Bis Bis

Pečujete dostatečně o své zuby? Při diabetu si dejte obzvlášť záležet!

Pečujete dostatečně o své zuby? Při diabetu si dejte obzvlášť záležet!
Základy důkladné a pravidelné dentální hygieny pokládají rodiče už v dětství... Zdroj: Shutterstock

Správná dentální hygiena je při diabetu zásadní. Zánětlivou reakci může vyvolat i malé množství zubního plaku, které by zdravému člověku neuškodilo. Diabetici nejsou ohrožení jen zubním povlakem, ale také zánětem dásní, paradontózou a zvýšeným výskytem kvasinkových infekcí. Zdlouhavé hojení ran v ústech tak může být v péči o chrup běh na dlouhou trať.

Rizika dentálních onemocnění mohou souviset také s glykémií diabetika. Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě zvýšená, vede tento stav k trvalému snížení obranyschopnosti celého organismu. Americká organizace Mayo Clinic dokonce uvádí, že zvýšení dentálních neduhů je u diabetiků se špatně kompenzovanou glykémií až dvojnásobné.

Jak pečovat o své zuby?

V první řadě je důležité vybrat vhodný kartáček. Jeho výměnu provádějte minimálně každé tři měsíce. Dejte přednost jednoduchému tvaru a měkkým štětinám. Může to znít banálně, ale právě diabetici by měli dbát na zvýšenou dentální hygienu – čistění chrupu dvakrát denně a použití mezizubních kartáčku by tak mělo být na denním pořádku. Při své očistě nezapomínejte ani na hygienu jazyka. Pro minimalizaci bakterií v ústech se vyhýbejte sladkostem, ale také agresivním bělicím kúrám, které by mohly poškodit sklovinu zubu.

Tip: Kvůli dlouhodobým problémům vám může lékař navrhnout extrakci (vytržení) zubu. Takovému zákroku se nebraňte, sice vás bude čekat složitější předoperační příprava (jako konzultace s vaším diabetologem, častější měření glykémie apod.), ale pravdou je, že zkažený zub diabetika se jen velmi špatně hojí.

Diabetes ohrožuje zdraví dásní

Nejen, že vysoká hladina cukru v krvi (a ve slinách) zhoršuje stav dásní, ale samotný zánět dásní také nepříznivě ovlivňuje glykemii pacientů a ...

Možné dentální problémy trápící diabetiky

Riziko dentálních problémů u diabetika je přímo úměrné jeho kontrole nad glykémií. Vzniklý problém se opravdu špatně léčí. A ještě hůř hojí. Proto pokud zpozorujete známky infekce (zapáchající dech, pachuť v ústech, bolest zubu), okamžitě navštivte lékaře.

  • Zubní kaz – ústa obsahují přirozeně mnoho druhů bakterií. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím větší je zásoba cukrů a škrobů v ústech, a tím více kyseliny může leptat zuby. Zvýšená hladina cukru ve slinách přitahuje mikroorganismy, které vytvářejí velice vhodné podmínky k dalšímu růstu. Takto pomnožené bakterie vytváří zubní povlak, který působí na zubní sklovinu. Diabetik se tak může dopracovat k zubnímu kazu i při té nejsvědomitější péči.
  • Kvasinky (candida) a afty – objevují se v podobě bílých nebo červených skvrn a jsou způsobeny vedlejším účinkem užívání antibiotik a při dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi. Častěji se projevují u lidí se zubní protézou. Tyto problémy se léčí poměrně jednoduše pomocí pastilek.
  • Zánět – způsoben například neléčeným zubním plakem, který vede k oteklým dásním, krvácení a k paradontóze. Zánět následně ničí měkkou tkáň kolem zubů, které ztrácejí oporu a mohou vypadnout. Nejčastěji se objevuje v podobě papil nebo bílého plaku na jazyku a dásních. Zánět v těle člověka negativně ovlivňuje glykémii. Léčba je složitější a spočívá v nasazení steroidů.
  • Nedostatek slin (xerostomie) – neboli dysfunkce slinných žláz, při které je problém přijímat jídlo, mluvit a polykat. Může doprovázet pachuť v ústech, bolesti jazyka a zvýšenou potřebu pít vodu. Xerostomie vede ke zvýšenému výskytu zubního kazu, který je těžký a nekontrolovatelný. Dále také k šíření zánětů a při ignorování prvotních příznaků až k infekci zubní dřeně. Objevuje se především u pacientů se středně těžkým až těžkým diabetem.
  • Syndrom hořících úst – tento stav je chronický a doprovázejí ho pocity pálení jazyka, rtů a sliznice. Je spojen s nekompenzovaným diabetem, hormonální terapií, psychickými poruchami a neuropatií. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje důslednou kontrolu glykémie.
  • Další neduhy, které mohou diabetiky v této oblasti trápit, jsou bolavé ústní koutky, bolesti jazyka, zánět jak v dásních, tak v zubech, a zhoršená kvalita tkání obklopujících zub.

Závěrem…

Výčet výše zmíněných nemocí nelze brát na lehkou váhu. Pokud ale dodržujete veškeré zásady diabetické diety a vaše glykémie je po většinu času v normě, nemáte se čeho obávat. Ani tak ale nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého stomatologa, protože péče o zuby je důležitá u jakéhokoliv člověka. U diabetiků to platí dokonce dvojnásob!

Zdroje: freestylelibre.cz, libdent.cz, mojezdravi.cz, diente.cz

1731

Diskuze k článku