nebo udržet hladiny cukru v krvi na uzdě, je třeba zaměřit se na zdravý životní styl. Vedle rodinné anamnézy je totiž častou příčinou diabetu 2. typu právě nevhodně volená strava, nedostatek pohybu, nadváha či obezita. Měli byste proto do svého každodenního života zařadit dostatek fyzické aktivity, jíst pravidelně a vyváženou stravu obsahující všechny potřebné živiny, vyhýbat se nadměrnému příjmu cukru, jakož i nezdravých tuků, vyhnout se konzumaci alkoholu, a pokud máte kila navíc, snažit se zhubnout. I snahy o snížení hmotnosti by však měly být racionální a postupné – vyhněte se drastickým dietám, a pokud potřebujete pomoc se sestavením jídelníčku či výběrem vhodné pohybové aktivity, obraťte se na odborníky.

Zdroje: diabetes.org.uk, medicalnewstoday.com

3368

Diskuze k článku