I děti s diabetem si mohou tábor užít naplno

Uvažujete do budoucna nad tím, že byste své dítě s diabetem poslali na tábor? Určitě to není od věci. Vždyť na táboře si vaši potomci najdou mnoho kamarádů, naučí se novým dovednostem a užijí si do sytosti přírodu. Jenže jako rodič můžete podlehnout obavám, zda to všechno váš malý diabetik bez problémů zvládne.

I děti s diabetem si mohou tábor užít naplno
Zdroj: Shutterstock

I malí diabetici si mohou na táboře užít mnoho zábavy. Kromě toho se naučí i samostatnosti a umění spolupráce s ostatními dětmi.

Z hlediska typů táborů se můžete rozhodovat mezi tradičním a tím, který je cíleně zaměřený na děti s cukrovkou. Takový bude zdaleka nejvhodnější, jelikož jej primárně vedou lidé se zdravotnickým vzděláním. Ti jsou velmi dobře zasvěcení do péče o malé diabetiky.

Podle čeho vybírat ideální tábor pro děti s diabetem?

Než své milované dítě vyšlete za dobrodružstvím na tábor, měli byste si zjistit co nejvíce informací o organizaci, která jej pořádá. Dnes to není zdaleka problém, jelikož téměř každá domácnost vládne počítačem a internetem. Vyhledejte si konkrétní společnost i recenze s ní spojené. Další náležitosti lze posléze zařizovat buď telefonicky anebo ještě lépe osobně. Ptejte se na následující (zejména v případě tradičního tábora):

  • Jakým způsobem se bude dítě na táboře stravovat? Existují i variace pokrmů pro ty účastníky táborů, kteří mají nějaké dietní omezení?
  • Jak moc je kvalifikovaný zdravotnický pracovník jedoucí na tábor s dětmi? Ví, jak si počínat v případě komplikací spojených s cukrovkou? To by vás mělo zajímat hlavně v případě tradičního tábora pro zdravé děti. Personál tzv. diatábora má toto vše pod kontrolou.
  • Jak vypadá místo, kde se tábor odehraje? V tomto ohledu je vhodné, když rodiče společně s dítkem zmapují podmínky prostředí. Ideálně ještě předtím, než vyplní za dítě přihlášku.
dia tábor

I děti s diabetem potřebují pohybovou aktivitu

Tradiční tábor versus diatábor

Pakliže si váš malý diabetik vybral tradiční tábor, kde bude pobývat se zdravými dětmi, chce to rozhodně důslednější plánování. Rodič musí samozřejmě počítat s tím, že na takový pobyt nemusí odjet zcela vyškolený personál ohledně problematiky diabetu. Proto je potřeba takové zaměstnance co nejlépe zasvětit, co se týká zdravotního stavu i dodržování léčby inzulínem u vašeho potomka. Problematická je i nedietní strava a příliš náročné fyzické aktivity. To vše může vyvolat výkyvy glykémie v krvi. A pak tu máme onen diatábor, jež v dětech posílí pocit sounáležitosti, protože budou mít kolem sebe i jiné malé diabetiky. Všichni jsou si tedy na takových táborech rovni a prožívají podobné „starosti“. Kromě jiného diatábor podpoří v dítěti zodpovědnost za vlastní zdraví a dodá pocit, že diabetes rozhodně není omezující, s ohledem na plnění snů. Rodiče by takový pobyt měli rozhodně preferovat.

Jak vybavit malého diabetika před odjezdem na tábor?

Jakožto rodiče malého diabetika na vás čeká důležitý úkol v podobě důsledného zabalení všech potřebných pomůcek na měření glykémie a léků na cukrovku. Svého potomka i personál byste měli současně obeznámit s tím, že inzulín je dobré uchovávat během táborového pobytu v lednici (vždy ale samozřejmě záleží na formě ubytování). Na aplikaci samotného inzulínu by pak měl u menších dítek dohlédnout personál. Vhodné je, když dětem s sebou zabalíte i DIA sušenky, oplatky a jiné trvanlivé DIA svačiny či ovoce, na které jsou zvyklé. Zaměstnanci tábora by měli chápat, že dítě s cukrovkou musí též pravidelně svačit, aby si udrželo hladinu cukru v normě. Od věci nebude, pokud rodič přibalí i hroznový cukr či glukózové tablety pro případ hypoglykémie.

diabetička

Diatábory jsou pro děti s cukrovkou vhodné. Provází je na ně totiž školený zdravotnický personál, který dohlédne na léčbu inzulínem.

Organizace, které pořádají tábory pro děti s diabetem

Shodli jste se společně se svými potomky, že je vyšlete na tábor? Potom je nutné zapátrat po tom nejideálnějším. Prostudovat můžete třeba webové stránky Diadeti.cz, které nabízí přehled termínů ozdravně edukačních pobytů/diatáborů pro malé diabetiky. Vhodné je, obrátit se i na různé DIAkluby v České republice, které rovněž pořádají s jistou pravidelností pobyty pro děti s cukrovkou. Sem patří například DIAkobraz, Centrum pro dítě s diabetem, Klub mladých diabetiků, Inzulínek, Diaklub Nová Paka, DIACEL Písek a jiné. Zkontaktovat lze samozřejmě i organizátory tradičních táborů pro zdravé děti, ale jen s tím vědomím, že budete mít vše pod kontrolou. To ovšem může stát dost času i sil.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Diabetesself-management.com, Diadeti.cz