-- reklama --

10 tipů na tradiční i netradiční zimní sporty

10 tipů na tradiční i netradiční zimní sporty

Jakmile teploty klesnou pod příjemnou úroveň, zájem o venkovní sportovní aktivity upadá. Přitom právě zima nabízí řadu výjimečných příležitostí, jak aktivně strávit den s přáteli. Nenechte se studeným počasím odradit a objevte kouzlo zimních sportů a radovánek. Nemáte chuť zkusit něco nového?

1.  Nordic walking v zimě?

Samozřejmě. Vždyť je to sport pocházející z Finska, kde je sníh a led součástí každodenního života. Díky holím je chůze i na zmrzlém terénu bezpečnější. Pořídit si můžete i tzv. nesmeky na obuv –návleky s hroty proti uklouznutí. Ze zdravotního hlediska je přínosnější chodit pravidelně třeba 30 minut denně než věnovat pohybu jednu až dvě hodiny v kuse jednou za týden.

2. Sjezd na lyžích

Sjezdové lyžování je zábava, adrenalin, ale také sport, při kterém pořádně posilujete. Vždyť při základní pozici máte stehenní svaly téměř pořád zatnuté jako při podřepu. Sjezd či slalom si můžete užít i ve vyšším věku, důležité je vždy umět zvážit své vlastní schopnosti a vybrat si vhodný terén. Během lyžování nezapomínejte dělat pravidelné přestávky na občerstvení a doplnění tekutin, které jste vypotili.

3. Bruslení

Skvělá náhrada letního in-line bruslení nebo běhu. Spálíte při něm víc kalorií než na běžkách nebo na sjezdovce a neustálé vyrovnávání váhy udržuje „v pohotovosti“ celé vaše tělo. Výběru bruslí však věnujte maximální péči. Musí vám perfektně sedět a nesmí nikde tlačit! Vždy si ale pro jistotu kontrolujte před sportem i po něm nohy, zda na nich nejsou puchýře či oděrky. To ostatně platí pro všechny uvedené sporty.

4. Snowkiting

Tento nový sport je trochu náročnější na podmínky a vybavení. Potřebujete: velkou zasněženou pláň nebo zamrzlé jezero ideálně bez stromů, dobré povětrnostní podmínky, řiditelného draka a lyže nebo snowboard. Pokud všechno máte, čeká vás mnoho hodin zábavy. Připoutáni za drakem se můžete prohánět a klouzat po zasněžených rovinách. Zkušení vyznavači tohoto sportu si vytvářejí i umělé překážky ve sněhových parcích.

5. Túry na sněžnicích

Řadu poutníků prošlapávajících si cestu tichým lesem nebo zasněženými pláněmi zatím v Čechách často nepotkáváme, zatímco v Rakousku tento druh sportu jenom kvete. Vybírat si zde můžete z velkého množství vyznačených tras a výjimkou nejsou ani noční túry na sněžnicích za svitu měsíce. Je to ideální způsob, jak navštívit kouzelná místa, na která se žádným jiným způsobem nelze dostat.

6. Snowtubing a sáňkování

Že je sáňkování zábava jen pro malé děti? Zřejmě jste ještě nevyzkoušeli rekreační několikakilometrové jízdy z horských hřebenů až do údolí po vyznačených sáňkařských drahách. Jedou sáňky pomalu? Pak zkuste snowtubing – parádní jízdu na speciálních nafukovacích duších po ledových toboganech. Trasy mají různou obtížnost, takže si na své přijdou ti méně odvážní i experti.

7. Jízda se psím spřežením

Se psy můžete zažít ne tak kondičně náročnou, avšak o to dobrodružnější zábavu – mushing, jízdu se psím spřežením. Za romantickou projížďkou se smečkou čtyř, šesti či osmi psů po hřebenech hor už nemusíte nutně do zahraničí. Tomuto sportu v Čechách propadá čím dál více nadšenců, kteří nabízejí projížďky se svými speciálně vycvičenými psy v zimě i v létě.

8. Skijörking

Skijöring je pradávná a poměrně fyzicky náročná zábava odkoukaná od severských kmenů. Nazujete lyže a necháte se zapřáhnout za vycvičeného psa, koně nebo v dnešní době i motorový skútr. Od toho se odvíjí i rychlost jízdy. Zatímco za skútrem či koněm se používají pro lepší stabilitu sjezdové lyže, v případě psího vodiče, nazujete běžky a nenecháváte se pouze táhnout, ale psovi částečně pomáháte.

9. Rafty a kajaky na sněhu

Ski areály nám dokazují, že v oblasti adrenalinových zimních sportů je stále co vymýšlet. Při snowbungeeraftingu a snowbungeekayakingu vás posadí do raftu či kajaku a vy místo divoké vody sjíždíte zasněžené svahy. Čekáte, že se budete naprosto nekontrolovatelně řítit ze svahu? Právě proto vás zajistí pružným lanem, které vás zhruba po 200 metrech bezpečně zastaví.

10. Běžkování

Běžkovat můžete v každém věku, protože tento sport vychází z přirozených pohybů lidského těla. Nabízí všestranný trénink, který zapojuje rovnoměrně všechny svaly, přispívá k lepšímu krevnímu oběhu, posiluje srdeční činnost a snižuje krevní tlak. Výhodou je, že není příliš náročný na vybavení ani na fyzické schopnosti.

6020

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku