Konečně těhotná? Na co se s diabetem připravit

Konečně těhotná? Na co se s diabetem připravit
Těhotenství při diabetu je obdobím, které vyžaduje častější monitorování hladiny krevního cukru – zažádejte si proto o GCM senzory, které vám usnadní kontrolu nad vaší glykémií.  Zdroj: Shutterstock

Rozhodnutí založit rodinu může být vzrušující představou, ale zároveň vyvolává mnoho otázek. Zvlášť u diabetických prvorodiček může vedle radosti panovat i strach o zdraví ještě nenarozeného děťátka. Pokud však budete dodržovat základní diabetické zásady, není panika o sebe ani o dítě na místě.

Těhotenství klade na ženské tělo vysoké nároky i v případě úplného zdraví. Diabetičky by však měly mít stále na paměti, že stabilní glykémie je pro početí dítěte zásadní. Pokud je kompenzace diabetu optimální, jsou ženy s cukrovkou stejně plodné a mají stejnou šanci donosit zdravé dítě jako kterákoliv jiná žena.

Těhotenství raději plánovaně

U žen, které se léčí s diabetem, je vždy lepší těhotenství naplánovat. Hodnoty HbA1c (tedy dlouhodobá glykémie) by měly být nižší než 48 mmol/mol. Vysoké hodnoty můžou negativně ovlivnit plod a v jejich důsledku můžou vzniknout tyto problémy:

 • Diabetická fetopatie – odchylky od normálního vývoje plodu (způsobené hyperglykémií během těhotenství). Nejčastěji se projevuje novorozeneckou žloutenkou, poporodní hypoglykémií, poruchou srážlivosti krve a v pozdějším věku dítěte i obezitou a možným vznikem diabetu 2. typu.
 • Makrosomie – nadprůměrná velikost dítěte během těhotenství a při narození.
 • Vrozené vady – nejčastěji onemocnění srdce, mozku, páteře, ledvin a trávicího systému dítěte.
 • Potrat – bohužel při nekompenzovaném diabetu je pravděpodobnost potratu mnohonásobně vyšší.

Těhotenství vám lékař nejspíše nedoporučí v případě, že již máte dvě zdravé děti, nebo máte špatně kompenzovaný diabetes. Otěhotnět s diabetem nelze, pokud máte některá z těchto onemocnění:

 • závažné onemocnění ledvin,
 • závažnou ischemickou chorobu srdeční,
 • závažné poškození sítnice.

Zajímavost: Riziko vzniku diabetu u dětí s diabetickou matkou je 1,3 %. U diabetických otců je to 6,1 %.

Co vás čeká v prvním trimestru?

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, navštivte svého diabetologa, který vás s největší pravděpodobností odkáže k diabetologovi specializujícímu se na těhotné ženy s diabetem. Od této chvíle budete v ambulanci sledována ve dvoutýdenních intervalech. A co vás tedy čeká?

 • V těhotenství nelze užívat antidiabetika (ani léky snižující cholesterol), proto se léčba tabletami nahrazuje léčbou inzulínem, ten jako jediný neohrožuje plod.
 • Vaše potřeba inzulínu se bude během těhotenství neustále měnit – v prvním trimestru dochází zejména ráno k častým hypoglykémiím, proto potřeba inzulínu klesá.
 • Je důležité začít užívat vysokou dávku kyseliny listové (cca 5 mg), a to až do 12. týdne těhotenství.
 • Mezi 12. až 14. týdnem vás také čekají častější krevní odběry a první ultrazvuk, který prověří „kondici“ plodu a také pomůže určit pohlaví dítěte.

Místo k porodu si jako diabetička bohužel nemůžete vybrat podle preferencí, ale spíše podle vyškoleného zdravotnického personálu, který se dokáže postarat o těhotnou ženu s diabetem a zároveň i o její nenarozené dítě – většinou mají takovýto personál pouze ve fakultních nemocnicích.

Ke stabilní glykémii superpotravinami aneb Co jíst pro utužení zdraví

Superpotravinou z hlediska výživy označujeme jídlo, které v relativně malém množství obsahuje velmi mnoho cenných látek. Tyto látky mají příznivý ...

Na co se můžete těšit ve druhém a třetím trimestru?

Počátkem 20. týdne se vaše potřeba inzulínu opět zvýší, a to až dvojnásobně. Nejvyšších dávek dosáhnete v posledních třech měsících těhotenství. V tomto období vás čekají tato vyšetření:

 • dvoutýdenní měření plodu ultrazvukovým vyšetřením,
 • vyšetření očního pozadí,
 • vyšetření funkce ledvin,
 • vyšetření srdce před narozením.

Tip: Kromě obvyklých věcí do porodnice si s sebou nezapomeňte přibalit i veškeré pomůcky potřebné ke kompenzaci diabetu (inzulíny, měřící proužky, senzory, čtečku senzorů, nabíječku apod.).

Ženy s dobře kontrolovaným diabetem mohou donosit své dítě bez problémů. Pokud ovšem váš gynekolog pojme podezření, že plod váží více než 4 kg, vyvolá porod mezi 38. až 39. týdnem. Při této velikosti s velkou pravděpodobností doporučí i císařský řez, aby nedošlo k poranění rodičky.

Velikost plodu určuje Gaussova křivka. Podle percentilu se určí, kde se nalézá měřená hodnota. Pod číslem 50 je velikost plodu ideální, nad 75 už je velikost plodu zvýšená.

Co váš čeká po porodu?

Bez ohledu na to, zda budete mít vaginální či císařský porod, bude vaše dítě potřebovat následujících 24 hodin lékařský dohled kvůli možným zdravotním komplikacím. Je tak možné, že své dítko uvidíte až následující den. Nemusíte se však ničeho obávat, je to většinou jen prevence. Po porodu je dobré zaměřit se na svou glykémii, protože vám okamžitě klesne potřeba inzulínu, a to až o polovinu.

Ženy s diabetem mohou bez problémů kojit své děti – kojení poskytuje tu nejlepší výživu a předchází riziku vysokého krevního tlaku, rakoviny vaječníků a rakoviny prsu. Navíc je kojení poměrně náročná činnost, která sice může způsobovat rychlý pokles hladiny cukru v krvi, ale zároveň vám pomůže shodit přebytečná kila nabraná v těhotenství.

Zdroj: mujdiabetes.cz, webmd.com, cdc.gov, nhs.uk

992

Diskuze k článku