Bis Bis

Matky diabetičky čelí často obavě z dědičnosti cukrovky. Geny neovlivníte, vnější vlivy ano

Matky diabetičky čelí často obavě z dědičnosti cukrovky. Geny neovlivníte, vnější vlivy ano
Diabetické matky většinou porodí zdravé dítě, obavy z onemocnění však přetrvávají. Zdroj: Shutterstock

Život s cukrovkou přináší mnoho otazníků. Prvotní diskuze o tom, kde se diabetes vzal a proč ho mám zrovna já, přechází v dospělosti v otázky týkající se dědičnosti nemoci a rizika přenosu na mé budoucí dítě. Dobrou zprávou pro všechny nastávající maminky je, že samotné geny k rozvoji onemocnění nestačí, k propuknutí diabetu musí být totiž přítomny i rizikové faktory. Pojďte zmírnit vaše obavy a podívejte se s námi na to, jak to s dědičností u diabetu opravdu je.

Všechny formy diabetu jsou dědičné a na vině není pouze jeden konkrétní gen, ale hned několik. I proto se onemocnění cukrovky nazývá polygenní. Tyto mutace genů jsou však pouhými dědičnými predispozicemi, které k propuknutí potřebují i určité rizikové faktory. To znamená, že geny sice ovlivnit nemůžete, zato vnější vlivy určitě ano.

Fakt: Důkazem, že samotné geny k propuknutí nemoci nestačí, mohou být jednovaječná dvojčata, která mají stejné geny, přesto jedno z nich může mít diabetes, druhé nikoliv. 

Kde to všechno začíná?

V momentě, kdy se s partnerem rozhodnete založit rodinu, vás zajímají především otázky ohledně přirozeného otěhotnění nebo komplikací v období těhotenství. Je potřeba říct, že u diabetiček je dobré těhotenství naplánovat, a to z důvodu dlouhodobě správné glykémie. Je také potřeba připravit se na častější kontroly u gynekologa a nejspíše i na změnu diabetologa, který se specializuje právě na těhotné diabetičky (více o tom, co vás v těhotenství s diabetem čeká, se dočtete zde). 

V momentě, kdy zjistíte, že jste opravdu těhotná, vás může přepadnout neskutečná euforie, ale zároveň i nekončící strach o vaše nenarozené dítě. Pravděpodobně vás také napadnou otázky, jaká je pravděpodobnost dědičnosti diabetu. Nebyla to chyba? A budu schopná postarat se o diabetické dítě?

Jedničkový diabetes a jeho dědičnost

Diabetes 1. typu se častěji vyskytuje v běžné populaci než v příbuzenské linii. To je pro matky diabetičky rozhodně povzbudivá zpráva. Na druhou stranu, pokud se u dítěte diabetes prvního typu rozvine, jeho diagnóza je nezvratná. I zde však platí, že pouhé geny k rozvinutí diabetu nestačí. U tohoto typu je nezbytný spouštěč, kterým si však lékaři stále nejsou úplně jistí. V posledních letech se však čím dál více mluví o souvislosti mezi rozvojem diabetu a enterovirů.

Fakt: Více než 90 % pacientů s diabetem 1. typu nemá příbuzného s cukrovkou. 

Několik čísel

Riziko diabetu u dětí od diabetické matky se pohybuje mezi 1 až 4 %. Toto procento se zvyšuje (až na 13 %) v případě, že se diabetes projevil u matky před 11. rokem života. U diabetického otce je pravděpodobnost onemocnění dítěte o něco větší, cca 3 až 8 %, a to bez ohledu na dobu vypuknutí onemocnění. Riziko se výrazně zvyšuje v momentě, kdy jsou diabetiky oba rodiče (až na 30 %). Nejvyšší riziko je u identických dvojčat a u onemocnění nazývaného polyglandulární autoimunitní syndrom II. typu, kde vás kromě diabetu trápí i onemocnění štítné žlázy a špatně fungující nadledvinky. U obou zmíněných variant je riziko přenosu až 50 % (podrobnou tabulku si můžete prohlédnou zde).

Z deníku matky diabetičky

“Strach o svého potomka budete mít neustále. Každé „podezřelé“ chování, jako je častější pití nebo močení, únava i malátnost, ve vás probudí myšlenky na to, zda se diabetes právě neprojevil. Občas podlehnete panickému strachu, ze kterého vás vysvobodí pouze znalost aktuální glykémie vašeho dítěte. Pro něho je to pouze malé píchnutí do prstu, pro vás však neuvěřitelná jistota,” říká autorka článku Lucie.

Jak rozeznat úzkost od panické ataky? Psychické poruchy trápí nejméně polovinu populace

Úzkost sama o sobě je jedním z nejčastějších psychických onemocnění, které podle statistik postihuje až polovinu populace. A protože je i ...

Dvojce se lze ubránit

U diabetu 2. typu je riziko přenosu na potomka mnohem vyšší, avšak na rozdíl od jedničkového diabetu lze dědičnost významně ovlivnit svým chováním, a onemocnění tak buď úplně zvrátit nebo ho alespoň oddálit.

Riziko vzniku diabetu

Má-li diabetes alespoň jeden z rodičů, riziko pro jeho dítě se pohybuje od 15 do 30 %. Při výskytu diabetu u obou rodičů vzrůstá riziko přenosu téměř o 80 %. V běžné populaci, tedy bez zjevných dědičných predispozic, se diabetes vyskytuje u 15 % obyvatel.

Prevence

V případě, že je ve vaší rodině diabetes, je nutné nechat si každý rok zkontrolovat hladinu glykémie u svého obvodního lékaře nebo u pediatra. Pokud je hladina cukru v pořádku, stačí vyšetření za rok zopakovat. V opačném případě vás čeká konzultace s diabetologem.

MODY

Maturity Onset Diabetes of the Young, zkráceně MODY, je jedna ze vzácných forem diabetu, která se rozvíjí u dětí a dospívajících. Má až 13 různých variant, s různými závažnostmi a projevy (od mírných hyperglykémií, až po nutnost léčit pacienta inzulínem). Tento typ diabetu je dán genetickou mutací, která narušuje tvorbu inzulínu v buňkách slinivky břišní. Všechny varianty typu MODY jsou vysoce dědičné, jistota přenosu z rodičů na děti je více než 50%.

PREDIA

Váš pediatr se bude určitě zajímat o všechna onemocnění, které vy nebo váš partner máte. Výskyt diabetu v rodině je pro doktora cennou informací. Zvýšenou pozornost vám budou samozřejmě věnovat pediatři specializující se i na dětský diabetes, ale těch je v České republice hrstka. V případě nejistoty vás však každý dobrý lékař pošle na specializované pracoviště.

Jedním z takových je i Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol, kde spustili Program predikace diabetu, označovaný jako PREDIA. Ten se zaměřuje právě na ty děti, u jejichž rodičů byl zjištěn diabetes. Po objednání vám dítě vyšetří a zařadí ho do jednoho z pěti stupňů rizika rozvoje diabetu. Zkoumají rizikové geny, ale i získané protilátky. Propuknutí nemoci tento program samozřejmě nezabrání, ale určitě vám dodá jistotu, případně se budete moci lépe a včas připravit na budoucí komplikace.

Zdroje: cukrovka.cz, mojezdravi.cz, diabetes.org

1617

Diskuze k článku