Tisíci lety ověřená čínská medicína: Diabetici II. typu z ní mohou profitovat!

Tisíci lety ověřená čínská medicína: Diabetici II. typu z ní mohou profitovat!
Tradiční čínská medicína využívá k léčbě bylinné preparáty, které mají za cíl nastolit harmonii organismu. Zdroj: Shutterstock

Tradiční čínská medicína se stává čím dál oblíbenější alternativou konvenčního zdravotnického systému. Její celostní pojetí léčby a prevence nemocí může dát mnohé i diabetikům II. typu! Objevte společně s námi její podstatu a výhody.

Co bývá celé řadě lidí sympatické na čínské medicíně? Především rozdíl v pojetí nemoci. Zatímco západní medicína se zaměřuje především na její léčbu, tradiční čínská medicína se dívá na člověka a jeho zdraví celostně. Je založená na harmonizaci a nastolení celkové rovnováhy organismu.

Co je tradiční čínská medicína?

Tradiční čínská medicína se na asijském kontinentu úspěšně používá již po tisíciletí. Má svou vlastní teorii mechanismů onemocnění, diagnostických technik a terapeutických principů. Vnímá lidskou bytost jako komplexní celek. Udržování celkové rovnováhy je v jejím pojetí založeno na zdravém životním stylu, ovlivňujícím tělesnou schránku a také duševní rozpoložení člověka.

Čínská medicína pracuje s myšlenkou základní životní energie Qi, která prochází celým lidským tělem, a pokud je člověk zdravý, je neustále v pohybu.

Když je energie Qi v dostatečném množství a dobře cirkuluje, tělo je zdravé, mysl čistá a reflexy živé. Pokud stagnuje, je omezená nebo blokovaná, člověk se cítí slabý a bez vitality. Qi může být narušena několika vnitřními nebo vnějšími faktory. Nedostatečnou funkci Qi poznáte třeba podle zvýšené únavy, dušnosti, zvýšeného pocení, otoků a slabého pulzu.

Druhým principem tradiční čínské medicíny, který nejde oddělit od práce s životní energií Qi, je rovnováha mezi elementy jin (noc, chlad, tma, ženský princip, negativita) a jang (den, teplo, mužský princip, pozitivita). Pokud jsou tyto dva elementy v nerovnováze, nastává stagnace životní energie Qi. Jádrem tradiční čínské medicíny není zaměření se na léčbu konkrétní nemoci, ale vyvažování elementů a podpoření přirozeného toku životní energie v těle pomocí:

  • akupunktury,

  • bylinných preparátů,

  • baňkování nebo moxování,

  • meditace a cvičebních technik jako tai-chi nebo Qi Gong,

  • masážních manuálních technik (typická je třeba gua sha masáž),

  • dietetických doporučení.

Lahodí oku i chuťovým pohárkům. Proč by červená řepa neměla chybět ve vašem jídelníčku?

Červená řepa je velmi vhodnou potravinou pro diabetiky hlavně z důvodů nízkého obsahu sacharidů a vysokého obsahu vlákniny. Kulinářsky velmi ...

Jak vnímá tradiční čínská medicína diabetes?

Diabetes II. typu lze řešit buď diabetickou dietou, nebo pak v kombinaci s medikací. Takto nahlíží na léčbu západní medicína. Mimo západní svět je však toto onemocnění známé již od starověku a tradiční čínská medicína se jej snaží léčit již po dvě tisíciletí. Obecné pojetí nemoci a metody, které používá, jsou ale jiné než ty, které praktikuje západní medicína.

Tradiční čínská medicína vnímá diabetes jako nedostatečnou funkci energie Qi a jinového elementu, což vede k přehřátí tkání a stagnaci průtoku krve.

K léčbě cukrovky jsou indikovány životní energii povzbuzující a jin vyživující preparáty, které podporují funkce krevního oběhu. Nejčastěji předepisovanými bylinami jsou Huang qi (kozinec blanitý), Shu di huang (rehmanie lepkavá), Zhi mu (sasanka asfodelovitá) a Dan shen (šalvěj červenokořenná).

Nepodceňujte jíl! Může pomoci v péči o rány diabetiků. Jak vybrat ten správný?

Léčba pomocí jílů je dobře známá z lázeňských komplexů. V orientální kultuře jsou nedílnou součástí každodenní kosmetické rutiny. Jen je potřeba ...

Výsledky studií jsou příznivé pro diabetiky II. typu

Vlivu tradiční čínské medicíny na diabetes se věnovaly také studie, jejichž výsledky byly různé, ale mnoho z nich mluvilo ve prospěch tradiční čínské medicíny při léčbě diabetu II. typu. Vykázaly účinnost použití bylinných preparátů při kontrole krevního cukru, prevenci inzulínové rezistence a klinických příznaků spojovaných s jeho projevy.

Studie také ukázaly, že bylinné preparáty používané v čínské medicíně se mohou stát účinným doplňkem klasických západních léčiv, předepisovaných při léčbě diabetu II. typu. K tomu, aby se dalo jasně určit, jak dalece je tradiční čínská medicína samotná schopna regulovat diabetické projevy, je ale potřeba dalších klinických studií.

Upozornění: Pokud chcete vyzkoušet výhody tradiční čínské medicíny (TČM) nejen při diabetu, nikdy si neindikujte bylinné preparáty sami. Vždy se poraďte s lékařem, který se TČM věnuje odborně.

Zdroj: Sciencedirect, Nccih.nih, Medicalnewstoday, Frontiersin

43523

Diskuze k článku