Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Za jakých podmínek může mít diabetik nárok na lázně?

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Za jakých podmínek může mít diabetik nárok na lázně?
Součástí lázeňského léčení diabetika v Karlových Varech je i pravidelná pitná kúra. Zdroj: Shutterstock

Diabetolog MUDr. Jan Brož se v dnešní diabetologické poradně zaměřil na dotazy týkající se nároku diabetiků na lázně, nežádoucích účinků perorálních antidiabetik, nebo například na otázku nezvyklého zvýšení glykémie. A na co dalšího jste se ptali?

Tápete v léčbě diabetu? Potřebujete poradit od skutečného odborníka v diabetologii? Pak se neostýchejte poslat nám svůj dotaz buď prostřednictvím formuláře v sekci Poradna, nebo svou otázku na pana doktora zašlete na e-mail šéfredaktorky webových stránek DIAstyl: i.reinisch@diastyl.cz

Všechny dotazy budou co nejdříve zodpovězeny a odpovědi obdržíte též soukromě e-mailem ještě před zveřejněním na webových stránkách.

Proč inzulín, který užívám, působí pokaždé tak odlišně?

Dotaz: Dobrý den, je možné, že někdy zabere krátkodobý inzulin tak silně, že vyvolá hypoglykemii, např. 5 jednotek inzulinu Fiasp, a někdy nezabere nebo nesníží glykémii ani 8 jednotek ??? Jídlo plus mínus stejné, pohyb, aktivita taktéž. Píchám si víceméně před jídlem, kdy je glykemie 13 až 15 mmol/l. Díky. J.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, toto je častá otázka, protože se to opravdu čas od času stává, a to většině pacientů. Ten přesný důvod se většinou nenajde, ale v principu za to mohou  především tři věci:

  1. Různá míra inzulínové rezistence, která je vyšší ráno a nižší večer, a též nižší po fyzické námaze. Inzulín proto „funguje“ trochu jinak, a to může vést k rozdílným výsledkům při zdánlivě stejných podmínkách.
  2. Různé typy jídla, tj. například při pomalu se vstřebávajících jídlech může glykémie po podání inzulínu klesnout, protože se ještě nevstřebalo dostatek glukózy ze střeva.
  3. Teoreticky může roli hrát i zhoršená kvalita podkoží, ze kterého se může inzulín hůře (pomaleji) vstřebávat.“

Mám prediabetes a dnu. Co dělat, když se mi od lékařů nedostává adekvátní odpovědi?

Dotaz: Dobrý den, pane doktore. Snažím se dodržovat dietu při diabetu a při dně a mám s tím docela potíže. Každý dobrý revmatolog v Brně má plný stav a na diabetologii to není lepší. Když to zbagatelizuji, tak tam mi v podstatě poradili, ať se jim ozvu, až budu skutečný diabetik (zatím ranní hodnota kolem 5,6). Myslela jsem si, že je třeba podchytit už začátek, aby se diabetes vůbec nerozvinul, ale zdá se, že to nikdo neřeší. Zatím jsem internetový samouk, ke kombinaci diet jsem však nic nenašla. Budu vděčná za jakékoliv nasměrování. H. K.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, jste ideální pacientka, prevence je opravdu klíčová. Realita je bohužel taková, jak ji popisujete, a o preventivní péči se stará praktický lékař. Doporučuji Vám poradit se s ním a domluvit si schůzku s nutričním poradcem, ideálně v nějaké nemocnici, kde se zdravotním dietám věnují.“

Jsem ohrožen cukrovkou, pokud jsem jednorázově naměřil vysokou glykémii?

Dotaz: Dobrý den, je možné, že se u zdravého člověka krevní cukr zvýší po velmi sytém obědě (např. segedínský guláš s knedlíkem) na 16 mmol/l? Zatím diabetik nejsem, ale raději se měřím, neboť jsme cukrovku 2. typu měli v rodině. Mívám ráno nalačno kolem 5 mmol/l a po dietnějším jídle kolem 6,5 mmol/l. Jsem ohrožen diabetem, pokud jsem měl tuto „epizodu“ s 16 mmol/l? Je mi sedmdesát let a nadváhu nemám. Děkuju za odp. Z.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, je to neobvyklé, pokud se to stalo jednou, řekl bych si, že to (v kontextu s ostatními hodnotami, které jste uvedl) byla laboratorní chyba. Domluvte se s praktickým lékařem na provedení glukózového tolerančního testu (oGTT). Takto se testuje diabetes zátěží glukózy (vypije se 75 g glukózy) a hodnota po 2 hodinách by neměla být nad 11,1mmol/l.“

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Jakou práci nelze vykonávat s diabetem?

Další dotazy na pana doktora můžete nadále zasílat prostřednictvím formuláře v sekci Poradna nebo na e-mail šéfredaktorky webových stránek: ...

Jak je to s nežádoucími účinky při užívání Sioforu?

Dotaz: Hezký den, pane doktore, lékař mi změnil léky na hypertenzi asi dvakrát kvůli nevolnosti. Nyní beru Prestarium a stále to není ono. Beru na cukrovku II. typu Siofor – může se nějak negativně ovlivňovat s léky na tlak? A způsobuje tato interakce již zmíněnou nevolnost? Děkuji. T.

MUDr. Jan Brož odpovídá: Dobrý den, pokud máte na mysli žaludeční nevolnost – nauseu, tak tyto potíže většinou bývají spojeny s Metforminem (Sioforem). Existují však tablety s Metforminem, tzv. typ XR, které tyto nežádoucí účinky způsobují podstatně méně často. Proberte to se svým lékařem. Siofor s Prestariem se neovlivňují.“

Za jak dlouho po jídle bych měl přeměřovat krevní cukr?

Dotaz: Zdravím, pane doktore. Jsem nově diabetik druhého typu na tabletách. Diabetolog mi sdělil, že si musím přeměřit krevní cukr po jídle – za jak dlouho, prosím? Poradíte? Díky. F.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, doporučuje se glykémii po jídle přeměřit po 2 hodinách.“

Čím je podmíněn nárok na lázně u diabetika?

Dotaz: Dobrý den, jaká je podmínka prosím pro schválení lázní pro diabetiky I. typu? A jak často má diabetik na lázně nárok? Děkuji za odp. D.

MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, doporučení lázní je nyní plně v rukách ošetřujícího lékaře, který o lázně podává žádost reviznímu lékaři pojišťovny. Přesné případy, kdy lze lázně navrhnout, již nejsou specifikovány. Přesná informace je obsažena ve stanovisku VZP, např. ZDE.“

Zdroj: autentické odpovědi diabetologa MUDr. Jana Brože obdržené e-mailovou korespondencí, Medicina

17468

Diskuze k článku