Můj příběh: Při kašli mi uniká moč. Stydím se jít k lékaři

Můj příběh: Při kašli mi uniká moč. Stydím se jít k lékaři
Inkontinence je ožehavý problém, o kterém se nemluví snadno Zdroj: Stocking/Freepik

Začalo to před třemi lety covidem, měla jsem hodně těžký průběh, uvádí paní Jana (56). Možná kvůli tomu, že mám cukrovku II. typu. Promarodila jsem celé dva měsíce. Kašlala jsem, div se mi plíce nerozskočily, v noci jsem toho kvůli záchvatům kašle moc nenaspala. A tenkrát to začalo. Sice mě to trochu rozhodilo, ale příliš velkou pozornost jsem tomu nevěnovala. Byla jsem si jistá, že až se uzdravím, vrátí se všechno do normálu. Spletla jsem se.

Paní Jana (jméno bylo na žádost čtenářky změněno, pozn. red.) podle svých slov skoro až do padesátky nevěděla, co jsou to nemoci. „Cukrovka mě zaskočila. Přišlo se na to náhodou při preventivní prohlídce,” píše paní Jana. „Nikdy jsem nebyla tlustá, ani jsem se nestravovala nějak zvlášť nezdravě. Samozřejmě, že jsem si občas dopřála hranolky a smažené stripsy ve fastfoodu a taky nějaký ten dortík ke kávě. Neměla jsem nikdy sklony k tloustnutí, takže jsem si nemusela sladké odříkat. Navíc chodím už roky na pilates, protože mám sedavé zaměstnání,“ dodává paní Jana. „No, co jsem mohla dělat, upravila jsem stravu, beru léky a cítím se dobře. Až na tu jednu věc, o které jsem se zatím neodvážila říct svému lékaři a nedokážu o tom mluvit ani s nikým ze svého okolí.“ Paní Jana, která nám poslala svůj příběh, není s tímto svým přístupem nijak osamocená. Lidí, kteří inkontinenci ještě stále považují za společensky nepřijatelný problém, o kterém se nedá mluvit nahlas, je bohužel stále hodně.

Myslela jsem, že se ukašlu k smrti

Když se rozjela pandemie covidu, nechala jsem se naočkovat, jakmile byla k dispozici vakcína. Celý rok jsem pozorovala, jak jsou všichni kolem mne nemocní – a já nic. Ale pak došlo i na mě. Chytli jsme to v rodině všichni najednou, ani nevíme, kdo to domů „donesl“. Manžel a syn měli lehký průběh, za tři týdny z toho byli venku. Zato mě to vzalo pořádně a nejhorší byl kašel. Manžel spal v obývacím pokoji na rozkládacím gauči se špunty v uších, protože by se jinak kvůli mým záchvatům kašle vůbec nevyspal. Inkontinence se u mne začala projevovat asi po měsíci. Nijak zvlášť mě to nevyděsilo. Vzpomněla jsem si, že ve vyšším stádiu těhotenství se mi to také občas stávalo, ale po porodu problémy zmizely.

Vlčí hlad: Za nutkavými nájezdy na ledničku může být volání těla o pomoc

Vlčí hlad sám o sobě není onemocněním. Jde spíše o subjektivní pocit extrémně intenzivního hladu, ke kterému mohou přispívat různé faktory, ať už ...

Covid přešel, inkontinence zůstala

Bohužel jsem se hodně spletla. Že je něco špatně, mi došlo, když od mého uzdravení uplynulo půl roku – a já stále trpěla úniky moči. Při každém větším zakašlání, při kýchnutí, někdy dokonce i při prudkém pohybu během větší fyzické námahy. Tolikrát jsem se při různých návštěvách u praktického lékaře snažila přemoci a říct, co mě trápí, ale neodhodlala jsem se. Na pravidelné prohlídce na gynekologii se mě dokonce moje doktorka ptala, jestli netrpím únikem moči. A já jí na to řekla, že ne. No, nejsem blázen?

Neřekla jsem to ani své nejlepší kamarádce

Mám v tomhle nějaký vnitřní blok. Stydím se za to natolik, že jsem to nedokázala říct ani své kamarádce, se kterou se znám od dětství. Ani manžel to neví. Nedokážu to říct nikomu, koho osobně znám nebo vím, že bych se s ním ještě někdy setkala. Mám pocit, že bych se musela hanbou propadnout. Dělám cviky na posílení pánevního dna, které jsem našla na netu, ale zatím bez úspěchu. Prakticky se neobejdu bez menstruačních vložek. Je mi dokonce trapné koupit si ty vložky na inkontinenci, které se prodávají, ale možná si je objednám přes e-shop. Rozumem si uvědomuji, že se chovám hloupě. Někdy mi připadá, že si s sebou nesu něco z dětství. Možná mám v sobě pořád tu malou čtyřletou holčičku, která se počůrala a dostala naplácáno s výčitkou, že velkým holkám se tohle nestává…

Zdroj: autorka vycházela z informací od hlavní aktérky Jany

Foto: Stockking/Freepik

42962

Diskuze k článku