-- reklama --

Více cukru kůži nesvědčí. Kožní infekce umí diabetiky potrápit.

Více cukru kůži nesvědčí. Kožní infekce umí diabetiky potrápit.

Kožní komplikace postihují v průběhu života až polovinu pacientů s cukrovkou. Často mohou cukrovku předcházet nebo svojí intenzitou na toto onemocnění upozornit. Pacienta obvykle neohrožují na životě, ale mohou výrazně snížit jeho kvalitu.

Špatně kompenzovaná cukrovka bývá často provázena bakteriálními a plísňovými infekcemi kůže. Hlavní příčinou vedoucí k častějšímu výskytu infekcí u diabetiků je zvýšená hladina cukru v kůži, která přímo odráží koncentraci cukru v krvi. Dalším rizikovým faktorem je porucha citlivosti, kdy dochází ke vzniku drobných poranění, které pacient nevnímá bolestivě, a tedy velmi často uniknou jeho pozornosti a zůstávají neošetřena. Tím se mohou stát vstupní bránou infekce.
Zmíněné rizikové faktory v kombinaci se změnou ve složení kožního mazu, který ovlivňuje obranyschopnost kůže, a cévním poruchám vedou k vyššímu výskytu kožních infekcí, případně delšímu a těžšímu průběhu těchto onemocnění.

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce bývají nejčastěji streptokokového či stafylokokového původu. Poměrně často bývá diagnostikován erysipel (lidově růže) postihující hlavně bérce. Na kůži je přítomný bolestivý otok a zarudnutí, onemocnění je provázeno horečkou, zimnicí a třesavkou. Vstupní bránou infekce bývá obvykle drobná prasklina v meziprstí nohou při neléčené plísni nebo vředy na nohou či bércích.
Častá je folikulitida s tvorbou hnisavých puchýřků v oblasti vlasových váčků, furunkl projevující se jako zánětlivý bolestivý hrbol s centrálním čepem, impetigo s rychle praskajícími puchýřky a následnou tvorbou žlutavých strupů, postihující zejména obličej. Méně často se objevují bolestivá ložiska v oblasti potních žláz v podpaží a tříslech.

Pomohou antibiotika

Závažné kožní infekce jsou léčeny antibiotiky podávanými v tabletách či injekčně, méně závažné projevy je možné zvládnout místní léčbou.

Kvasinkové a plísňové infekce

Kvasinkové a plísňové infekce kůže a sliznic patří k nejčastějším kožním obtížím u diabetiků. Probíhají obvykle chronicky a často recidivují. Kvasinkové postižení genitálu, doprovázené nepříjemným dlouhodobým svěděním a pálením, může být někdy prvními obtížemi dosud nepoznané cukrovky.
Nejčastější lokalizací plísňových infekcí kůže jsou plosky a meziprstí nohou. Projevují se olupováním či prasklinami v meziprstí,na ploskách dochází ke vzniku nánosů tvrdé kůže, někdy jsou přítomny i v hloubce uložené puchýřky. Pacienti obvykle pociťují svědění, případně pálení postižené oblasti.

Pomohou protiplísňové krémy

V léčbě se uplatňují protiplísňové krémy, při postižení nehtů roztoky, někdy i celková léčba. Svědění kůže u diabetiků bývá popisováno poměrně často. Výskyt a intenzita svědění může, ale nemusí mít přímý vztah k výši glykemie, uplatňuje se i snížená funkce potních a mazových žláz. Někteří pacienti popisují svědění kůže celého těla, jindy je svědění vázáno na určité lokality, např. místa zapářky, jako je oblast pod prsy, podbřišek, třísla a meziprstí nohou jako doprovodný projev probíhající kožní infekce.

Diabetická dermopatie

Do skupiny kožních projevů, na jejichž vzniku se uplatňuje porušená funkce drobných kožních cév patří tzv. diabetická dermopatie, kdy na kůži dolních končetin jsou patrná lehce vkleslá nahnědlá nesvědící ložiska,která obvykle vymizí do dvou let, ale opakované výsevy těchto ložisek dává pocit neměnného stavu. Zarudnutí v obličeji je popisováno hlavně u dětí a dospívajících léčených pro cukrovku 1. typu, někdy je doprovázeno i prořídnutím vnější partie obočí. Zdánlivě samovolně vznikající nebolestivé puchýře na hřbetech nohou a prstů se hojí několik týdnů.
Při jejich vzniku se může uplatnit trauma,oslunění, ale i např. nedostatečný pitný režim nebo dlouhodobě nízká hladina cukru v krvi.

Necrobiosis lipoidica

Postihuje častěji ženy a může předcházet manifestaci cukrovky i o několik let. Nebolestivá ložiska nacházíme zejména na bércích, jsou červené, postupně hnědožluté barvy a jsou odolná vůči léčbě. Chronická hyperglykemie vede ke změnám v pojivové tkáni a může se projevit např. ztluštěním kůže hřbetu rukou a prstů, kterou trpí až třetina pacientů s diabetem. Kůže je v této oblasti jakoby těsná, voskového vzhledu.
Postižení kůže v této oblasti může vyústit až v omezenou hybnost prstů. Někdy dochází k ztluštění kůže šíje či postranních partií krku, s postupným šířením i na obličej, ramena, přední část krku a hrudník.
U diabetiků je poměrně často zachycena vysoká hladina tuků v krvi. Na kůži se mohou objevit rychle se tvořící svědivé žlutočervené pupínky, které při správné kompenzaci onemocnění opět rychle mizí.

MUDr. Gabriela Janoušková

6531

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku