14. listopadu celý svět zmodrá

Světový den diabetu (World Diabetes Day) si připomínáme každý rok 14. listopadu. V jeho jméně probíhají po celém světě preventivní a osvětové akce, kterých se účastní miliony lidí. Zapojte se také. Přinášíme vám výběr akcí pořádaných v Čechách.

14. listopadu celý svět zmodrá

Praha, Karlovo náměstí

V úterý 14. listopadu ve 13 hodin odstartuje na Karlově náměstí v Praze již 14. ročník Pochodu proti diabetu. Součástí akce je i bohatý program s názvem “Poznejte příznaky cukrovky – Snižujte svá rizika”, který bude probíhat na Karlově náměstí v blízkosti vchodu do metra od 10 do 17 hodin . Pro návštěvníky bude připraveno měření cholesterolu a cukru v krvi, měření krevního tlaku a BMI, konzultace k riziku srdečně-cévních onemocnění, konzultace s instruktorem pohybových aktivit, testování fyzické kondice, individuální konzultace s psychologem a lékařem k problematice obezity, měření krevního tlaku v zátěži, konzultace s nutričními terapeuty, konzultace k rizikům kouření a přednášky. Po absolvování alespoň dvou konzultací ve stanu získají zájemci průkaz SZÚ, který jim umožní měření glykémie a cholesterolu zdarma v přistaveném zdravotnickém modulu Golem – největším vozidle pražské zdravotnické záchranné služby. Účastníci pochodu se mohou registrovat předem na stránkách www.dendiabetu.cz, čímž získají možnost vyhrát ve slosování zajímavé ceny a po skončení pochodu obdrží drobné dárky od sponzorů.

Praha, OC Harfa

Ve čtvrtek 16. listopadu bude v Obchodním centru Harfa od 9 do 20 hodin probíhat měření krevního tlaku, procenta tuku v těle, BMI a obvodu pasu. Jednotlivá stanoviště budou zaměřená na pomoc při odvykání kouření, těhotenský diabetes, sestavování jídelníčku, první pomoc, dentální hygienu a cviky na uvolnění. Pro nejmenší bude připravena oblíbená Nemocnice pro medvídky.

Brno, OC Olympia

V Brně budou měřící stanoviště k dispozici o víkendu 11.– 12. listopadu vždy od 10 do 20 hodin v Obchodním centru Olympia Brno. Návštěvníci budou moci nechat změřit krevní tlak, BMI, % tuku v těle i WHR index, dozvědět se více o následcích diabetu, první pomoci, fyzioterapii a zdravém jídelníčku. Chybět nebude ani dětské stanoviště – Nemocnice pro medvídky.

Plzeň, bazén Slovany

V sobotu 11. listopadu od 10 do 16 hodin proběhne Den pro zdraví nejen pro diabetiky v areálu Bazénu Slovany. Čeká na vás cvičení ve vodě i v tělocvičně, trénink zdravé chůze, rehabilitace jógou, trénink paměti, ukázka práce záchranářů, program pro děti se skřítkem Zdravínkem i výstava produktů a pomůcek pro diabetiky a pro zrakově postižené. Chybět nebude ani měření glykemie, krevního tlaku a cholesterolu, konzultace k diabetu, nutriční poradenství nebo ochutnávka zdravé stravy.

Karlovy Vary, Alžbětiny lázně

V úterý 14. listopadu od 14 do 17 hodin si můžete připomenout Světový den diabetu také v Alžbětiných lázních v Karlových Varech. Probíhat zde bude bezplatné měření cukru v krvi, krevního tlaku i tuku v těle.

Typické pro Světový den diabetu je také vytváření symbolických modrých kruhů z lidí a sdílení jejich fotografií přes sociální sítě.

Olomouc, Horní náměstí

V úterý 14. listopadu od 12 do 17 hodin budou na Horním náměstí v Olomouci připravena stanoviště na měření tlaku, obvodu pasu, BMI i tělesného tuku, v dalších stáncích bude probíhat dětská nemocnice pro medvídky, první pomoc a informace o aplikaci Záchranka, diabetický kvíz, fyzioterapie, samovyšetření prsou a poradenství na téma gestační diabetes se studentkami oboru porodní asistentka.

Ostrava, OC Forum Nová Karolína

Návštěvníci Obchodního centra Forum Nová Karolína si budou moci v úterý 14. listopadu v době od 10 do 17 hodin nechat změřit tlak, procento tuku v těle nebo BMI, a dozví se více o diabetu a jeho prevenci, o tom, jak poskytovat první pomoc (přímo od záchranného týmu Českého červeného kříže), nebo jak používat aplikaci Záchranka. K dispozici bude i dětská nemocnice pro medvídky a sanitka.

Hradec Králové, OC Aupark

Akce proběhne v úterý 14. listopadu od 10 do 17 hodin v Obchodním centru Aupark.

Více informací na stránkách www.ifmsa.cz a www.dendiabetu.cz.

Téma letošního Světového dne diabetu je Ženy a diabetes.

Světový den diabetu 2016 v číslech

Preventivní akce ke Světovému dni diabetu pořádají po celé ČR již tradičně studenti všech osmi českých lékařských fakult pod záštitou organizace IFMSA CZ. V loňském roce opět zaznamenali vysokou návštěvnost:

  • Řada světových památek bude 14. listopadu nasvícena modře.

    4 000 aktivních účastníků

  • 10 000 pasivních účastníků
  • 2 325x změřená glykemie
  • 27x odhalena zvýšená glykemie
  • 2 939x změřený krevní tlak
  • 122x odhalený zvýšený krevní tlak

Týden diabetu v Praze

Akcemi na Karlově náměstí a v Obchodním centru Harfa Světový den diabetu v Praze nekončí. Město Praha připravilo stejně jako vloni pro pražské diabetiky Týden léčby a prevence diabetu a obezity. Na programu jsou individuální konzultace, měření krevního tlaku při pohybové aktivitě, nácvik samotných pohybových aktivit či on-line monitoring jídelníčku. Nebudou chybět ani odborné interaktivní workshopy a přednášky. Akce vyvrcholí 14. listopadu již zmíněným tradičním Pochodem proti diabetu. „Samotný zdravotní systém dostatečně nezvládá a ani nemůže zvládat edukaci v oblasti výživy a pohybových aktivit, protože nárůst osob s diabetem a obezitou se za posledních 40 let ztrojnásobil. Jen v Praze je odhadem 90-100 000 diabetiků,“ sdělil radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko, který nad akcí převzal záštitu. Na jeho návrh přispěje město Praha na tuto akci 570 000 korunami.

Více na www.tydendiabetu.eu.

Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na