-- reklama --

Víte, jaké nápoje jsou vhodné k zapíjení léků?

Víte, jaké nápoje jsou vhodné k zapíjení léků?
Zdroj: Shutterstock

Mnozí lidé (nejen diabetici) mají od lékaře předepsanou trvalou medikaci v podobě tablet. Setkat se však mohou i s léky určenými k léčbě akutní nemoci. Mezi ty nejčastější řadíme antibiotika. Čím ale medikamenty zapíjet, aby nebyl negativně ovlivněn jejich účinek?

Pitná voda z vodovodu je k zapíjení léků nejlepší.

Čistá nesycená voda se zdá být nejideálnějším řešením, pakliže potřebujete předepsané tablety či kapsle zapít. Jenže ne každý ji k zapíjení léčiv používá. Řekněme si tedy, jakým nápojům a v jakých případech se raději vyvarovat.

Nápoje s obsahem kofeinu

Říká se, že káva je životabudič. Něco pravdy na tomto výroku jistě bude. Ovšem určitá obezřetnost by měla panovat v případě, že tímto nápojem zapíjíte léčiva zvaná Theofyliny. Ty lékaři velmi často předepisují při zánětech průdušek nebo při astma bronchiale. Po zapití kávou se mohou objevit nežádoucí projevy, tj. bolest hlavy, potíže se spánkem, nervozita, tachykardie (rychlá srdeční frekvence) nebo žaludeční nevolnost. Podobné účinky má kromě jiného i Coca-Cola, pakliže interaguje s Theofyliny.

Kvalitní výběr domácí obuvi by lidé s diabetem neměli podceňovat

Obyčejné "návleky" na doma nebo snad žabky jsou pro diabetika ohroženého neuropatiemi velmi nevhodné. Otázek na téma domácího obutí u ...

Jak je to s populárními čaji?

Na trhu se nabízí mnoho různých druhů čajů. Nejčastěji je v nabídce ovocný, zelený, bylinkový nebo černý. Doc. MUDr. Jan Piťha, CSc. tvrdí, že ovocný a bylinkový čaj může být k zapíjení léčiv vhodný, ovšem opatrné by měly být zejména dámy v produktivním věku, které užívají antikoncepci. Lepší je vyvarovat se čaji z třezalky tečkované nebo i typu Rooibos. Tyto nápoje mohou snižovat účinky léků proti početí. A co pak čaj černý a zelený? Tyto druhy nebývají příliš žádoucí, neboť mohou ovlivnit vstřebávání medikamentů nebo také jejich odbourávání z organismu.

„Mlékem zapíjí léky velmi málo lidí. Když už se tak ale stane, je nutné jej vyloučit při užívání antibiotik zvaných tetracykliny. Nápoj totiž snižuje jejich vstřebávání,“ říká doc. MUDr. Jan Piťha, CSc.

alkohol

Alkoholu by se měli lidé obloukem vyhnout, pakliže chtějí zapít předepsané léky. | zdroj: Shutterstock

Čemu se při zapíjení léků optimálně vyvarovat?

Důsledný pacient by měl své léky užívat v předepsanou dobu i v předepsaném množství. Zvolit však může zcela nevhodné formy jejich zapíjení. Jaké to jsou?

  • Alkoholické nápoje: z logiky věci vyplývá, že alkohol by měl člověk vyloučit při zapíjení medikace. Jenže ne každý to dodrží. Přitom si může přivodit velmi nebezpečné nežádoucí projevy. Nápoje s obsahem alkoholu negativně ovlivňují (zvyšují) hladinu těchto léků: antibiotika, antihistaminika, antidepresiva, hypnotika (léky na nespavost), medikamenty předepsané k léčbě neurologických onemocnění, léky na ředění krve.
  • Džus z grapefruitu: sice je chutný, ale poměrně nežádoucí, co se týká zapíjení mnohých léčiv. Může totiž zvyšovat účinek medikamentů regulujících hladinu cholesterolu v krvi, léků na hypertenzi, některých antidepresiv, antihistaminik a hormonální antikoncepce.

Na polykání léků bez jakýchkoliv tekutin by měli lidé raději zapomenout. Medikamenty tak nemohou řádně účinkovat a daný člověk se kromě jiného ohrožuje i uvíznutím tablety v jícnu,“ tvrdí doc. MUDr. Jan Piťha, CSc.

Braňte se virům! 10 tipů, jak utužit imunitu

Tip 1: Správné oblékání K onemocnění často vede nevhodné oblečení, zejména při sportu či jiné fyzické aktivitě, kdy dojde k propocení a ...

Voda živá!

Již v úvodu jsme zmiňovali, že nejlepším nápojem pro zapíjení léků jakéhokoliv druhu je čistá voda. Ta je ostatně doporučována i všem lidem s cukrovkou užívajícím perorální antidiabetika, neboť nemá negativní vliv na hladinu glykémie. Výši krevního cukru mohou naopak negativně ovlivnit slazené minerální vody, ovocné šťávy a alkoholické nápoje. Množství vody k zapití medikamentů je velmi individuální, minimum by však mělo být kolem dvou decilitrů. Vhodná pak bude i nesycená a neochucená minerálka, u té však musí hlídat obsah soli lidé, kteří užívají léky proti hypertenzi (může snižovat jejich účinek).

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Vitalia.cz, Medimerck.cz, archiv časopisu DIAstyl (číslo 5/2019, článek Tipy, čím (ne)zapíjet léky, autor: doc. MUDr. Jan Piťha, CSc.)

2982

Diskuze k článku