Konkurence pro inzulinové pumpy?

Konkurence pro inzulinové pumpy?

Na vývoj nového typu automatizovaného zařízení pro aplikaci inzulinu, které by rozšířilo možnosti terapie pro diabetiky 1. typu, se podařilo získat peníze a může směle pokračovat. Oproti inzulinovým pumpám by mělo být menší a jeho zavádění méně bolestivé.

Přední světová nadace zabývající se výzkumem cukrovky 1. typu, JDRF, oznámila, že finančně podpoří projekt společnosti na vývoj automatizovaného zařízení pro poskytování inzulinu (AID). Projekt bude financovat po dobu dvou let. Za tuto dobu má společnost SFC Fluidis vyvinout systém AID nové generace.

První výzva, kterou SFC překonala, bylo zmenšit velikost čerpadla. ePump nepracuje na mechanickém principu, kapalinu (inzulin) pohání nízké elektrické napětí (menší než 1,5 V). Tento princip umožňuje přizpůsobit si velikost a tvar čerpadla podle potřeby.

Malý, ale šikovný

Výhodou nového zařízení má být zejména miniaturizace – všechny součásti systému, které běžná inzulinová pumpa potřebuje, by se měly sloučit do jediného malého zařízení, které bude dodávat přesné dávky inzulinu a bude se vyměňovat každé tři dny. Na rozdíl od inzulinové pumpy má mít pouze jeden vstupní port, namísto dvou, čímž se sníží se bolestivost jeho zavedení. “Došlo k obrovskému pokroku ve vývoji zařízení pro kontinuální monitorování glykemie a uzavřených okruhů. Nicméně integrace čerpadla, senzoru pro kontinuální monitoraci a algoritmu pro výpočet dávky inzulinu do jediného pohodlného aplikátoru, který by snížil zátěž na těle pacienta, zatím nebyla úspěšně vyřešena. Věříme, že jedinečný integrovaný systém AID, dokáže nabídnout lidem s diabetem 1. typu lepší život, “řekl Anthony Cruz, generální ředitel společnosti SFC Fluidics a dodal. “Díky partnerství s JDRF přineseme nové řešení pro diabetickou komunitu.”

Nadace JDRF podporuje vývoj systémů uzavřeného okruhu, tzv. umělé slinivky, již od roku 2006 s cílem snížit každodenní zátěž pacientů s cukrovkou 1. typu a celkově zlepšit jejich zdraví.

 

729

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku