Mindfulness: Léčivý efekt přítomného okamžiku diabetici ocení
Kvalitní výběr domácí obuvi by lidé s diabetem neměli podceňovat
Zdroj: Shutterstock
Ve většině českých domácnostech se lidé před vstupem do bytu přezouvají do bačkor nebo pantoflí. Leckdy však nepřemýšlí nad kvalitou obutí, neboť nejsou veřejnosti na očích a vystačí si jak se říká „s málem“. Když toto vztáhneme na diabetiky, může to být velice rizikové. Ruku na srdce, skutečně na domácí obuvi nešetříte? Odlehčujete nohu s poraněním? A nechodíte náhodou bosky?
Obyčejné “návleky” na doma nebo snad žabky jsou pro diabetika ohroženého neuropatiemi velmi nevhodné.
Otázek na téma domácího obutí u diabetiků se naskýtá hned několik. A to i vzhledem k časté nerozvážnosti lidí. Kde kdo oplývá doslova vynalézavostí a raději, než by si koupil vhodné boty na doma, nastřihne/rozstřihne pověstné přezůvky typu „crocs“ nebo snad i bačkory a pantofle, aby se mu nemocná končetina do obuvi vešla. Tato cesta ale není nejlepší volbou. Na co se zaměřit?
Jak jsou diabetici v domácím prostředí důslední, co se týká obouvání?
Úvodem si představme výsledky ankety, kterou provedla podiatrická ambulance v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Zdravotnické pracovníky zajímalo, jestli vůbec diabetici nějaké přezůvky doma nosí, a pokud ano, jakého typu jsou. Odpovědi lidí s cukrovkou byly následující:
- 14 % nenosí v bytě žádnou obuv/chodí tedy bosky
- 21 % si domů pořídilo speciální terapeutickou obuv
- 24 % zakoupilo pantofle ve zdravotnických potřebách
- 41 % diabetiků disponuje doma běžnými přezůvkami
Z toho tedy vyplývá, že většina lidí s diabetem příliš nehledí na potřebu speciální zdravotní obuvi i v domácích podmínkách.
Jaké parametry by měla splňovat obuv pro diabetiky?
Pakliže diabetik zvolí nesprávně obuv, může se potýkat s tvorbou častých otlaků, puchýřů a jiných kožních komplikací. To představuje riziko ...
Proč je kvalitní domácí obutí pro diabetiky důležité?
Samo sebou nelze lidově řečeno „házet všechny do jednoho pytle“. Potřeba kvalitního domácího obutí je ve smyslu onemocnění diabetem velice individuální záležitost. Důraz by na něj měli klást především lidé, kteří se s cukrovkou léčí již dlouhodobě a jsou ve vyšším věku. U těch bývá značné riziko rozvoje neuropatie, přičemž hrozí i možný výskyt oděrek, ran a ranek na nohách. Nekvalitní přezůvky mohou tyto obtíže/komplikace jen podpořit či zhoršit.
Poradit se ohledně vyhovující obuvi na doma mohou diabetici buď v již zmíněné podiatrické ambulanci nebo také u ošetřujícího diabetologa či v prodejnách zdravotnických potřeb.
Jaké vlastnosti by měla mít domácí obuv pro lidi s cukrovkou?
Vlastnosti vhodného domácího obutí pro diabetiky jsou ze své podstaty identické jako u bot na venkovní nošení. Obuv by měla být primárně dobře padnoucí, pohodlná (prevence otlaků), z měkkého i poddajného materiálu a dostatečně široká (i s ohledem na špičku přezůvky). Ideální také je, když přezůvky kryjí patu a nárt. A neméně podstatná je i dostatečně vysoká podrážka, která ochrání chodidlo před poraněním.
Chůze naboso i v domácím prostředí je pro diabetiky ohrožené zdravotními komplikacemi značně riziková. Nekrytá chodidla – i kdyby v ponožkách – jsou náchylnější k odřeninám, otlakům i pohmožděninám (v případě nenadálého poranění) a k dalším kožních defektům.
Diabetické bércové vředy: proč vznikají a jak je léčit?
K otevřené ráně by mělo okolí přistupovat velmi sterilně, jinak hrozí riziko proniknutí infekce do těla. Ideální je samozřejmě předcházet ...
Několik slov na závěr
Na konec ještě pár slov z úst diabetoložky As. MUDr. Jarmily Jirkovské: „Pokud je již diabetik léčen s kožním defektem na podiatrické ambulanci, měl by dbát na vhodné obutí i v domácích podmínkách. Nekvalitní přezůvky mohou narušit proces hojení a případně ránu i zhoršit. Neméně důležité je však i důsledné odlehčování poraněné nohy pomocí berlí, které lékař předepíše. To platí nejen venku, ale i v bytě.“
Realita bývá taková, že mnoho lidí s cukrovkou nohu neodlehčuje (při pobytu doma) tak, jak by měli. Což ostatně potvrzuje i další anketa z ÚVN Praha (podiatrická ambulance). Až 48 % respondentů uvedlo, že berle k odlehčování nemocné končetiny doma nepoužívají.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Freestylelibre.cz, archiv časopisu DIAstyl (číslo 3/2018, článek Domácí obuv se také počítá, autor: As. MUDr. Jarmila Jirkovská)
2079