Únava může být prvním signálem selhávajících ledvin

Únava může být prvním signálem selhávajících ledvin
O Zdroj: Pixabay

Chronické onemocnění ledvin je dlouhý a obvykle pomalý proces, v jehož průběhu ledviny postupně ztrácejí svou funkci. Zpočátku si ani nemusíme všimnout, že jsme nemocní. Varovné příznaky a symptomy chronického onemocnění ledvin nejsou vždy na první pohled patrné. Mnoho lidí trpí tímto onemocněním, aniž by o tom věděli.

Když ledviny ztrácí schopnost správně vylučovat, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče, ale i snížená aktivita mozku. Pokud se tedy cítíte permanentně unavení, vyčerpaní a ospalí, a zároveň máte problémy se spánkem, měli byste zbystřit, protože právě to může být varovným signálem, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku.


Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit

Rychlá diagnostika diabetu i vysokého krevního tlaku však představuje praktickou nutnost k tomu, abyste je dostali pod co nejlepší kontrolu. A ...

Krevní testy prozradí pravdu

„Vždy, když se jedná o nevysvětlitelnou únavu u člověka nad šedesát let, nemělo by se zapomínat na chronické onemocnění ledvin. Lidé v tomto věku by určitě neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích, a dodává: „Právě včasné zachycení chronického onemocnění ledvin může oddálit dialýzu i o mnoho let.“

Diagnóza selhání ledvin se obvykle stanovuje na základě krevních testů a měření parametrů jako kreatinin a rychlost glomerulární filtrace. Pomocí krevních testů lze zjistit, kolik krve každou minutu proteče glomeruly – drobnými filtry v ledvinách.

Oboustranný vztah mezi cukrovkou a štítnou žlázou: Hormony, které se navzájem ovlivňují

Diabetes a porucha štítné žlázy, jinak nazývána také tyreopatie, spadají pod endokrinní poruchy. Ty se vyznačují tím, že určité hormony nefungují ...

K únavě přispívají i přidružená onemocnění

„Důvodů, proč jsou lidé se sníženou funkcí ledvin tak unavení, může být více. Jednak je to chudokrevnost, kterou většinou trpí, jednak hromadění zplodin metabolismu, které jejich ledviny nedokáží z těla odstranit. V neposlední řadě k únavě přispívají i další přidružená onemocnění, kterými většinou tito lidé trpí – nejčastěji je to diabetes a vysoký krevní tlak,“ doplňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Jaké mohou být varovné známky chronického onemocnění ledvin?

  • nižší tvorba moči,
  • otoky na rukou, nohou a v obličeji,
  • dušnost,
  • potíže se spánkem,
  • ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení,
  • vysoký krevní tlak,
  • pocit chladu a únavy.

Čím dříve objevíte jednotlivé příznaky, tím lépe může lékař zasáhnout a najít vhodnou léčbu. Správná pomoc ve správný čas může průběh onemocnění ledvin zásadně ovlivnit. Připomeňme, že v současné době má nějaké onemocnění ledvin zhruba deset procent populace.

Podle posledních dat České nefrologické společnosti se pak s chronickým selháním ledvin léčí přes šest tisíc lidí, a to buď na dialyzačním středisku, nebo prostřednictvím domácí léčby – peritoneální dialýzou či domácí hemodialýzou. Pozor tedy na nevysvětlitelnou únavu, zvláště pokud je vám více než 60 let – může být prvním znamením selhávajících ledvin.

Zdroj: MUDr. Tomáš Zahradníček

19381

Diskuze k článku