Znečištění planety rozvoj diabetu 1. typu neovlivňuje

Trvalé znečišťování přírody není podle vědců z univerzity v Helsinkách příčinou neustálého nárůstu onemocnění diabetem 1. typu.

Znečištění planety rozvoj diabetu 1. typu neovlivňuje

Vědci nejprve analyzovali 27 nejběžnějších znečišťujících látek a poté jejich vliv zkoumali na vzorcích krve dětí z Finska a Estonska. Navázali na předchozí studie, které prokázaly, že řada běžně používaných chemických látek má nepříznivý vliv na náš imunitní systém. Používání některých látek zejména v rozvinutých zemích výrazně vzrostlo, stejně jako se neustále zvyšuje počet lidí s cukrovkou.

Dalším krokem bylo prověření vlivu chemických látek na vzorky krve mladistvých s genetických předpokladem k onemocnění diabetem 1. typu.

Výsledky výzkumu neprokázaly žádnou souvislost mezi vybranými 27 znečišťujícími látkami a onemocněním diabetes 1. typu. Bylo ovšem prokázáno, že děti žijící v odlehlejších oblastech mají v krvi méně chemikálií než například děti z Helsinek. Vědci tedy na závěr studie uvedli, že nebyla nalezena žádná souvislost mezi znečišťujícími látkami a rozvojem diabetu 1. typu – znečištění tedy během vývoje plodu či raného dětství nepředstavuje významný rizikový faktor ovlivňující pozdější rozvoj diabetu 1. typu.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na