-- reklama --

Domácí ocet jako všestranný pomocník. Diabetici si jej mohou snadno a zdarma vyrobit doma

Domácí ocet jako všestranný pomocník. Diabetici si jej mohou snadno a zdarma vyrobit doma
Ocet je oblíbeným ochucovadlem pokrmů po celém světě. V našich končinách je domovem ten jablečný Zdroj: Freepik

Ocet se tradičně používá k dochucení salátů či příloh, ale jeho pozitivní účinky na zdraví jsou významnější, než si většina lidí možná představuje. Pro diabetiky může být ocet skutečným pokladem pro zdraví, má totiž příznivý vliv na glykémii a umí také podpořit trávení. Přitom příprava domácího octa není nikterak složitá a dle našeho návodu ji hravě zvládnete sami. Vyzkoušejte tento mocný přírodní nástroj, který je k dispozici pro každého doslova za pár korun.

Ocet v nás často vyvolává představu té „nepoživatelné“ části sterilizovaných okurek, která se hodí tak nanejvýš jako čisticí prostředek. Využití octa v kombinaci se sodou k čištění odolných skvrn i vodního kamene každá ekologická domácnost jistě ocení, ovšem nezatracujte jej ani jako léčivý potravinový doplněk.

Kyselina listová: Mocný pomocník těhotných žen i diabetiků, kterého si můžete obstarat zcela zdarma

Jak již název napovídá, kyselina listová se nachází v listech různých druhů bylin a zeleniny. Obecně platí pravidlo, že čím tmavší, tím je obsah ...

Ocet je přirozený produkt kvašení

Ocet je kyselá tekutina, která vzniká fermentací alkoholu obsaženého v rostlinách nebo ovoci. Při fermentaci se cukry obsažené v těchto surovinách přeměňují na alkohol díky působení kvasinek. „Alkoholické“ ovoce jistě dobře znáte například ve formě zkvašených spadaných švestek, které se nestihly sesbírat. Vzniklý alkohol přeměňuje další skupina bakterií na octovou kyselinu. Octová kyselina dává octu jeho typickou kyselou chuť a vůni.

Ocet se používá jako přísada do mnoha jídel a nápojů a také jako konzervační prostředek pro potraviny. Existuje mnoho druhů octa, jako například jablečný, vinný, rýžový, balsamikový ocet atd. V našich podmínkách je nejběžnější ocet jablečný, který si navíc snadno můžete připravit i doma.

Ocet je všestranný pomocník

Ocet patří k potravinám, které lze využít na léčbu snad každé druhé nemoci. V čem je nejzajímavější pro diabetiky?

 • Glykémie. Ocet má pozitivní vliv na trávení a má také příznivý vliv na hladinu cukru v krvi. Výzkumy naznačují, že kyselina octová, která je hlavní složkou octa, může pomoci zpomalit trávení sacharidů a snížit glykemický index jídel. Příznivý účinek má většina kvalitních octů, ale výzkumy se shodují, že domácí jablečný ocet napomáhá k příznivé glykémii nejúčinněji.
 • Kardiovaskulární zdraví. Ocet obsahuje také antioxidanty, které mohou chránit tělo před oxidativním stresem a podporovat zdraví srdce a cév. Studie ukázaly, že lidé, kteří pravidelně konzumují ocet, mají nižší riziko vzniku srdečních onemocnění. Konzumace octa po jídle totiž snižuje obsah LDL-cholesterolu v krvi, a tak dokáže předcházet rozvoji aterosklerózy.

Květák v kuchyni diabetika: Vědci v něm objevili látku sulforafan, která dokáže regenerovat buňky slinivky

Přelom dubna a května je ideálním období pro vysazení sazeniček květáku. Žijete-li v teplejších oblastech, můžete s ním směle rovnou na záhon. ...

Praktický návod na výrobu domácího octa

Pokud chcete využít přínosů octa pro své zdraví, můžete si jej snadno připravit v domácích podmínkách. Stačí mít doma několik jednoduchých surovin a trochu trpělivosti.

Zdravý domácí ocet lze připravit snadno a rychle. Zde je jednoduchý postup:

 1. Zvolte si vhodné ovoce nebo i zeleninu – můžete použít například jablka, hrušky, ostružiny, maliny, višně, broskve, mrkev, červenou řepu nebo zelí. Používejte pouze čerstvé a hlavně nezkažené suroviny, které důkladně omyjete a zbavíte nečistot.
 2. Nakrájejte ovoce nebo zeleninu na menší kousky a dejte je do skleněné nebo keramické nádoby. Nepoužívejte kovové nádoby, protože se vznikajícím octem mohou chemicky reagovat, a zhoršit tak chuť výsledného produktu.
 3. Přidejte zchladlou převařenou vodu do nádoby tak, aby materiál byl zcela ponořený.
 4. Přidejte lžíci medu nebo cukru – to pomůže zaktivovat kvasinky, které přeměňují cukr na ocet a sladidlo potřebují ke své výživě.
 5. Zakryjte nádobu utěrkou nebo prodyšnou látkou a nechte ji stát na teplém a tmavém místě po dobu 1–2 týdnů. Během této doby by měly kvasinky přeměnit cukr na alkohol a poté na ocet.
 6. Po 1–2 týdnech ochutnejte ocet, abyste zjistili, zda má dostatečně kyselou chuť. Pokud nemá, nechte proces běžet ještě pár dní a poté opět ochutnejte.
 7. Pokud je chuť octa přijatelná, přefiltrujte jej a přelijte do čisté nádoby.
 8. Hotový ocet skladujte ideálně v lednici pro prodloužení doby trvanlivosti.

Ocet použijete v kuchyni, kosmetice i při úklidu

Ocet je skutečně všestranná surovina a v domácnosti s ním chybu rozhodně neuděláte. K čemu všemu lze použít?

 1. Přísada do jídel a nápojů: Ocet se používá jako koření nebo jako konzervační prostředek pro potraviny.
 2. Léčba a prevence: Ocet může mít léčebné účinky při různých zdravotních problémech, jako jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak, záněty a další.
 3. Čištění domácnosti: Ocet lze použít k čištění různých povrchů v domácnosti, jako jsou například kuchyňské desky, koupelna, koberce a další. Může také pomoci odstranit nežádoucí zápachy v domě.
 4. Zahrada: Ocet se používá k ochraně rostlin před určitými škůdci a chorobami.
 5. Kosmetika: Ocet lze použít k péči o vlasy a pleť, například jako vlasový kondicionér nebo obličejové tonikum.

Chcete-li prospět svému zdraví a ještě ušetřit, je ocet ideálním pomocníkem. Zastane roli mnoha potravinových doplňků, domácích čističů a drahých ochucovadel. Jeho chuť je specifická a vyžaduje vytvoření návyku. Odměnou vám však bude lepší zdraví a lahodná chuť výsledného pokrmu.

Zdroje: ncbi, health.harvard, ireceptar

6290

Diskuze k článku