-- reklama --

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma zapomenutý inzulín či kouření cigaret a diabetes

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem na téma zapomenutý inzulín či kouření cigaret a diabetes
Pokud jste diabetik a kouříte, máte až 14x vyšší riziko rozvoje cévních komplikací. Přestat je tedy žádoucí. Zdroj: Shutterstock

Diabetologická poradna s panem doktorem Janem Brožem je opět tu a s ní i odpovědi na vaše otázky. Na co jste se ptali tentokrát? Zajímalo vás například, jaký vliv má na rozvoj diabetu kouření cigaret, nebo co dělat, když si při odjezdu na dovolenou zapomenete doma inzulín. A na co dalšího náš spolupracující diabetolog odpovídal?

Jestliže máte na pana doktora Brože další otázky týkající se diabetu (u dospělých pacientů), obraťte se na nás bez ostychu prostřednictvím formuláře v sekci Poradna, nebo pošlete dotaz na e-mail šéfredaktorky webových stránek DIAstyl: i.reinisch@diastyl.cz 

Budeme se těšit!

Je možné nějakým způsobem snížit riziko vzniku cukrovky, kterou máme v rodině?

Dotaz: Krásný den, pane doktore. Už přes pět let se léčím s nemocí štítné žlázy (Hashimotova nemoc) – můj otec a sestra se s ní také léčí + otec má ještě k tomu diabetes. Jak mohu snížit riziko vzniku diabetu, s kterým se zatím neléčím? Životním stylem? Nebo snad operací štítné žlázy? Děkuji, I.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, bohužel žádná metoda, která by snižovala riziko vzniku diabetu, zatím k dispozici není.”

Může mít stres negativní vliv na mé glykémie?

Dotaz: Dobrý den, léčím se s diabetem I. typu a poslední dobou mívám vyšší pracovní zátěž, jsem zkrátka ve stresu. Může stres negativně ovlivnit mou glykémii? Děkuju. Z.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, ano, může. Stresové vypětí vede k vyplavení hormonů zvyšujících glykémii, a ta má tendenci ke vzestupu. Lze to řešit úpravou dávek inzulínu a častějším měřením, či užitím kontinuální monitorace glykémie.”

Je kouření cigaret rizikové pro rozvoj diabetu?

Dotaz: Hezký den, je pravda, že kouření cigaret může přispět k rozvoji cukrovky? Plánuji přestat, neboť diabetes máme v rodině (měla jej babička a má otec). Díky. T.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, ano, kouření je jedním z významných faktorů zvyšujících riziko diabetu. Vyplatí se přestat. Dejte však pozor na nárůst hmotnosti, který se s ukončením kouření někdy dostaví. Doporučuji spojit se s odborníky na odvykání kouření a postupovat podle jejich rad.”

Co dělat, když si doma zapomenu inzulín a odjedu na dovolenou bez něj?

Dotaz: Zdravím Vás, pane doktore, jak může diabetik II. typu řešit problém se zapomenutým inzulínem při cestě na dovolenou (pokud současně bere i antidiabetika, která s sebou má)? Je lepší toto konzultovat s diabetologem? Co ale dělat, když je víkend a doktor není k dispozici? Děkuji za odp. A.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, pokud je v léčbě zařazen inzulín, určitě bude chybět a glykémie poroste. S diabetologem bych to jistě zkonzultoval, pošle Vám e-recept na inzulín. V případě, že není diabetolog dostupný, pomůže někdo z diabetologů či lékař v nemocnici, ideálně na interním oddělení. Pokud jste v zahraničí, je postup obdobný. Recepty z ČR tam ovšem asi platit nebudou, ale místní lékaři Vám ho vystaví.”

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jakou práci nelze vykonávat s diabetem?

Další dotazy na pana doktora můžete nadále zasílat prostřednictvím formuláře v sekci Poradna nebo na e-mail šéfredaktorky webových stránek: ...

Může být nějaký rozdíl v naměřených hodnotách glykémie z prstu a ze senzoru?

Dotaz: Hezký den, může být nějaký výrazný rozdíl v naměřených hodnotách glykémie z prstu a ze senzoru? Děkuji. S.
MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, ano, může. Rozdíl bývá v situacích, kdy se rychle mění glykémie, a senzor, který měří v intersticiální tekutině v podkoží (tedy ne přímo v krvi), mívá zpoždění. Tedy po jídle může měřit nižší hodnoty a při sportu (kdy glykémie rychleji klesá) naopak vyšší. Rozdíl by neměl být příliš výrazný, odhadem 1–2 mmol/l.
Též může dojít k chybě senzoru a v těchto případech se pacienti setkávají i s většími rozdíly. V každém případě, pokud naměříte rozdíl proti glukometru, je lépe věřit glukometru. Též je vhodné glukometr otestovat, třeba tak, že si ho vezmete na odběr k lékaři a změříte glykémii též glukometrem. Hodnotu pak porovnáte s hodnotou z laboratoře, která je přesná.”

Co řeší obor podiatrie?

Dotaz: Dobrý den, co přesně prosím řeší podiatrie? T.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, podiatrie je lékařský obor, který se zabývá péčí o zdravé nohy. Počínaje např. doporučením správných vložek do bot, přes ortopedické pomůcky až k hojení ran. Hojení ran se týká zejména diabetu a s ním spojených tzv. diabetických nohou, kdy kvůli neuropatii a ischémii často vznikají špatně se hojící rány.”

Jak řešit komplikace se synem diabetikem?

Dotaz: Dobrý den, mám syna s diabetem 1. typu od 14 let. Mám s ním problémy. Diabetes si hlídá sám. Má senzor Dexcom g6 a podle kalkulátoru si dopichuje inzulin. Nevím si s ním rady. Chodí pozdě spát, protože se mu prý lépe drží cukr, ale pak celé dopoledne prospí. Letos už půjde na střední školu a nevím, jak bude tímhle způsobem fungovat. V devítce jsem ho neustále musela ve škole omlouvat. Protože ráno těžce vstával a neustále si stěžoval, že mu je špatně.

Ráno nesnídá, tvrdí, že by mu bylo zle. Ale vím, že pro diabetika je snídaně důležitá. Nemůžu mu domluvit. Když mu něco řeknu, tak je drzý, někdy i sprostý. Už nevím, kam se obrátit o pomoc, aby mohl chodit do školy jako dřív. Před nemocí spal normálně, do školy vstával a chyběl ve škole minimálně. Prosila bych o radu, jak to mám řešit, než začne škola. Děkuji, I.

MUDr. Jan Brož odpovídá: “Dobrý den, péči o děti s diabetem se nevěnuji, a tak Vám bohužel konkrétně neporadím. Ale určitě to proberte s jeho diabetologem, popřípadě se obraťte na nějaké specializované diabetologické centrum např. v Motole, v Brně či Olomouci. Tam jsou k dispozici odborné týmy včetně psychologa, kteří Vám rádi poradí a pomohou.”

Zdroj: autentické odpovědi od MUDr. Jana Brože obdržené e-mailem, popisek u náhledové fotografie – Diab

10450

Diskuze k článku