Bis Bis

Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici

Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici
Lněné semínko pomáhá při cukrovce, zácpě i proti parazitům Zdroj: Pixabay

Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin je lněné semínko skvělým přírodním prostředkem, který pomůže nejen s hubnutím a při běžných potížích trávicího systému, jako je plynatost či zácpa, ale doporučuje se i jako prostředek proti parazitům, plísním a bakteriím. Zajásat mohou i diabetici. Podle výzkumů totiž může užívání lněného semínka snížit hladinu glukózy v krvi nalačno. A to zdaleka není všechno. Víte, s čím vším dalším vám může toto vskutku zázračné semínko pomoci?

Len. Vypadá obyčejně – a přitom je velmi neobyčejný. V našich krajích se odnepaměti používá k výrobě textilií. Ale léčebné využití lněného semínka u nás není tak běžné, jak by si tato úžasná bylina zasluhovala. A přitom její léčivé účinky znali již ve starověkém Řecku. Už sám Hippokrates předepisoval lněné semínko při potížích se sliznicemi trávícího ústrojí. Čím je lněné semínko tak výjimečné?

Na hubnutí, vysoký tlak, zácpu a spoustu dalších potíží

Lněné semínko je skutečná superpotravina. Výčet jeho prospěšných účinků by vydal pomalu na knihu. Nejznámější je použití lněného semínka ke zmírnění žaludečních a střevních potíží. Vytvoří totiž na žaludeční a střevní sliznici ochranný film, který chrání žaludeční a střevní stěnu, brání vzniku zánětů a přispívá k regeneraci sliznic. Mezi další potíže, při jejichž léčbě může být přínosem, patří zejména:

  • cukrovka II. typu,
  • obezita,
  • zácpa, pálení žáhy a další problémy trávicího ústrojí,
  • střevní parazité,
  • nepravidelný menstruační cyklus,
  • vysoký tlak a kardiovaskulární potíže,
  • kožní problémy.

Pískání v uších: Tinnitus nehrozí jen v hlučném prostředí. Může postihnout například i IT specialisty, říká lékařka

Tinnitus, kterému se lidově říká „pískání v uších“, jsou zvuky, které obvykle slyší pouze daný člověk. Intenzita zvuků, jejich druh a výška tónů ...

Nenasycené mastné kyseliny, lignany a vláknina

Lněné semínko je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, zejména alfa-linolenové kyseliny (ALA). Omega-3 mastné kyseliny mají vliv na metabolismus tuků a přispívají ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Mají také pozitivní účinek na pokožku a vlasový porost.

Kromě toho se ve lněném semínku vyskytují také lignany, což jsou antioxidanty, které poskytují ochranu proti patogenům, takže mohou pomáhat v boji proti rakovině, bakteriím, virům a plísním a mají pozitivní vliv na menstruační cyklus. Lněné semínko obsahuje až 800× více lignanů než většina jiných potravin.

Lněné semínko navíc obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, zinek, fosfor, železo, vápník a hořčík.

Vysoký obsah vlákniny pro změnu prospívá trávicímu systému a přispívá ke snížení cholesterolu.

Houbařská sezóna v plném proudu: Žampion je skvělý pro diabetiky, hořčák má léčivé účinky

Oblíbená vtipná hláška Čechů Šel jsem na houby a „houby“ jsem našel momentálně neplatí. Houby totiž vážně rostou. Jak by také ne – hlavní ...

Antidiabetické účinky lněného semínka prokazuje celá řada studií

Vědci již dlouhé roky zkoumají pozitivní vliv lněného semínka na prevenci cukrovky. Jednou z posledních studií, jejíž závěry prokazují, že mleté lněné semínko přispívá k významnému zlepšení hladiny cukru v krvi nalačno, koncentrace inzulinu a inzulinové rezistence u pacientů s prediabetem a cukrovkou II. typu, je studie z roku 2021. Antidiabetické účinky mletého zlatého semínka potvrzuje i tato studie provedená v roce 2022.

Lněné semínko je nutno nadrtit nebo namlít

Celá semínka jsou prakticky nestravitelná a tělo by si z nich nic nevzalo. Je tedy nezbytné semínka rozdrtit nebo rozemlít. Lněná semínka můžete buď koupit už namletá, případně je můžete namlít například s pomocí mlýnku na kávu. Rozdrcení semínek zajistí jejich vstřebatelnost.

Mletá lněná semínka můžete přidávat do nejrůznějších potravin, například do ranní ovesné kaše či müsli, do jogurtů nebo různých pomazánek. Ideálně byste je měli konzumovat za studena, aby zůstaly zachovány všechny prospěšné látky.

Obklady z lněného semínka při rýmě, zánětu dutin a menstruačních bolestech

Rozemletá lněná semínka smícháme s horkou vodou, naneseme na kousky látky a přikládáme na bolestivá místa – v případě rýmy a zánětu dutin kolem nosu a na čelo, při menstruaci na břicho.

Jak často a v jakém množství se užívá?

Doporučená denní dávka syrového mletého lněného semínka jsou 2 polévkové lžíce. Namleté semínko uchovávejte v uzavíratelné nádobě na chladném, temném místě a spotřebujte co nejdříve.

Zdroje: slunečnice.cz, sciencedirect.com, genx.cz, mdpi.com

20077

Diskuze k článku