Bis Bis

Detekce ketolátek v krvi a moči u dětí: Panika není na místě, obezřetnost a adekvátní reakce však ano

Detekce ketolátek v krvi a moči u dětí: Panika není na místě, obezřetnost a adekvátní reakce však ano
Zdroj: Shutterstock

Pakliže se u dítěte s diabetem I. typu zkomplikuje zdravotní stav vlivem hyperglykémie, nechutenství, virózy, chřipky, nebo například dlouhotrvající fyzickou zátěží, může dojít k vzestupu tzv. ketolátek v moči a v krvi. Proč by je měli rodiče kontrolovat v těchto situacích a jak nejlépe reagovat?

Hladinu ketolátek v krvi u malého dítěte můžete změřit pomocí speciálních testovacích proužků, které se vkládají do glukometru. Postačí vám k tomu jen kapka krve z prstu.

Po naměření vysoké hladiny ketolátek v moči nebo v krvi u dětí by rodič měl umět adekvátně reagovat. Zvýšené obavy jsou na místě, nikterak však panika. Správným postupem lze situaci snadno zvládnout.

Co jsou to ketolátky a kdy v těle vznikají?

Z fyziologického hlediska vzniknou ketolátky v organismu člověka (nejen tedy u dítěte a dospělého s diabetem) tehdy, když buňky zaregistrují pokles či nedostatek glukózy. Tělo si tak musí najít náhradní zdroj energie a sáhne do tukových zásob. V momentu, kdy jsou tuky zpracovány, vznikají odpadní látky zvané ketolátky. Když se nahromadí v krvi, hrozí u diabetika velice nebezpečná diabetická ketoacidóza.

Jaké nejčastější stavy způsobí zvýšení ketolátek v moči a v krvi u dítěte?

Zvýšení ketolátek v ranních hodinách může být projevem hypoglykémie, kterou dítě prodělalo v noci. Častěji pak tyto látky vznikají v případě hyperglykémie (hodnoty glykémie 14 až 16 mmol/l), při nemoci (doprovázející vysoké teploty, zvracení, průjem, nechutenství) a po fyzické zátěži či stresu. Jakmile rodič zpozoruje změnu zdravotního stavu svého potomka s diabetem ve smyslu výše uvedeného, měl by k přeměření ketolátek v krvi či moči přistoupit ihned.

Chřipka nebo nachlazení u dítěte s diabetem. Jak virové onemocnění zvládnout doma?

Ve většině případů můžete léčbu chřipky u malého diabetika zvládnout sami. Domácí péči by měla nahradit ta nemocniční v případě, že se stav dítka ...

Měl by rodič měřit ketolátky v moči nebo raději v krvi?

V momentu, kdy se malému diabetikovi zkomplikuje stav, musí se rodič urychleně uchýlit k přeměření ketolátek. Měl by však raději volit detekci z moči nebo z krve? Lékař MUDr. Jaroslav Škvor, CSc. tvrdí toto: „V moči se ketolátky objevují daleko později, tedy až po jejich vzestupu v krvi. Adekvátní výsledky lze získat jedině tehdy, když je močový měchýř zcela naplněn a až poté vyprázdněn pro potřeby vzorku moči. A to může být u malých dětí problém. Proto je výhodnější přeměření ketolátek v krvi pomocí diagnostických proužků.“ Ostatně prověření ketolátek v krvi má celou řadu výhod. Rodič získá okamžitou informaci o tom, zda již došlo k rozvoji nebezpečné diabetické ketoacidózy či nikoliv.

diabetik

Rodič by měl dítě bedlivě sledovat, pokud naměří ketolátky v krvi. Glykémii je nutné přeměřovat v pravidelných intervalech. | zdroj: Shutterstock

Hodnoty ketolátek v krvi a doporučení lékaře

Až přistoupíte k přeměření ketolátek v krvi (zjišťuje se primárně hladina kyseliny beta hydroxymáselné) u své ratolesti, měli byste se důsledně řídit následujícími postupy doporučenými lékařem MUDr. Jaroslavem Škvorem, CSc.:

Hladina ketolátek pod 0,6 mmol/l – rodič pokračuje v monitoringu ketolátek v čase dle rozvoje zdravotního stavu

– rodič monitoruje pravidelně glykémii

Hladina ketolátek 0,6 až 1,5 mmol/l – již hrozí rozvoj diabetické ketoacidózy

– ketolátky v krvi rodič kontroluje v pravidelných časových intervalech, tj. po jedné až třech hodinách

– důležitá je i kontrola glykémie

– rodič může zvážit navýšení inzulínu

Hladina ketolátek 1,5 až 3 mmol/l – u dítěte se začíná rozvíjet diabetická ketoacidóza

– rodič by měl zavolat do DIA centra či ošetřujícímu lékaři/diabetologovi a dohodnout se na postupu a přidání inzulínu

Hladina ketolátek nad 3 mmol/l – u dítěte se již rozvinula diabetická ketoacidóza

– je nutné ihned přidat inzulín a konzultovat stav s DIA centrem nebo jet rovnou s dítětem na pohotovost

 

„Hodnoty ketolátek v krvi nad 5 mmol/l již nejsou přesné, ale praktický význam to nemá. Vždy jde o nebezpečné hodnoty,” říká dětský diabetolog MUDr. Jaroslav Škvor, CSc. 

Několik slov závěrem: váš potomek nemusí nikdy zjistit, jaké to je, mít ketolátky v krvi či moči. Když k tomu ale přeci jen dojde a jejich přítomnost detekujete, vždy tento fakt berte jako určité varování. Nutné je vyšetřovat a stav dítěte řešit ideálně ve spolupráci s odborníky, tj. s ošetřujícím diabetologem nebo obecně s diabetologickou ordinací. Podrobnější informace o ketolátkách v krvi a moči lze taktéž získat např. v příručce “Abeceda diabetu”.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Cukrovka.cz, archiv časopisu DIAstyl (číslo 1/2020, autor: MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.)

10625

Diskuze k článku