Život s cukrovkou je náročná jízda, říká herečka a maminka diabetického dítěte Pavla Vitázková
Chřipka nebo nachlazení u dítěte s diabetem. Jak virové onemocnění zvládnout doma?
Zdroj: Shutterstock
Projevy virových onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, všichni věrně známe. Vysoké teploty či bolesti kloubů a svalů bývají velmi vyčerpávající, o to více pak, když se s nimi potýká malé dítě, léčící se s diabetem. Víte, jak si počínat v domácích podmínkách? A v jakých situacích je nutné jet do nemocnice?
Ve většině případů můžete léčbu chřipky u malého diabetika zvládnout sami. Domácí péči by měla nahradit ta nemocniční v případě, že se stav dítka zjevně zhoršuje
Možná si řeknete, že se jedná o „obyčejnou“ chřipku, která brzy odezní. Avšak dítě s cukrovkou může být pod virovou náloží daleko ohroženější, pokud dojde k rozvoji komplikací. Hrozí u něj například vznik hyperglykémie. Proč tomu tak je a jaká je prevence? Odpovědi na tyto otázky naleznete níže.
Virové onemocnění způsobí v organismu diabetika celou řadu změn
Abyste uměli jakožto rodiče adekvátně vytvořit léčebné podmínky pro své nemocné dítko s cukrovkou, pojďme si nejprve popsat tělesné pochody, ke kterým dochází, když se do těla diabetika dostane virus:
- Účinek dodávaného inzulínu se snižuje. Za tento proces odpovídají dle všeho stresové hormony glukagon, kortizol a adrenalin, které jsou v období nemoci do krve vylučované v daleko větším množství.
- Organismus vyžaduje zvýšení energetického příjmu, což je ostatně ovlivněno vysokými tělesnými teplotami (horečkami). Avšak potřeba dodání energie není vždy naplněna, častokrát kvůli nepříjemným příznakům spojeným s nechutí k jídlu i s obtížným polykáním.
- Horečkami se tělo zbavuje virové nálože, tj. produkuje více potu, proto může dojít k dehydrataci. A když se k tomu přidá ztráta tekutin prostřednictvím průjmů či zvracení, hrozí metabolický rozvrat.
- V těle se mohou tvořit ketolátky. Ty vznikají rozkládáním bílkovin a tuků (během procesu získávání energie) v organismu, a to při současném nedostatku inzulínu. Tento stav je možné rozpoznat acetonovým zápachem z úst, zvracením, bolestmi břicha či prohloubeným dýcháním.
Jak zvládnout péči o malého diabetika v domácích podmínkách?
Mnozí pediatři avizují, že se dají běžná virová onemocnění (bez zjevných komplikací) zvládnout doma, na základě důsledné péče rodičů. Ovšem při nejistotě je záhodné ošetřujícího lékaře či dětského diabetologa (DIA centrum) zkontaktovat. Podstatné je uvědomění si, že během nemoci se dítku zvýší potřeba inzulínu řádově o 25 až 100 %. Jeho dávkování tedy konzultujte s odborníkem. A jak postupovat dál?
- Dodávejte dítku dostatek energeticky hodnotných nápojů/potravin. Podávat můžete například slazené teplé čaje, čerstvé šťávy z ovoce, glukózové tablety nebo sušené ovoce. Chybou je dle lékařů samovolné snížení dávek inzulínu ze stran rodičů, pakliže jejich dítko nechce jíst ani pít (v domnění, že by mohlo dojít k hypoglykémii). Toto jednání může způsobit nebezpečnou ketoacidózu. V momentu, kdy do svého potomka nedostanete žádné tekutiny ani jídlo, nezbývá nic jiného, než odjet do nemocnice (zde malému diabetikovi podají infuze).
- Nedílnou součástí domácí léčby chřipky či nachlazení u dítěte s diabetem je i pravidelný monitoring glykémie + měření ketolátek v moči nebo krvi. Tyto hodnoty by měl rodič kontrolovat pravidelně v intervalu 1 až 3 hodiny.
- A v neposlední řadě je nutné včas reagovat na změnu tělesné teploty. Proti horečce (hodnota 39,5 až 40 °C) lze podávat Paralen či Ibalgin, které jsou volně prodejné v lékárnách (dávkování pro dítě je nutné dodržovat dle farmaceutů). Ideální je i ochlazování těla pomocí zábalů, obkladů. Nevhodný je pobyt v přetopené místnosti. Zapomenout by rodiče neměli též na dostatečný příjem tekutin.
Kdy je nutné odjet s dítkem do nemocnice?
V momentu, kdy zaregistrujete neefektivnost domácí léčby svého malého diabetika a přidá se k tomu i opakované zvracení (hrozí dehydratace organismu), enormní zvýšení ketolátek v krvi či moči (může se vyvinout ketoacidóza), malátnost či dokonce poruchy vědomí, je nutné odvézt ratolest ihned do nemocnice.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: časopis DIAstyl, číslo 1/2018 (článek “Nachlazení a chřipku zvládnete doma” MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.)
1926