Bis Bis

Jak správně pečovat o své nohy?

Jak správně pečovat o své nohy?

Nohy diabetika potřebují pravidelnou péči. Vyplatí se ji neodbývat. Víte, jak své nohy umývat, jak odstraňovat zatvrdlou kůži, jak postupovat v případě plísňového onemocnění kůže či nehtů a jak ošetřit případné poranění?

Proč o své nohy pečovat?

Jistě jste již slyšeli o obávaném syndromu diabetické nohy. Jedná se o postižení tkání nohy – od kotníku dolů. Nejčastěji se jedná o tzv. ulcerace (vředovatění) anebo poničení a deformace tkání nohy. Této komplikaci diabetu je rozhodně lepší předejít, než ji léčit. Jak? Správnou léčbou cukrovky, volbou vhodné obuvi a právě každodenní péčí o nohy.

1. Koupel ve vlažné vodě

Každodenní koupel nohou ve vlažné vodě je nezbytná. Voda by měla být nejvýše 37 °C teplá. Teplotu je třeba změřit teploměrem nebo alespoň orientačně ponořením lokte do lázně. Nemocní cukrovkou často mívají snížené vnímání tepelných i bolestivých podnětů na nohou a mohli by se opařit.

2. Odstranění zatvrdlé kůže

Zatvrdlou kůži, která se u diabetiků tvoří ve zvýšené míře, je nutné pravidelně odstraňovat. K jejímu obroušení se hodí nejlépe pemza, v žádném případě nesmí být užity ostré nástroje.

3. Dokonalé osušení

Po umytí je vhodné nohy důkladně osušit, zejména mezi prsty.

4. Ošetření krémy

Používání hydratačních krémů zabraňuje nadměrnému vysušení pokožky a dodává jí pružnost. Je ovšem nežádoucí, nanášet tyto přípravky mezi prsty.

5. Stříhání nehtů

Nehty na prstech musí být zastřihovány do rovna. Zarostlé nehty a mozoly by měl odstranit odborník.

6. Výměna ponožek

Ponožky nebo punčochy je třeba každý den měnit. Jejich správná velikost je rovněž důležitá. Vhodné jsou přírodní materiály tedy bavlna a vlna. Lemy nesmí škrtit nebo naopak být příliš volné, aby se ponožky neshrnovaly.

7. Obouvání

Diabetici by neměli nikdy chodit naboso, a to doma natož venku. Hrozí zde velké riziko poranění, které by mohlo zůstat nepovšimnuto, a tak i neošetřeno. Vnitřek bot je třeba často prohlížet a prohmatávat, zda v nich nejsou kamínky, praskliny nebo jiné závady, které by mohly způsobit otlak nebo poranění. Obuv pro diabetiky nesmí nikde nohy tísnit ani tlačit, musí být dostatečně široká a o 1-2 cm delší než noha. Možnost částečného upravení šířky boty bývá užitečná. Aby nedocházelo ke zvýšení tlaku na hřbetní plochy prstů, je účelné dbát na přiměřenou výšku boty. Podpatek by neměl být vyšší než 3 cm. Podrážka má být tužší, vložka měkká a elastická. Vhodný je kolébkovitý tvar podrážky ( špička zvednutá o 2,5 cm). Diabetik má mít obuv prodyšnou pokud možno koženou. Boty bývá nejlepší zkoušet na večer, protože noha je po celodenní námaze naběhlá. I sandály a domácí pantofle by měly dobře padnout. Novou obuv je lépe mít na nohou zpočátku krátce a nohy častěji prohlížet. Správné je několikrát denně se přezout, aby se předešlo dlouhému působení tlaku na stejná místa na nohou.

8. Plísňová onemocnění

Podceňovaná, a proto velmi nebezpečná jsou plísňová onemocnění kůže nebo nehtů. Kůže narušená takovým onemocněním se stává vstupní branou pro závažnější infekce. Plísně na kůži mohou mít podobu svědivých puchýřků, často se objevujících mezi prsty. Na nehtech se projevují zesílením, zhrubnutím nehtu a změnou jeho barvy. Léčbu přenecháme odborníkům. Prádlo je nutné vydezinfikovat vyvařením či alespoň přidáním octa do vody při praní místo aviváže, kyselé prostředí totiž plísním nesvědčí. Všechny boty bývá vhodné ošetřit protiplísňovými prostředky. Při návštěvě bazénu, sauny nebo jiného sportovního zařízení je třeba chránit nohu obuví i zde.

9. Ošetření poranění

Jestliže dojde při vší opatrnosti přece k poranění nohy, pečlivě ho vydezinfikujeme a případně přelepíme náplastí. Bedlivě musíme sledovat, zda se hojí. Pokud by bylo poraněné místo červené, oteklé a kdyby se otok a zarudnutí šířily do okolí, případně rána bolela a škubalo by v ní, je nevyhnutelná návštěva lékaře. Odbornou pomoc pacient nalezne v každé chirurgické ambulanci.

Kde hledat radu?

V případě složitějších nikoliv akutních problémů se může nemocný cukrovkou obrátit na speciální poradnu pro nohy diabetiků – podiatrickou ambulanci.

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

1375

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku