Pro diabetika je pravidelný pohyb nezbytný. Vztah ke sportu si ale musíte promyslet

Pro diabetika je pravidelný pohyb nezbytný. Vztah ke sportu si ale musíte promyslet
S hodnotami glykemie může pohyb zamávat Zdroj: Freepik

Pohybová aktivita by měla být nedílnou součástí režimu člověka s diabetem. Pravidelným sportem svému zdraví jedině prospějete. Dokážete se však podívat sami sobě do svědomí, zda děláte skutečně maximum? Možná přišel čas na změnu!

Vztah k pohybu si člověk buduje od dětství. Navíc v dětství to nemá zprvu úplně ve své kompetenci. Ke sportu nás většinou vedou rodiče, potažmo jiné pečující osoby, vzory, osoby podílející se na výchově či vzdělání a samozřejmě kolektiv vrstevníků. Je rozdíl, zda žiji vedle fotbalového hřiště a po obědě si chodíme s partou dětí kopat, anebo na náměstí v centru a jít do sportovního kroužku zaměstná dva prarodiče jakožto doprovod.

Jaký máte vztah ke sportu vy? Pokud po malém pozastavení dospějete k tomu, že jste spíš druhý případ, nemělo by se to stát výmluvou. Pouze vědomím toho, že dospět k vybudování vztahu ke sportu, případně ho zařadit trvale do běžného režimu, vás může stát víc energie. Ale kde ji brát při už tak náročném režimu člověka s diabetem a nekrást…

Tom Hanks se vypořádal s diabetem, jeho žena překonala karcinom prsu. Slavní manželé podpořili boj s rakovinou

Nadace Breast Cancer Research Foundation zaměřená na výzkum rakoviny u žen uspořádala v rámci svého programu Women's Cancer Research Fund v ...

I vztah ke sportu si musíte promyslet

Univerzální a jednoduché řešení, kde vzít motivaci pro pravidelný pohyb, neexistuje. Bohužel forma do plavek prostě stojí nějaké úsilí a odříkání. Co ale může pomoci je uvědomit si, jaké mám motivy anebo naopak překážky, které mi brání se čas od času dobrovolně zapotit. Zároveň každý má tu „formu“ trochu jinou, protože má jiné genetické dispozice. Proto je důležité také mít od sebe reálná očekávání, protože cesta k nadměrnému cvičení, velkým restrikcím v jídle a následně rozvoji patologického vztahu k jídlu, může být někdy velmi rychlá.

Začněme nejdříve od konce. Zkuste se zamyslet, co vnímáte jako překážku, když se vás někdo zeptá, z jakého důvodu neprovozujete častěji sport. Nedostatek energie? Nedostatek času? Finance? Bolest při pohybu?

A teď si zvažte benefity. Zřejmě to bude zdraví, pro někoho možná prožitek při pohybu jako takový, zvýšení kondice anebo lepší postava. Racionálně většinou chápeme důvody, proč bychom to měli dělat, ale někdy nevíme, co nám brání vyrazit. Můžeme se domnívat, že je to lenost, nebo „prostě k pohybu nemáme vztah“, přesto pak nejednou zalitujeme, že jsme se nepřemluvili a nezvedli z gauče.

Ledňáčci už přestali, ladiči do plavek začínají

Nejen leden je ve znamení předsevzetí, nakupování permanentek do fitka a vytahování „motivačních“ kalhot ze skříně. S příchodem jara nás nejedna reklama upozorní na pobyt u moře a s tím i myšlenky na plavkovou sezónu. Když se nad tím ale zamyslíme trochu hlouběji – pro náš zajetý životní styl je to poměrně abstraktní cíl za dlouhou dobu, zatímco čokoláda ve skříni je tady a teď. Takže začne opětovné kolečko odkládání „na pondělí“, „od prvního“, „až nebudu mít rýmu“ nebo „až toho bude míň v práci“. Někdy máme samozřejmě zcela legitimní důvod, proč nezačínat s náročnou fyzickou aktivitou. Často je ale právě vyčkávání na „ten“ správný moment, který nepřichází to, co nás drží daleko od začátku postupné změny.

Okurka: Zelenina stvořená pro diabetiky. Pomáhá s hubnutím, regulací glykemie i proti zánětům

Vitaminy, minerály a antioxidanty obsažené v okurce nabízejí spoustu zdravotních přínosů. Například slupka okurky je plná betakarotenu, který je ...

Správný moment nepřichází, frustrace roste

Nalijme si čistého vína, on „ten“ moment, kdy budeme cítit silnou vnitřní motivaci, mít tak akorát energie a dostatek času na regeneraci po pohybové aktivitě s běžným režimem, většinou nepřijde. Je nutné si uvědomit, že každá změna ze začátku vyžaduje úsilí a výdrž, než se „překlene“ kritické období, kdy mě to spíš unavuje, než dobíjí. Pokud ale vydržíte, než se kondice zlepší a začnete vidět výsledky, začne to být tak nějak samo od sebe jednodušší. Začnete si třeba sami od sebe prodlužovat trasu procházky, protože za půl hodiny ujdete víc, anebo máte po cvičení ještě energii na to doma trochu poklidit a druhý den vás nebolí celé tělo.

Když je primárním důvodem ne-sportování nedostatek času, hledejte kompromisy. Pohyb není o tom mít tréninkový plán a osobního trenéra. I pět minut na koberci u televize je víc než nic. A tím můžete začít. Když to zvládnete pár dní po sobě, třeba si najdete čas i na krátkou procházku. V práci půjdete pro kávu delší cestou, anebo si jednou denně vyšlápnete schody, namísto použití výtahu. Samozřejmě vám to asi nezaručí radikální úbytek hmotnosti, budete ale postupně budovat kondici, která povede k menší únavě a tím spíše se o víkendu už opravdu vydáte i na nějaký ten pěší výlet.

Pohyb a diabetes

S hodnotami glykemie může pohyb zamávat. Pokud je cukrovka tím, co stojí mezi vámi a pohybem, zkuste jí více porozumět. Konzultujte s lékařem, nutričními terapeuty, ostatními lidmi, co mají s diabetem zkušenost. Nakonec to ale bude stejně na vás, abyste to prostě zkusili. Pokud je přítomen strach z hypoglykemie, zkuste se na to připravit. Jít nejdříve s někým, mít po kapsách vše potřebné a sledovat, co to s hodnotami dělá nejen bezprostředně, ale i třeba po zbytek dne a v noci. Prohloubí to porozumění tomu, jak tělo na pohyb reaguje a příště zase budete vědět víc.

Dejte pohybu šanci. Nečekejte na „ten“ okamžik, nenakupujte drahou sportovní výbavu, která se pak válí doma ve skříni. Začněte postupně, nečekejte zázraky a změna se dostaví. Pro každého je cíl jiný. Někdo chce vyjít schody bez zadýchání, jiný uběhnout desetikilometrový běh. Obojí je v pořádku. Než vás to ale začne bavit a budete se cítit dobře, může to chvíli trvat. Počítejte s tím.

Mgr. Judita Konečná

Působí jako psycholožka ve zdravotnickém zařízení Neuron Medical v Brně. V rámci doktorského studia Lékařské psychologie a psychopatologie na 1. LF Univerzity Karlovy v Praze se zabývá duševním zdravím diabetiků a jejich blízkých.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Judity Konečné

2094

Diskuze k článku