-- reklama --

Mateří kašička je velmi slibným budovatelem obranyschopnosti organismu. Je vhodná pro diabetiky?

Mateří kašička je velmi slibným budovatelem obranyschopnosti organismu. Je vhodná pro diabetiky?
Mateří kašička je také důležitou součástí pleťové i vlasové péče, a to hlavně díky svým antioxidačním účinkům. Zdroj: Shutterstock

Mateří kašička je oblíbeným léčivým prostředkem po celá staletí a oplývá spektrem prospěšných živin. Působí blahodárně na lidské tělo, a to hlavně v období respiračních onemocnění – což je nyní více než aktuální! Zjistěte společně s námi, zda z ní mohou profitovat i diabetici.

Široké zevní i vnitřní použití udělalo z mateří kašičky také jeden z objektů vědeckého zkoumání. Její celková prospěšnost pokrývá mnoho potřeb vašeho těla. Zajímavé je třeba její aktivní působení na mozkové funkce.

Co je mateří kašička?

Oblíbená mateří kašička je známá již několik století. Byla velmi vzácná a původně k ní měly přístup pouze bohaté vrstvy společnosti. Byla symbolem pro dlouhověkost a dobrou intimní kondici. Je produkována hltanovými žlázami mladých včel dělnic a slouží jako potrava pro včelí královnu i včelí larvy. Tato bílá hmota s perleťovými odlesky na vzduchu tmavne, má želatinovou konzistenci a voní po fenyklu. Její chuť je sladkokyselá. Získala si oblibu jako výživný léčivý prostředek také pro lidskou potřebu.

Mateří kašička se používala jak v čínské medicíně, tak i v léčitelství na našem území – a to hlavně proti stresu a jako účinný adaptogen.

Dnes je poměrně snadné koupit mateří kašičku ve formě potravinových doplňků. Používá se ve dvou formách: lyofilizovaná (sušená mrazem) a čerstvá mateří kašička.

Co dodá mateří kašička tělu a jak je prospěšná vašemu zdraví?

Mateří kašička je skvělým zdrojem zajímavých látek a podílí se mimo jiné na úspěšné imunomodulaci.

  • Hlavní složkou mateří kašičky je voda, které obsahuje mezi 50 a 60 %.

  • Najdete v ní také bílkoviny, aminokyseliny a sacharidy. Obsahuje hlavně glukózu a fruktózu, v menším množství sacharózu, erlózu, melibiózu, maltózu a trehalózu.

  • Poskytne tělu i vitamíny skupiny B, A, C, D, draslík, měď, železo a acetylcholin.

Bioflavonoidy najdete v běžně dostupných potravinách! Hrají důležitou roli i při diabetu

Existuje několik tisíc druhů bioflavonoidů. Nachází se v mnoha potravinách, takže je konzumujete prakticky denně. Ať už v čaji, kakau, kávě nebo ...

Léčivý prostředek z úlu, který si poradí s infekcemi

Mateří kašička působí při vnitřním užívání jako obecný stimulant lidského organismu a je vhodná zejména pro posilování imunitní obranyschopnosti. Působí také jako podpůrný prostředek zachování energetických rezerv. Upravuje potíže látkové výměny.

Při vnějším použití napomáhá bojovat s projevy ekzémů a suché pokožky, působí jako prostředek proti stárnutí a je schopná snižovat viditelnost vrásek.

Je také velmi prospěšná při lámání nehtů i vlasů a pro snižování výskytu aknózních ložisek. Je doporučována také při frigiditě a impotenci, ztrátě paměti, vhodná je i v období rekonvalescence. Doporučená doba užívání je tři týdny.

Co dále přináší mateří kašička vašemu tělu?

S užíváním mateří kašičky se pojí mnoho dalších výhod pro váš organismus. Zde jsou další, o kterých byste měli mít ponětí:

  • Buduje a udržuje v kondici schopnost dobré imunitní obrany.

  • Pomáhá snižovat fyzickou i psychickou únavu.

  • Přispívá k dobrému energetickému metabolismu a k normální činnosti nervové soustavy.

  • Díky obsahu acetylcholinu, který je důležitý pro správnou činnost neuronů, se podílí na účinném zlepšování paměti a kognitivních schopností.

  • Usnadňuje přenos železa v těle a jeho využití organismem.

  • Snižuje projevy menopauzy.

  • Zkoumá se její účinnost při léčbě kožních vředů.

UPOZORNĚNÍ: Mateří kašička není vhodná pro alergiky na včelí produkty. I když studie prokázaly určité protirakovinné účinky, zatím nelze s jistotou říci, že je vhodným potravinovým doplňkem při léčbě onkologických onemocnění. Nedoporučuje se však u hormonálně závislých rakovin, tj. například dělohy nebo prsu, a také v těhotenství a při kojení. Neměla by se též užívat spolu s léky snižujícími krevní tlak, ani pokud trpíte nízkým tlakem.

TIP: Pokud je mateří kašička čerstvá, měla by být skladována v chladu.

Kakao patří i do diabetického jídelníčku! Jak si ho dopřát, aby bylo pro organismus co nejzdravější?

Spolu s kakaem byste měli věnovat pozornost také kakaovému máslu. Hodí se nejen jako výživná potravina, ale také hraje roli v přípravě hojivých ...

Může mateří kašička pomoci diabetikům?

Různé studie také ukázaly, že každodenní konzumace mateří kašičky může díky přítomnosti enzymu skvalenepoxidázy, který se podílí na syntéze cholesterolu, snížit jeho hladinu v krvi. Mohla by tak hrát roli v účinné prevenci kardiovaskulárních onemocnění a také snižovat krevní tlak. Ačkoli léčba hyperlipidémie nepatří mezi tradiční indikace u mateří kašičky, někteří vědci se možností jejího použití při potížích spojených s poruchami metabolismu tuků zabývali. Současná vědecká data však nejsou natolik přesvědčivá, aby se mohlo s jistotou říct, že je vhodným léčivým prostředkem.

U diabetických pacientů však může být mateří kašička prospěšná v kombinaci s vitamínem B5 ve formě masti pro ošetření ran a vředů na nohou.

V další studii se pak vědci zajímali o to, zda může mít mateří kašička pozitivní vliv na eliminaci zvýšené hladiny cukru v krvi. A tím pádem být pomocným přírodním lékem pro prevenci hyperglykémie a inzulínové rezistence. Výsledky ukázaly, že užívání mateří kašičky může vést ke snížení hladiny glukózy v krvi, což je důležité hlavně u diabetu II. typu. Vědci však poznamenávají, že je zapotřebí více studií s větším počtem účastníků.

Zdroj: Healthline, Ncbi.nlm.nih, Medicalnewstoday, Researchgate

1652

Diskuze k článku