-- reklama --

Dobrou noc a krásné sny: Vsaďte na meduňku, umí zázraky

Dobrou noc a krásné sny: Vsaďte na meduňku, umí zázraky
Drobné lístky meduňky potěší svou vůní a prospějí zdraví svými mnohými léčivými složkami Zdroj: Wikimedia Commons

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je bylina vysoce ceněná v tradiční lidové medicíně pro své léčivé vlastnosti, které mohou být v mnohém přínosné i pro diabetiky. Díky svému bohatému obsahu léčivých složek a mnohým terapeutickým účinkům se meduňka právem řadí mezi nejoblíbenější české byliny. Krásně voní, tiší bolesti po těle i na duši a pomáhá k lepšímu spánku. Na pěstování není nijak náročná, a je tak ideální bylinou pro každého pěstitele.

Letní večery provoněné vůní bylin patří k nezapomenutelným. Vůni si totiž obvykle vybavujeme daleko přesněji než obraz či zvuk a čichový vjem v nás zůstává po mnoho let. Proto chcete-li zajistit svým dětem či vnoučatům krásné vzpomínky na vaši zahrádku, osaďte ji voňavými klenoty, třeba léčivkou meduňkou.

Přírodní probiotika hledejte v kvašených okurkách. Babičky jim přezdívaly močáky

Chystáte-li se na kvašené okurky poprvé, nebuďte překvapeni, že jejich chuť je jiná, než jste zvyklí u nakládaček. Při přípravě kvašáků ani ...

Léčivka jak se patří

Meduňka je sice drobná a nenápadná bylina, pyšní se však širokým repertoárem léčivých účinků:

    1. Antioxidační potenciál: Meduňka obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a podporují celkové zdraví.
    2. Uklidňující účinky: Bylo prokázáno, že meduňka snižuje úzkost a zlepšuje spánek. To může být pro diabetiky velmi užitečné, protože stres a nespavost mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi.
    3. Antivirové vlastnosti: Meduňka může pomáhat v boji proti některým virům, což zvyšuje imunitní odpověď těla.

Konzumací meduňky či popíjením čaje z ní tak prospějete svému tělu i mysli hned v několika ohledech.

Léčivé látky obsažené v meduňce

Meduňka je bohatá na mnoho bioaktivních látek, mezi které patří:

    • Esenciální oleje: Obsahují terpeny, aldehydy a jiné sloučeniny, které mohou přispívat k antivirovým a uklidňujícím vlastnostem meduňky. Tyto složky jsou také odpovědné za charakteristickou vůni meduňky. Terpeny mají silné protizánětlivé a antiseptické vlastnosti.
    • Flavonoidy: Flavonoidy jsou skupinou polyfenolů známých svými antioxidačními, protizánětlivými a kardioprotektivními vlastnostmi. Patří mezi ně například kvercetin, který se využívá při léčbě zánětů (antihistaminické vlastnosti) či apigenin, který je známý svými mírně sedativními účinky.
    • Kyselina rozmarýnová: Pomáhá chránit tělo před oxidativním stresem a má protizánětlivé vlastnosti.
    • Taniny: Mají adstringentní (stahující) vlastnosti. Mohou proto pomoci při léčbě menších poranění kůže, podráždění a zánětů. Navíc mají také antibakteriální vlastnosti.

Uvedené složky představují ty z nejdůležitějších léčivých komponent meduňky, jsou však pouze součástí celého komplexu bioaktivních látek v této rostlině. Je důležité uvědomit si, že synergický efekt všech těchto složek poskytuje léčivé účinky, které jsou daleko větší než součet jednotlivých oddělených částí.

Dia dezerty z tvarohu vypadají lákavě a můžete si je dopřát bez výčitek

Při letošní zahraniční dovolené jsem se až podivila, kolik se během večeře (řešené formou bohatých švédských stolů) postupně v hotelové ...

Pěstování meduňky zvládnete levou zadní

Meduňka nám přináší mnoho dobrého a na oplátku toho moc nevyžaduje. Stačí jí oslunění a dostatek zálivky. Nad čím je dobré zamyslet se při jejím pěstování?

    1. Stanoviště: Meduňka preferuje plné slunce nebo částečný stín. Ideální je dobře propustná půda, která je stále mírně vlhká.
    2. Výsev či výsadba: Můžete vysazovat sazenice nebo vysévat semínka. Při výsevu semínek je důležité je vysít na povrch půdy a lehce je přitlačit. Nezahrabávejte je však příliš hluboko.
    3. Zalévání: Meduňka potřebuje pravidelné zalévání, ale dbejte na to, aby nebyla půda přemokřená.
    4. Sklizeň: Listy meduňky můžete sklízet v průběhu celého vegetačního období. Pro maximální obsah esenciálního oleje je nejlepší sklízet před kvetením, čili počátkem léta.

Meduňku využijete v kuchyni i v kosmetice

Meduňku můžete zpracovat na mnoho způsobů. Přebytky je ideální nasušit do zásoby na zimu. Co si z ní během sezóny můžete připravit?

    1. Čaj: Skvělý a hlavně snadný způsob, jak využít léčivé vlastnosti meduňky, je příprava čaje. Stačí zalít čerstvé nebo sušené listy meduňky vroucí vodou a nechat louhovat.
    2. Tinktura: Meduňka může být macerována v alkoholu, čímž vznikne tinktura, která se může používat pro její uklidňující vlastnosti.
    3. Esenciální olej: Z meduňky lze také získat esenciální olej, který je výkonným a silným koncentrátem s mnoha léčivými vlastnostmi.
    4. Ozdoba pokrmů: Lístky meduňky okrášlí kdejaký dezert či zmrzlinový pohár. Můžete je přidat také k mátě do mojita nebo jimi jen ovonět obyčejnou vodu.

Meduňka je výjimečná rostlina s mnoha zdravotními přínosy, a to nejen pro diabetiky. Vyzkoušejte její pěstování na zahrádce či v truhlíku na balkóně – kromě zdravotních benefitů si budete moci užívat i její příjemné vůně.

Zdroje: ireceptar, pubmed, prima

1523

Diskuze k článku