10 tipů: Čím (ne)zapíjet léky

10 tipů: Čím (ne)zapíjet léky

Pokud užíváme léky, očekáváme od nich, že budou předepsaným způsobem účinkovat. To však ovlivňujeme i my sami tím, jak léky zapíjíme. Ani velice účinný lék nemusí fungovat a ani ten velice bezpečný nemusí být bezpečný, pokud jej do trávicího traktu doprovází nevhodná tekutina. Čím tedy léky zapíjet a jakých kombinací se vyvarovat?

Mléko

Jen málokoho napadne zapíjet léky mlékem, přesto se můžeme setkat s oddanými příznivci mléka také v této oblasti. Vápník v mléce a mléčných produktech (jogurty, sýry) snižuje vstřebávání některých antibiotik, konkrétně tetracyklinů, které by neměly být zapíjeny mlékem zcela určitě. Ani u ostatních léků ale není zapíjení mlékem optimálním řešením. Mléko navíc umocňuje i účinek některých projímadel, což může mít pro postižené osoby závažné, i když spíše společenské, následky.

Cola, káva, černý čaj

U některých léků by měla panovat značná ostražitost, pokud jsou zapíjeny nápoji obsahujícími kofein. Klasickým příkladem je káva a některé druhy tmavých čajů nebo kolové nápoje. Tyto nápoje mohou výrazně zvyšovat účinek léků zvaných theofyliny. Jde o léky poměrně často užívané při chronických zánětech průdušek i při plicním astmatu. Setkání uvedených nápojů a léků může mít za následek zvýšenou nervozitu, třes, nespavost, bolesti hlavy, bušení srdce a výraznou celkovou nevolnost. U pacientů, kteří pijí více než 6 šálků kávy denně, může užívání těchto léků způsobit vážné zdravotní problémy, i když nejsou zapíjeny přímo kávou.

Ovocné a bylinkové čaje

Ovocné a bylinkové čaje kofein neobsahují, proto výše popsaný efekt nemají. Pozor ale na třezalku, která může výrazně snížit účinek řady léků. Například ženy si tak mohou nevědomky snížit účinnost hormonální antikoncepce.

Grapefruitový džus

Spousta lidí pije grapefruitový džus při snídani, což je i nejčastější doba pro užívání léků. Jenže grapefruitový  džus blokuje přeměnu celé řady důležitých léků v játrech, a tak zvyšuje jejich účinnost. Může zvýšit účinnost léků proti vysokému krevnímu tlaku, na snížení cholesterolu, některých léků užívaných při psychiatrických onemocněních, ženských hormonů v tabletové formě (estrogenů), hormonální antikoncepce, léků proti alergiím, léků podávaným po transplantaci orgánů a mnoha dalších. Ostatní džusy včetně citrusových tento účinek nemají.

Pomerančový džus

Pomerančový džus by neměl být konzumován s léky proti žaludeční kyselosti (antacidy), které obsahují hliník, protože zvyšuje jeho vstřebávání do těla, což není vhodné. U žen po menopauze to může například podpořit rozvoj osteoporózy. Zároveň pomerančový džus snižuje účinek antibiotik (zejména tetracyklinů), neboť zvyšuje kyselost žaludečních šťáv, které pak antibiotika více rozkládají.

Džusy s vitamínem C

Džusy obsahující vitamin C, tedy kyselinu askorbovou (pomerančový, grapefruitový) zvyšují vstřebávání preparátů železa, zabraňujících anemii (chudokrevnosti) a následnému nedostatečnému okysličování tkání. V tomto případě je tedy naopak vhodné preparáty těmito džusy zapíjet, aby se zvýšil jejich účinek. Například grapefruitový džus je u některých drahých léků doporučován úmyslně, aby se zvýšila jejich účinnost a stačily jejich menší dávky. Tento postup však patří výhradně do rukou lékařů.

Pivo a další alkohol

Česká populace pivo za alkohol nepovažuje a přitom zapíjení léků alkoholem je jedna z nejnebezpečnějších kombinací vůbec. I malé množství alkoholu totiž může výrazně změnit působení řady léků. Na to by se mělo myslet především u léčby nervových onemocnění, včetně deprese a nespavosti, u antibiotik, antialergik a léků na ředění krve. Jejich účinek může být alkoholem zcela nepředvídatelně zvýšen. Nežádoucí účinky vzájemného působení alkoholu a nervových léčiv jsou zřejmě nejčastější příčinou úmrtí či přijetí do nemocnice ze všech lékových a potravinových interakcí. Alkoholem by se proto léky neměly zapíjet nikdy a alkohol by se téměř u všech, ne-li u všech léků neměl vůbec konzumovat.

Sycené a sladké nápoje

Není vhodné zapíjet léky sycenými nápoji (například sodovkou), protože mohou zvýšit kyselost žaludečních šťáv a vést ke znehodnocení řady léků ještě před jejich vstřebáním. Co se týče sladkých nápojů bez bublinek, např. vody se sirupem nebo balených slazených nápojů, ty by vstřebávání léků ovlivňovat neměly, ale zase není vhodné navykat si na sladké nápoje, které jsou jednou z hlavních příčin epidemie obezity.

Polykání léků na sucho

Existují i lidé, kteří léky nezapíjí vůbec, tedy polykají je na sucho. Riskují tak nejen ztrátu efektu léků, ale také poškození jícnu. Následky zachycení tablety v jícnu jsou velmi nepříjemné a může tak jít i o život.

Voda a minerální voda

Zcela bezpečný břeh při užívání a zapíjení léků vypadá přibližně následovně: zapíjet léky nejméně 200 ml (přibližně 8 loky) čisté, chladné vody nebo vody minerální. V případě vysoce mineralizovaných vod je třeba dát pozor na vyšší obsah soli, který by mohl snížit účinek léků proti vysokému krevnímu tlaku, případně by mohl bránit úspěšné léčbě srdečního selhání. Naopak, je-li v minerální vodě hořčík, případně draslík, jde o velice příznivé faktory, které mohou léčbu vysokého krevního tlaku i srdečního selhání vhodně doplňovat.

Doc. MUDr. Jan Piťha, CSc.

1580

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku