První návštěva na podiatrii
Co znamená slovo podiatrie? Nemá to být správně pediatrie? A co vás čeká a nemine, pokud máte před sebou první kontrolu v podiatrické ambulanci? Čtěte dále a podiatrie pro vás přestane být velkou neznámou.
Nespletla jsem se, vážně myslím PODIATRII s „o“, nikoliv PEDIATRII s „e“. V čem je rozdíl? Oba odborné medicínské výrazy mají svůj původ ve staré řečtině. Pediatrie je odvozená ze slova pais (= dítě) a iatros (neboli lékař), pediatr je tedy doslovně dětský lékař. Na rozdíl od pediatra nemusí mít podiatr s „o“ s dětmi vůbec nic společného. Zabývá se totiž problematikou nohy od kotníku dolů, a to napříč různými věkovými kategoriemi svých pacientů. Řecký výraz pro nohu pous, skloňovaný v dalších pádech ve tvaru pod-…, dává společně s již známým iatros stručně řečeno „nožního lékaře“ a v českém pojetí obsahu podiatrie konkrétně lékaře (většinou diabetologa) zabývajícího se péčí o pacienty se syndromem diabetické nohy. Specializované lékařské podiatrické ambulance, přidružené k diabetologickým pracovištím, se tedy starají o diabetiky s problematickýma nohama.
Nepleťte si podiatrii a podologii
V širším slova smyslu se můžeme setkat ještě s výrazem PODOLOGIE. Toto slovo v sobě zahrnuje celkově vědu o noze. Podologická pracoviště nejsou zaměřena jen a čistě na diabetiky. Podle konkrétní nabídky daného zařízení vám mohou pomoci s testováním chodidel na tenzometrické desce, s doporučením vhodných individuálních pomůcek při různých deformitách nohou, s výběrem vložek do bot, s problematikou nehtů… Tyto ambulance fungují většinou jako služby na bázi ceníku, v kterém najdete, kolik které konkrétní vyšetření či pomůcka stojí.
Kterému diabetikovi hrozí problémy na noze nejvíce?
Nejde ani tak o typ cukrovky (diabetes 1. či 2. typu) nebo o způsob, jakým jste léčeni (diabetik na tabletách vs. diabetik na inzulinu). Daleko více záleží na tom, jak dobře, resp. špatně máte diabetes kompenzovaný. Větší pravděpodobnost hůře se hojících ran na nohou bude mít i letitý diabetik oproti tomu, kdo se léčí s cukrovkou teprve krátce. Z výše napsaného tedy vyplývá, že nejvíce rizikovým pacientem je takový, který má cukrovku již nějakou dobu a zároveň má často vysoké či kolísavé glykemie se špatnou celkovou kompenzací diabetu. Nezapomeňme ale, že u diabetiků 2. typu není výjimkou dlouho nerozpoznaná, bezpříznakově probíhající cukrovka, na kterou se poprvé přijde až při nehojící se ráně na noze. To se většinou stává u pacientů, kteří léta nebyli na preventivní prohlídce u praktického lékaře s kontrolou glykemie.
První kontrola v podiatrické ambulanci
Pokud máte před sebou jako diabetik první kontrolu na podiatrii, ať už pro nehojící se ránu nebo např. pro otlaky chodidel, není třeba být nervózní. V ambulanci se pravděpodobně potkáte s lékařem i s vy-
školenou odbornou podiatrickou sestrou. Kromě běžných dotazů na nemoci, se kterými se léčíte, na užívané léky nebo na alergie se vás budeme my zdravotníci dotazovat na vaše konkrétní obtíže s no-
hama, na obuv, kterou nosíte, atd. Zároveň vám podrobně prohlédneme obě nohy, zejména od kotníků dolů. Konkrétní způsob vyšetření se může mezi jednotlivými ambulancemi částečně lišit, vždy ale jako podiatři pátráme po přítomnosti neuropatie, sledujeme prokrvení nohou, zajímá nás případná infekce.
Vyšetření citlivosti chodidel
Citlivost chodidel (neboli NEUROPATII) vyšetřujeme jednoduchými pomůckami – dotykem tzv. Semmes Weinsteinových monofilament (speciálních vláken), vibračními ladičkami nebo přímo pomocí přístroje s názvem neurothesiometr (biothesiometr). Testujeme tak dotekové a vibrační čití na nohou diabetika.
Vyšetření míry prokrvení nohou
Míru prokrvení nohou (neboli případnou ISCHEMII) vyšetřujeme prostým hmatáním tepu na nártu nohy a za vnitřním kotníkem. Ve stejných místech můžeme měřit na noze i krevní tlak. Toto vyšetření je velmi podobné klasickému měření tlaku na paži, které důvěrně znáte – pouze manžetu budete mít navlečenou na lýtku, nikoliv na paži. Vyšetření se tedy není třeba obávat.
K léčbě je potřeba vaše spolupráce
Některé rány na nohách diabetiků se hojí dobře, jiné velmi obtížně a zdlouhavě. Šanci na zahojení chronické rány má ale každopádně při vhodné podiatrické péči i ten, kdo není diabetický nováček. Jen se to nestane samo a automaticky, dobrá spolupráce dotyčného pacienta při léčbě je pochopitelně jednou z podmínek úspěchu. Proto je dobrou známkou, že jste text článku dočetli až do konce. Svědčí to pro skutečnost, že chcete projít společně s námi život s diabetem zdravýma nohama!
2329
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný