
Klimatizace, mokré plavky a jiné nástrahy léta. Lékaři radí.
MUDr. Jan Brož, lékař 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole opět odpovídá na vaše dotazy v pravidelné diabetologické poradně. Na co jste se ptali tentokrát? Například na případnou léčbu neuropatie, možnosti zaměstnání pro diabetiky, genetické dispozice pro vznik cukrovky nebo dokonce na příznaky cukrovky u psa.
Další dotazy na pana doktora můžete nadále zasílat prostřednictvím formuláře v sekci Poradna nebo na e-mail šéfredaktorky webových stránek: i.reinisch@diastyl.cz
Dotaz: Léčím se s diabetem už 6 let. 4x denně si píchám inzulín a hlavní problém mám s neuropatií! Stále hůře se mi chodí. Je mi 74 let. Objevilo se už něco na neuropatii? Za odpověď děkuji. H.
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, s neuropatií je to svízel, zde je každá rada dobrá. Nějaký lék, který by ji zvrátil, zatím k dispozici není. Někdy se doporučují podpůrné léky obsahující vitamíny, např. Milgamma či nějaký jeho ekvivalent.“
Dotaz: Dobrý den, jsem diabetik druhého typu na inzulínu. Mám někdy šanci se ho zbavit? Může pomoct třeba výrazné zhubnutí? Mám několik kg navíc (cca 20). Děkuji. T.
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, je to složitá otázka a bez znalosti pacienta na ni nelze přesně odpovědět. V principu tato možnost existuje, ale jistě je nutná pevná vůle k hubnutí a zvýšení fyzické aktivity. Jsou případy, kdy je možné inzulín vysadit a nahradit jinými léky.“
Dotaz: Hezký den. Jaké mohu mít prosím riziko vzniku diabetu II. typu, pokud jsem během těhotenství měla cukrovku a v rodině ji má můj dědeček? Lze tomu nějak předejít? Je mi 45 let, nadváhu nemám. Děkuji, S.
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, určit přesně riziko nelze, ale vzhledem k tomu, co píšete, máte riziko diabetu vyšší než lidé bez diabetu v rodině. Doporučuji to probrat s praktickým lékařem, pravidelně sledovat glykémii (min. 1x ročně) a jistě dbát na držení štíhlé linie a dostatek pohybu. Existuje i diabetes typu MODY, který je mírný a poměrně vzácný a někdy se projeví v těhotenství i u štíhlých osob. Kdybyste napsala, že diabetes má i ten z rodičů, jehož otcem je Váš dědeček, doporučil bych, abyste otázku na typ diabetu položila i praktickému lékaři.“
Své další otázky na pana doktora Brože, erudovaného odborníka v oboru diabetologie, můžete nadále posílat buď e-mailem šéfredaktorce: ...
Dotaz: Zdravím Vás, pane doktore, chci se zeptat – když je mi nevolno po sladkostech a nalačno mám závratě, může to souviset s počínající cukrovkou? Krevní testy jsem měl zatím v pořádku. Velký výkyv glykémie/zvýšení jsem měl naposled před nějakými 20 lety, kdy jsem absolvoval OGTT. Teď je mi 32 let. Děkuji za odpověď. R.
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, někdy se toto stane při větším vyplavení inzulínu po sladkém jídle. Pokud jste měl glykémie v normě, tak se o diabetes nejedná.“
Dotaz: Dobrý den, vím, že to není asi Vaše parketa – zvířata, ale poradíte mi prosím, jak poznám u psa cukrovku? Jsou příznaky podobné člověku? Díky. P
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, příznaky jsou obdobné jako u člověka, tj. žízeň, větší močení. Diabetes se prokáže stejně jako u lidí změřením glykémie. Normální hladina glykémie u psa (i kočky) je 3,5-6,5 mmol/l.“
Dotaz: Hezký den, jaká zaměstnání pane doktore diabetikovi zásadně nedoporučujete? Děkuji. T.
MUDr. Jan Brož odpovídá: „Dobrý den, smyslem léčby diabetu obecně je zajistit plnohodnotný život. Z tohoto pohledu by tedy diabetik mohl vykonávat všechna zaměstnání. Ovšem některá jsou pro něj „méně zdravá“ či nebezpečná. Například směnné provozy, noční práce, dlouhodobá práce bez možnosti přestávky či práce, kdy ho může ohrozit hypoglykémie – např. práce ve výškách.“
13892