Nejdražší inzulin je v USA

Podle nedávného průzkumu jsou ceny inzulinu v USA více než desetkrát vyšší než v ostatních zemích. Tuto zprávu zveřejnila společnost Rand Corporation, což je nezisková organizace, která pomocí výzkumu a analyzování pomáhá zlepšit veřejnou politiku a rozhodovací proces.

Nejdražší inzulin je v USA

Organizace Rand Corporation porovnala ceny různých typů inzulinu prodávaných ve Spojených státech s cenou stejných produktů v jiných zemích. Průměrná cena za kus napříč všemi typy inzulinů v Americe dosahovala 98,70 dolarů (přibližně 2200 Kč – pozn. překl.) Ceny inzulinu v Americe jsou podle tohoto průzkumu 27,7krát vyšší než v Turecku, 6,3krát vyšší než v Kanadě, 5,9krát vyšší než v Japonsku a 8,9krát vyšší než ve Spojeném království.

Diabetici si často inzulin nemohou dovolit

Andrew Mulcahy, hlavní autor studie a vedoucí výzkumný pracovník pro oblast veřejné politiky v organizaci Rand Corporation, uvedl: „Naše analýza je jasným důkazem toho, že v USA je inzulin mnohem dražší než v jiných zemích a uvádí také o kolik. V USA jsou ceny vždy mnohem vyšší než v jiných zemích, i když počítáte s výraznými slevami na ceny výrobců ve Spojených státech.“

Lidé s diabetem, kteří se bez inzulinu neobejdou, tím samozřejmě trpí.

Dan Hart z Filadelfie má diabetes 1. typu a když v březnu poprvé udeřila pandemie, přišel o práci. Je proto nucen si kupovat levný inzulin z Walmartu, kde za lahvičku inzulinu zaplatí 26 dolarů (přibližně 580 Kč – pozn. překl.). Jeho oblíbený inzulin by ho měsíčně vyšel na 1 500 dolarů (přibližně 33 420 Kč – pozn. překl.).

„Inzulin z Walmartu mi nezajistí plnohodnotný život s diabetem, je to jen takové záchranné lano, které mi pomůže přežít. Určitě jsem tím uškodil svému tělu, protože je těžké regulovat cukr v krvi tímto inzulinem, ale udržuje mě při životě. Je opravdu děsivé žít s vědomím, že k přežití potřebuji inzulin a společnosti vydělávají na smrti. Snažím se na to nemyslet, ale vzpomenu si na to každý den,“ uvedl Dan Hart pro deník Guardian.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x