Režisér George Lucas: Od boje s cukrovkou k bitvám v Hvězdných válkách

Režisér George Lucas: Od boje s cukrovkou k bitvám v Hvězdných válkách
Režisér George Lucas už 56 let zvládá cukrovku II. typu Zdroj: Wikimedia Commons: George Lucas, CC BY-SA 2.0

George Lucas, režisér, střihač, scenárista, producent a filmový guru, se proslavil zejména ságou Hvězdné války a tetralogií Indiana Jones. Tyto snímky se staly skutečnou legendou, Lucas si tak vybojoval prominentní místo na filmovém výsluní. Další důležitou bitvu ale už od mládí svádí v soukromí s cukrovkou, kterou mu diagnostikovali v jeho 23 letech. Jak se herec, který letos oslavil krásných 79 let, vypořádal s diabetem?

Když George Lucas v roce 1975 nabídl svůj scénář k filmu Star Wars studiu Universal, byl odmítnut. Údajně kvůli velkému rozpočtu a obavě z jeho návratnosti. Společnost 20th Century Fox, které Lucas snímek nabídl jako druhé, potenciál díla – na rozdíl od manažerů Universal – rozpoznala, a přispěla tak ke zrození kultovní série. Úspěch prvního snímku Hvězdné války z roku 1977 byl opravdu majestátní – příjmy dvacetinásobně převýšily náklady a film se dočkal 6 Oscarů a pamětní ceny Irvinga G. Thalberga. Ve studiu Universal si pak nejspíš všichni dodatečně rvali vlasy.

Diagnóza cukrovky mu změnila život

Hvězdné války i Indiana Jones doslova převálcovaly filmový svět. Ale spousta fanoušků vůbec netuší, že nechybělo moc a Lucas by tyto kultovní snímky vůbec nenatočil. Ve 23 letech byla totiž Lucasovi diagnostikována cukrovka a tento moment naprosto změnil běh jeho života. To, že má cukrovku II. typu, se zjistilo náhodou při lékařské prohlídce během odvodu do války ve Vietnamu. Kdyby tenkrát Lucas na frontu do Vietnamu odjel, Hvězdné války by pravděpodobně nikdy nespatřily světlo světa.

Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici

Len. Vypadá obyčejně – a přitom je velmi neobyčejný. V našich krajích se odnepaměti používá k výrobě textilií. Ale léčebné využití lněného ...

Na počátku filmařské kariéry byla autonehoda

Slavný režisér, který se narodil 14. května 1944 v Kalifornii, od dětství miloval knihy a komiksové příběhy. První velká změna v jeho životě přišla ke konci střední školy, kdy si při vážné autonehodě poranil plíce: „Těsně před maturitou jsem měl opravdu těžkou autonehodu a to léto jsem strávil v nemocnici přemýšlením o tom, kam směřuji,“ řekl Lucas v rozhovoru se svou dcerou Katie Lucas pro magazín Seventeen. „Chtěl jsem jít na čtyřletou vysokou školu a stát se antropologem, nebo na uměleckou školu a být ilustrátorem. Ale kamarád mě přesvědčil, abych se učil fotografii na Univerzitě Jižní Kalifornie. Netušil jsem, že je to škola, kde se učí natáčet filmy! Nikdy mě nenapadlo, že bych se někdy mohl zajímat o filmovou tvorbu.“

Po úspěchu Hvězdných válek přišla řada dalších, a nejen filmařských. V květnu 1982 založil Lucas odnož společnosti LucasFilm s názvem LucasFilm Games, která se zaměřovala na počítačové hry a velmi brzy se proslavila stejně jako mateřská společnost LucasFilm. V té Lucas působil jako předseda představenstva až do roku 2012, kdy ji prodal společnosti The Walt Disney Company.

Pískání v uších: Tinnitus nehrozí jen v hlučném prostředí. Může postihnout například i IT specialisty, říká lékařka

Tinnitus, kterému se lidově říká „pískání v uších“, jsou zvuky, které obvykle slyší pouze daný člověk. Intenzita zvuků, jejich druh a výška tónů ...

Ať tě provází síla

Po vzoru svého dědečka z otcovy strany, který také trpěl cukrovkou II. typu, si Lucas vytrvale udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou. To, že se mu to daří již 56 let, svědčí o jeho odhodlání vést zdravý životní styl a zvládat svůj zdravotní stav. Vizionářský tvůrce je skutečným příkladem houževnatosti a síly a dokazuje, že cukrovka nemusí být překážkou v plnění našich přání a snů. Lucas tím beze slov všem diabetikům posílá povzbuzení, které zaznívá v každé z epizod Hvězdných válek: tě provází síla.

„Lucas dal skvělý příklad milionům pacientů s cukrovkou po celém světě tím, že udržoval hladinu cukru v krvi pod kontrolou po dlouhých 50 let,” uvedla v roce 2018 britská zdravotnická organizace Diabetes U.K.

Zdroje: diabetes.org.uk, bestlifeonline.com, wikipedia.org, express.co.uk, leedaily.com

1127

Diskuze k článku