Bis Bis

Obezita je těžké břemeno, pro diabetiky má nepříjemné následky. Zapomeňte na výtah i dálkové ovládání

Obezita je těžké břemeno, pro diabetiky má nepříjemné následky. Zapomeňte na výtah i dálkové ovládání
Aby došlo ke snížení tělesné hmotnosti, je třeba omezit příjem energie nebo zvýšit její výdej Zdroj: Freepik

Obezita není problém pouze estetický, ale hlavně zdravotní. Nadbytečné kilogramy našemu organismu nesvědčí a u diabetiků jednoznačně zhoršují jejich zdravotní stav. Co dělat, aby byla snaha o snížení tělesné váhy úspěšná?

Při nadváze nebo obezitě se buňky našeho těla stávají odolnými vůči účinkům inzulinu. Vzniká tzv. inzulinová rezistence. Aby si organismus zachoval stálou hladinu cukru v krvi v rozmezí 3,5 mmol/l až 5,6 mmol/l, musí slinivka břišní zvýšit produkci inzulinu. Je-li však časná fáze sekrece inzulinu porušena, může se u člověka s kilogramy navíc projevit cukrovka 2. typu. Ta by se při zachování normální hmotnosti objevila v mnohem vyšším věku nebo vůbec ne.

Nepříjemné následky pro diabetiky

U diabetiků 2. typu se zvýšenou hmotností se slinivka zbytečně vyčerpává. Produkce inzulinu po čase postupně klesá a nastává situace, kdy léčba diabetickou dietou nestačí. Je nutné přistoupit k léčbě nejprve tabletami a posléze inzulinem. K tomu by v mnoha případech nemuselo dojít, kdyby diabetik včas zredukoval svoji tělesnou hmotnost.

Nadbytečné kilogramy nesvědčí ani diabetikům s cukrovkou 1. typu a s jinými typy cukrovky. Rovněž u nich obezita způsobuje zvýšenou odolnost buněk proti působení inzulinu. Dávky inzulinu nutné k dosažení uspokojivé kompenzace bývají pak zbytečně vysoké. Nadbytek inzulinu navíc urychluje aterosklerózu.

Naše tělo potřebuje HDL cholesterol. Jeho hladinu lze zvýšit pomocí běžných potravin, například ořechů

Cholesterol je částice tuku v krvi. Hraje klíčovou úlohu ve spoustě tělesných procesů. Je součástí některých hormonů, stavebním prvkem buněčných ...

Hubnutí, které funguje

Aby došlo ke snížení tělesné hmotnosti, je třeba omezit příjem energie nebo zvýšit její výdej. Má-li být snaha o úpravu tělesné hmotnosti úspěšná, musíme v praxi obě tyto cesty kombinovat. Energetický výdej zvýšíme přidáním pohybové aktivity. Výhodou je, že při pravidelné pohybové aktivitě dochází mimo jiné k růstu svalové hmoty.

Čím více svalové hmoty člověk má, tím více energie v klidu spotřebuje – říkáme, že má vyšší bazální metabolismus, a tím je také hubnutí snazší. Omezení příjmu energie pak dosáhneme úpravou jídelníčku, snížením příjmu potravy a snížením obsahu energie v jednotlivých jídlech.

Zapomeňte na výtah a dálkové ovládání

Pohyb by se měl stát součástí denního režimu v maximální možné míře. Jakákoliv vhodná sportovní aktivita je užitečná. Může to být například rychlá chůze, plavání, aerobic, běh, míčové hry, jízda na kole či rotopedu a jiné.

Máte-li na to čas, choďte cvičit alespoň třikrát týdně. Pohyb je však vhodné zařadit i do běžných, každodenních činností. Zkuste přestat používat výtah a choďte po schodech. Namísto autem nebo hromadnou dopravou jeďte na kole nebo jděte pěšky. Přestaňte používat dálkové ovládání ke spotřebičům.

Dostatek pohybu rovněž zlepšuje hospodaření s cukrem, protože cukr se při pohybu spaluje. Pokud je v organismu dostatek inzulinu, cukr se rychle přesouvá z krve do buněk, hlavně svalových, a využívá se jako zdroj energie potřebné pro vykonání pohybu. Hladina cukru v krvi klesá. Ještě několik hodin po ukončení pohybové aktivity je cukr v krvi rychle odsouván do buněk, kde se ukládá ve formě zásobní látky, glykogenu.

Řepík lékařský: Na vysoký cholesterol, nemocná játra i proti zánětům. V historii s jeho pomocí vyháněli zlé duchy

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je odpradávna znám jako léčivá bylina, používali jej už staří Egypťané. Říkávalo se mu bič boží nebo ...

Každý kilogram je znát

Redukční dieta je základem léčby všech diabetiků, kteří trpí nadváhou či obezitou. Doslova každý shozený kilogram má nemalý pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Je vhodné si stanovit nejdříve krátkodobý reálný cíl a nesnažit ihned razantně zhubnout až k dosažení „ideální hmotnosti“. Reálnou hmotností v první době bývá taková hmotnost, které je nemocný schopen nejen dosáhnout, ale také si ji dlouhodobě udržet, což může být např. hmotnost o 5–10 kg nižší než původní.

Ideální hmotnost

Lze ji odhadnout, známe-li tělesnou váhu a výšku, pomocí hmotnostních indexů (Brocův index, body mass index). Hmotnost je možné také určit stanovením procentuálního podílu tuku. Ten lze zjistit změřením tloušťky kožních řas tzv. kaliperem v různých krajinách těla nebo změřením elektrické impedance. Pro odhad zdravotních následků obezity je velmi významný také index pas–boky. Je-li vyšší než 1, pacient je velmi ohrožen srdečně cévním onemocněním.

Pohanka: Superpotravina nabitá antioxidanty. Perfektní volba pro diabetiky i celiaky

Předpokládá se, že se pohanka začala pěstovat v jihovýchodní Asii asi před 5 nebo 6 tisíci lety. Odtud se rozšířila do střední Asie, na Blízký ...

Pomalu nebo rychle?

Zhubnout se dá pomalu i rychle. Výhoda pomalejší redukce váhy spočívá v tom, že si nemocný lépe navykne na racionální stravování. Je tedy větší naděje na trvalý váhový úbytek. Hubnout můžete sami doma nebo ve skupině pod vedením vyškolené osoby. Rozhodnete-li se hubnout sami, zamyslete se nad tím, jak a co jste jedli dosud a jakou fyzickou aktivitu denně vyvíjíte.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek použitý se svolením autorky MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníkové, Ph.D.

1886

Diskuze k článku