
Týká se vás syndrom podvodníka? Náchylnější jsou k němu spíš ženy
Správná dentální hygiena je při diabetu zásadní. Zánětlivou reakci může vyvolat i malé množství zubního plaku, které by zdravému člověku neuškodilo. Diabetici nejsou ohrožení jen zubním povlakem, ale také zánětem dásní, paradontózou a zvýšeným výskytem kvasinkových infekcí. Zdlouhavé hojení ran v ústech tak může být v péči o chrup běh na dlouhou trať.
Rizika dentálních onemocnění mohou souviset také s glykémií diabetika. Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě zvýšená, vede tento stav k trvalému snížení obranyschopnosti celého organismu. Americká organizace Mayo Clinic dokonce uvádí, že zvýšení dentálních neduhů je u diabetiků se špatně kompenzovanou glykémií až dvojnásobné.
V první řadě je důležité vybrat vhodný kartáček. Jeho výměnu provádějte minimálně každé tři měsíce. Dejte přednost jednoduchému tvaru a měkkým štětinám. Může to znít banálně, ale právě diabetici by měli dbát na zvýšenou dentální hygienu – čistění chrupu dvakrát denně a použití mezizubních kartáčku by tak mělo být na denním pořádku. Při své očistě nezapomínejte ani na hygienu jazyka. Pro minimalizaci bakterií v ústech se vyhýbejte sladkostem, ale také agresivním bělicím kúrám, které by mohly poškodit sklovinu zubu.
Tip: Kvůli dlouhodobým problémům vám může lékař navrhnout extrakci (vytržení) zubu. Takovému zákroku se nebraňte, sice vás bude čekat složitější předoperační příprava (jako konzultace s vaším diabetologem, častější měření glykémie apod.), ale pravdou je, že zkažený zub diabetika se jen velmi špatně hojí.
Nejen, že vysoká hladina cukru v krvi (a ve slinách) zhoršuje stav dásní, ale samotný zánět dásní také nepříznivě ovlivňuje glykemii pacientů a ...
Riziko dentálních problémů u diabetika je přímo úměrné jeho kontrole nad glykémií. Vzniklý problém se opravdu špatně léčí. A ještě hůř hojí. Proto pokud zpozorujete známky infekce (zapáchající dech, pachuť v ústech, bolest zubu), okamžitě navštivte lékaře.
Výčet výše zmíněných nemocí nelze brát na lehkou váhu. Pokud ale dodržujete veškeré zásady diabetické diety a vaše glykémie je po většinu času v normě, nemáte se čeho obávat. Ani tak ale nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého stomatologa, protože péče o zuby je důležitá u jakéhokoliv člověka. U diabetiků to platí dokonce dvojnásob!
Zdroje: freestylelibre.cz, libdent.cz, mojezdravi.cz, diente.cz
971