-- reklama --

Když cukrovka přijde k vám domů: Jak reagovat a podpořit své nejbližší

Když cukrovka přijde k vám domů: Jak reagovat a podpořit své nejbližší
Největší podporu umí dát rodina Zdroj: Freepik

Když se dozvíte, že váš blízký člověk má cukrovku, může to být emocionálně náročné a stresující. Jak reagovat a jak nejlépe podporovat v této nové a náročné situaci? V tomto článku se dozvíte, jakými způsoby můžete být pro svého blízkého oporou a jak zvládnout, když se vám cukrovka vkrade do každodenní rutiny.

Projevte empatii a pochopení

Prvním krokem k podpoře vašeho blízkého je projev empatie a pochopení. Diagnóza cukrovky může být emocionálně náročná a stresující, a váš blízký tak může procházet různými pocity, včetně strachu, smutku a zmatku. Poslouchejte ho velmi pozorně a neodsuzujte jakékoliv jeho pocity. Nabídněte svou podporu a řekněte, že jste tu pro něj.

Učte se o cukrovce

Chcete-li být pro svého blízkého opravdovou oporou, je důležité dozvědět se o cukrovce co nejvíce. Když budete alespoň zhruba vědět, jak to v životě diabetika chodí, umožní vám to lépe rozumět jeho potřebám a zvládat s ním každodenní strasti i radosti. Zajímejte se o léčbu, diabetickou dietu, cvičení i sledování hladiny cukru v krvi.

Buďte podporou pro zdravý životní styl

Součástí léčby diabetu by vždy měl být také zdravý životní styl, který je pro diabetika samozřejmostí. Podpořte blízkého člověka v tom, aby se stravoval zdravě a pravidelně cvičil. Můžete nabídnout, že budete společně vařit zdravé jídlo nebo se pravidelně věnovat fyzické aktivitě, jako je chůze či plavání. Ve dvou se to lépe táhne a vaše podpora a společnost mohou být pro diabetika velkou motivací.

Co je nejlepší na popraskané paty? Nejen diabetikům pomůže důkladná péče o nohy i správný výběr obuvi

I když většinou popraskané paty nezpůsobují vážné problémy, mohou – zejména pro ženy – představovat estetický problém, a často také zapříčiňují ...

Nemusí to být růžové hned

Diabetes může znamenat také značné emocionální zatížení. Vaši blízcí se mohou cítit stresovaní, v depresi či trpět úzkostmi. Buďte pozorní k jejich emocím a nabídněte jim možnost hovořit o svých pocitech otevřeně, aniž byste je jakkoliv soudili. Pokud vidíte, že mají potíže se zvládáním stresu nebo emocionálními reakcemi, může být vhodné navrhnout podporu od odborníka, jako je psycholog nebo psychiatr.

Neodsuzujte je za případné chyby

Cukrovka může být někdy na zvládnutí opravdu náročná, tím spíš, když jste úplný začátečník. Váš blízký může občas udělat chyby, ať už v léčbě, v životním stylu, nebo čemkoliv dalším. Důležité je, abyste čerstvě diagnostikované diabetiky neodsuzovali, ale podporovali je v jejich snaze. Pamatujte, že cukrovka je chronické onemocnění a že budou mít vždy své “ups a downs”. Vaše trpělivost a pochopení pro ně budou cenné.

Diabetes může být někdy výzvou pro celou rodinu, ale s podporou a porozuměním může váš blízký dosáhnout lepší kontroly nad novou situací. Buďte oporou a příkladem zdravého životního stylu. Sami se při tom můžete naučit cenné lekce o péči v oblasti svého vlastního zdraví.

Zdroj: nutrisense.io, cdc.gov, mayoclinic.org

1618

Diskuze k článku