Nepodceňujte jíl! Může pomoci v péči o rány diabetiků. Jak vybrat ten správný?

Nepodceňujte jíl! Může pomoci v péči o rány diabetiků. Jak vybrat ten správný?
Jíly mají všestranné využití v kosmetice i domácí lékárničce. Jednou z jejich předností je zklidnění pokožky po ataku hmyzu. Zdroj: Shutterstock

Jíly jsou už nějaký ten čas oblíbenou součástí přírodní kosmetiky i domácí lékárny. Jsou výborným zdrojem minerálních látek a udržují zdravou a pevnou pokožku. Výborně se však postarají i o vlasy! Ocení je také diabetici. Jak?

Léčba pomocí jílů je dobře známá z lázeňských komplexů. V orientální kultuře jsou nedílnou součástí každodenní kosmetické rutiny. Jen je potřeba sáhnout po tom správném. Nemusíte se ale bát. Vyznat se v nich není zase takový problém, stačí se řídit barvou a naším dělením.

Jak mohou jíly pomoci diabetikům?

Léčení jíly má dlouhou tradici v lázeňství. Jsou obecně doporučovány pro svou dobrou schopnost podpořit hojení ran. Díky neoddiskutovatelné hojivé schopnosti se o nich začalo mluvit také jako o prostředku pomáhajícím v léčení kožních vředů. Jedním z účinných druhů je například bentonit, šedobílý jíl složený z tzv. montmorillonitu.

Bentonit pomáhá v léčbě ran díky následujícím vlastnostem:

  • Obsahuje přes sedmdesát stopových prvků. Přítomnost těchto základních minerálů a živin mu dodává detoxikační, dezinfekční a hojivé vlastnosti.
  • Je extrémně savý, dokáže pojmout více než dvacetinásobek své hmotnosti ve vodě.
  • Snižuje projevy kožní infekce a zklidňuje pokožku.

Jak může pomoci kyselina hyaluronová při diabetu?

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v dermis spolu s kolagenem a elastinem, je z velké části zodpovědná za lesk pokožky, její hydrataci a ...

Vyberte si správný jíl

Jíly jsou oblíbené zejména v kosmetické péči i lidovém léčení. Dají se z nich dělat obklady, masky, můžete je přidat do koupelí a peelingů. Jílové masky se nechávají obecně působit po dobu 10–15 minut.

  • Rhassoul je vhodný pro mastnou a smíšenou pleť a vlasy. Používá se jako tělový peeling i do koupele. Lze s ním dělat také tělové zábaly v rámci detoxikace. Snižuje nadměrnou produkci kožního mazu.

  • Bílý jíl (kaolín) je bílý prášek bez zápachu, vhodný pro citlivou, jemnou pleť a suchou pokožku do jemných peelingů. Může se používat do obkladů, masek na obličej i vlasy. Má absorpční a čisticí vlastnosti. Podpoří regeneraci kožních buněk. Změkčuje a regeneruje velmi citlivou pokožku. Podporuje pružnost pokožky a dodává jí minerály. Lze použít i pro normální pleť.

  • Jíl ilit je zelený jemný prášek s mírně zemitým aroma. Používá se na mastnou pleť a vlasy. Pomáhá lepšímu hojení jizev. U aknózní pokožky podporuje hojení infekčních ložisek a reguluje výskyt zánětu. Absorbuje nečistoty z pokožky a podporuje její čištění. Ilit zbavuje pokožku odumřelých kožních buněk.

Jako prostředek proti stárnutí napomáhá jíl ilit též detoxikovat pokožku a působí jako prevence proti vzniku vrásek tím, že napomáhá přirozené syntéze kožního kolagenu. Je bohatý na křemík a další minerály i stopové prvky. Vysušuje mastnou pokožku. Kromě mastné pleti lze použít také na smíšenou i normální pleť. Používá se v rámci no poo metody k mytí vlasů.

Květové vody alias hydroláty: Jakým způsobem mohou pomoci diabetikovi?

Květové vody jsou jedním z pilířů bezpečného přírodního léčení, protože jsou účinné a mohou se používat tam, kde jinak hrozí vysoké riziko ...

  • Růžový jíl je vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé a všechny typy vlasů. Přidává se do domácí kosmetiky, jak pěstící, tak dekorativní (třeba tvářenek nebo očních stínů).

  • Modrý jíl ocení normální až mastná pleť i vlasy. Snižuje výskyt aknózních ložisek. Používá se také k barvení domácí kosmetiky. Podporuje pevný vzhled pleti a obnovu buněk. Také bojuje proti projevům zánětu. Hloubkově čistí a snižuje viditelnost černých teček, zjemní strukturu pleti. Čistí vlasovou pokožku a snižuje produkci kožního mazu, poradí si i s lupy a dodá objem.

  • Červený jíl, bohatý na oxid železitý, se hodí pro smíšenou pleť, suchou kůži náchylnou k rudnutí, pro tmavé a zrzavé vlasy a také jako protivráskový prostředek. Má výbornou savost, hodí se k čištění smíšené či mastné pleti a ocení jej také ti, kteří trpí růžovkou. Může fungovat jako peeling obličeje i těla. Používá se do domácí dekorativní kosmetiky.

Zdroj: BiomedresNcbi.nlm.nihResearchgateCosmetiques.ooreka

4534

Diskuze k článku