Bis Bis

Jak uchovávat inzulín, aby neuškodil, ale pomáhal? Nesvědčí mu mráz, chlad ale uvítá

Jak uchovávat inzulín, aby neuškodil, ale pomáhal? Nesvědčí mu mráz, chlad ale uvítá
Znalosti o zacházení s inzulínem pomáhají udržovat stabilní hodnoty glykémie Zdroj: Freepik

Inzulín je pro některé diabetiky doslova životní záležitostí. Při odchodu z domova tak musíme myslet na to, abychom nezapomněli klíče, peněženku, mobil a k tomu všemu i inzulín a glukometr. Většinou všechny tyto věci hodíme do batohu nebo do kabelky a jde se. Je ale toto zacházení správné? Pojďme se podívat na ty nejpalčivější otázky ohledně skladování inzulínu, které vás jistě už někdy napadly.

Nestarat se o to, jak správně zacházet se svým inzulínem, znamená vystavit se riziku hyperglykémie, hypoglykémie, ale i jiných zdravotních komplikací. Novodobé inzulíny mají sklon kazit se při teplotních výkyvech, proto je při manipulaci s nimi důležité znát tato základní pravidla, aby nedocházelo ke ztrátě kontroly hladiny glukózy v krvi.

Skladování inzulínu

Už v lékárně vám řeknou, že by měl inzulín přijít hned do chladu. V ideálním případě ještě raději uvidí, že máte chladivý box, do kterého hned inzulíny vložíte a doma je zas rychle přendáte do lednice (zvlášť tehdy, pokud jedete autem). Inzulín je tedy velmi citlivý na teplo, světlo, sluneční záření, příliš vysoké teploty, ale zároveň by neměl přemrznout. Ideální rozmezí skladování je mezi 2 až 8 °C.

Pravidla pro skladování inzulínových per:

  • všechen inzulín skladujte na tmavém, suchém a chladném místě (nejlépe v lednici),
  • otevřené pero už do lednice nevracejte,
  • po otevření skladujte pero při pokojové teplotě do 25 °C,
  • neaplikujte si ledový inzulín,
  • otevřený inzulín používejte maximálně 28 dní,
  • před použitím zkontrolujte datum expirace,
  • inzulín nepoužívejte, pokud skladovací teplota překročila 37 °C.

Inzulínové pumpy: Ty jsou ve skladování zvláštní kategorií. Lahvičky s náplní musíte vrátit zpět do lednice, ale až budete plnit zásobník pumpy, dejte si pozor, aby nebyl inzulín příliš ledový – to by mohlo způsobit bolest, v horším případě i nepěknou modřinu. Inzulín z původní lahvičky by měl být spotřebován do dvou týdnů, v zásobníku inzulínové pumpy pak do 72 hodin (a to i v případě, že je skladován při správné teplotě).

Co inzulínu nesvědčí?

V první řadě je to mráz! Pokud inzulín přemrznul, ztrácí svou účinnost a může vaši glykémii pěkně potrápit. V chladném počasí noste pero nebo pumpu pod oblečením, nejlépe co nejblíže nahému tělu. Před použitím ho prohřejte tak, že ho promnete mezi prsty. Pozor si musíte dát i na správné skladování v lednici – čím blíže bude inzulín skladován směrem k mrazáku, tím větší pravděpodobnost bude, že inzulín přemrzne.

Na druhém spektru jsou samozřejmě extrémní teploty, ale také přímé sluneční záření. Pokud teplota venku na slunci překročí 40 °C, zbystřete! V letních měsících je lepší měnit inzulínová pera a zásobníky v inzulínových pumpách častěji – předejdete tak problémům s nekontrolovatelnou glykémií. Pozor si dávejte také na koupališti, kde byste měli svůj inzulín vždy uchovávat přinejmenším ve stínu. Také ho nikdy nenechávejte v autě nebo doma na okně!

Tip: V obchodech se zdravotnickými potřebami pro diabetiky najdete nepřeberné množství termoboxů a pouzder z pěny či polystyrenu. Využijte i chladicí pouzdra, která udrží váš inzulín v chladu i během těch nejvyšších teplot.

Cestování s inzulínem

Ať pojedete lyžovat do Alp, nebo vyrazíte za exotikou k moři, v zásadě se cestování nemusíte obávat. I tady však musíte dodržovat pár základních pravidel, která vám takové cestování ulehčí. Mějte na paměti, že při cestování letadlem si inzulín VŽDY vezměte s sebou na palubu. V podpalubí by se mohl znehodnotit nebo poškodit, ale také by se vám mohla ztratit nebo opozdit zavazadla.

Tip: Při cestování do tropů je lepší nespoléhat na to, že budete mít na hotelovém pokoji k dispozici lednici. Raději se vybavte chladicím pouzdrem, ve kterém vydrží váš lék v optimální teplotě i několik dnů.

Benefity kokosového oleje: Vyzkoušejte ho ve strouhaném koláči s tvarohem

Kokosový olej se může pyšnit protivirovými, protibakteriálními a protiplísňovými účinky. K tomu všemu je vhodný jak pro vaření, pečení a smažení, ...

Kdy inzulín nepoužívat?

Před každou aplikací inzulín pohledem zkontrolujte – jakékoliv poškození se totiž projeví na první pohled. Může jít o bílé skvrny, šmouhy, bublinky nebo sraženinu, ale i o změnu barvy nebo částečky na dně inzulínového pera. V takovém případě nikdy inzulín nepoužívejte! Dále ho nepoužívejte v případě, že:

  • inzulín zmrznul,
  • byl vystaven dlouhodobě vysokým teplotám nad 37 °C,
  • je zakalený (výjimku tvoří premixované inzulíny),
  • je po datu expirace,
  • má nepřirozený zápach,
  • je poškozená zátka.

Poškozené pero

Závadný inzulín nemusí být způsoben jenom kolísavými teplotami, ale také hrubým zacházením. Pamatujte na to, že by jakékoliv pero nemělo spadnout na tvrdý povrch. Poškodit můžete nejenom dávkování, ale i samotnou látku uvnitř. Pokud je pero na první pohled poškozené nebo zdeformované, nepoužívejte ho!

Fakt: Trvalá pera jsou sice odolnější, ale můžou se také poškodit. Navíc tato pera nikdy nečistěte alkoholem, chlórem nebo jódem.

Inzulínové jehly

Rada všech lékařů zní: měnit jehlu po každém použití. To je však leckdy nemožné, a navíc opakovaným použitím injekční jehly snížíte náklady a množství odpadu. Nikdy však nedovolte, aby se jehla dotýkala čehokoliv jiného, než vaší kůže nebo víčka inzulínové lahvičky. Jehly nepoužívejte déle než tři dny v kuse a vyměňte je hned, jakmile jsou tupé (trhají kůži) nebo ohnuté.

Tip: Nečistěte jehlu alkoholem! Odstranili byste tak povlak, který pomáhá jehle snadněji vklouznout do kůže.

Kam s tím?

To je někdy otázka za milion, ale prvotně je důležité říct, abyste nikdy neodhazovali použité jehly nebo inzulínová pera do koše. Nejlépe je skladovat tyto věci do plastové či kovové krabičky, která se dá pevně uzavřít. Lékárna může převzít injekční stříkačky a inzulínová pera naplněná léčivým přípravkem z výroby, ostatní jehly a zásobníky nemá lékárna povinnost přijmout. Tyto zbytky je nutné odevzdat na stanovené shromažďovací místo pro nebezpečný odpad, jakým jsou nemocnice nebo polikliniky.

Zdroje: mountsinai.org, diabetes.org, diabetes.org

7589

Diskuze k článku