HemaGel Banner

Trauma přichází do života nečekaně a může vás zcela ochromit. Připravte se na něj s pomocí Gabora Matého

Trauma přichází do života nečekaně a může vás zcela ochromit. Připravte se na něj s pomocí Gabora Matého
Původ traumatu je u každého jiný, ale projevy bývají podobné Zdroj: Pixabay

Pojem trauma slýcháme v poslední době až podezřele často. Možná se někdy až nadužívá, ale faktem je, že skutečné trauma existuje a týká se mnohých z nás, i když to navenek nejde ani poznat. Trauma má tolik projevů a původů, jako je lidí, kteří s ním žijí. Co je to vlastně trauma? Jak vzniká a jde vůbec efektivně řešit? Na tyto a mnohé další otázky se pokusí odpovědět následující článek.

Trauma neřeší jen lékařský obor traumatologie, týká se stále častěji i psychických „nehod“, ke kterým dochází po vystavení se silnému stresu, ať už akutnímu, nebo chronickému. Zvláště ten dlouhodobý může mít na naše zdraví devastující účinky. Práce s traumatem je proto pro každého naprosto zásadní součástí psychohygieny.

Tolik skloňované trauma má mnoho tváří

Je to soubor emocionálních a psychologických reakcí, které mohou mít značné dopady na každodenní život jednotlivce. Vědecké studie naštěstí dnes již nabízejí hluboké porozumění tomu, jak k traumatu dochází a jak se s ním vyrovnávat.

Trauma je individuální odpověď jednotlivce na události, které jsou vnímány jako hrozivé nebo šokující.

Hloubka a intenzita traumatu se mohou lišit podle individuálních zkušeností a schopnosti danou situaci zpracovat.

Dobrou noc a krásné sny: Vsaďte na meduňku, umí zázraky

Letní večery provoněné vůní bylin patří k nezapomenutelným. Vůni si totiž obvykle vybavujeme daleko přesněji než obraz či zvuk a čichový vjem v ...

Není trauma jako trauma aneb pozor na slovíčka

Označíme-li dítě jako traumatizované například z toho, že mu nebyla koupena ten den již třetí zmrzlina, je zřejmé, že tento pojem není použit správně. Oproti tomu ale však vhodně popisuje zásadní životní zkoušky, se kterými se každý z nás dříve či později setká. Každému z nás onemocní a zemře blízký člen rodiny. Každý z nás s největší pravděpodobností zažije pocit, kdy se bude cítit na úplném dně. Trauma je nevyhnutelné a je jen na nás, zda se na něj připravíme s předstihem, nebo se jím necháme zaskočit.

O původu traumatu

Trauma může vzniknout po jednorázové stresové události, jako je například autonehoda či úmrtí blízkého člověka, ale také z opakovaného stresu, jako je třeba dlouhodobé psychické či fyzické zneužívání a trápení. Zvláště v případě dlouhodobého působení stresoru není počátek vznikajícího traumatu jasný, objevuje se postupně a plíživě. Symptomy traumatu se stále zvětšují, a pokud stresor neustane, mohou nás zcela pohltit. V krajních případech může neřešené trauma vést k rozvoji klinické deprese, nebo třeba ke vzniku rakoviny.

Přirozené reakce na trauma zahrnují:

  1. Potíže se spánkem: Kromě nespavosti a nočních můr může trauma vyvolat i fobie a panické záchvaty.
  2. Fyzické symptomy: Ty mohou zahrnovat nadměrné pocení, třes, nebo i srdeční arytmie.
  3. Emocionální reakce: Mnoho lidí zažívá intenzivní vlny úzkosti, smutku a hněvu. Tyto pocity mohou přijít a odejít, nebo být trvalé.
  4. Změny v chování: Kromě izolace od ostatních může jednotlivec také měnit své stravovací návyky, spánkový režim a mít problémy s koncentrací.

Tyto projevy jsou zcela normální a svědčí o existenci traumatu. Vyskytnou-li se u vás či u vašich blízkých, je namístě rychlé řešení příčiny traumatu.

Trénování mysli pro zdravou reakci na trauma

Každý se může s dostatkem vůle a trpělivosti naučit pracovat se svým traumatem. Vyzkoušejte tyto ověřené podpůrné techniky:

  1. Terapie a poradenství: Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) je obzvláště účinná pro traumata, protože se zaměřuje na změnu negativních myšlenkových vzorů.
  2. Mindfulness a meditace: Nejen, že se jednotlivec naučí žít v přítomnosti, ale také díky přístupu mindfulness rozvíjí svoji odolnost a emoční inteligenci.
  3. Fyzická aktivita: Běh, jóga, plavání nebo jiné formy fyzické aktivity mohou pomoct odvádět pozornost od traumatizujících vzpomínek a pomáhají tělu a mysli regenerovat.

Instantní probiotické kultury 21. století: Podpoří mnohem více než jen trávení

Ne nadarmo se říká, že střevo je naším druhým mozkem – procesy v něm přímo ovlivňují kvalitu našeho života. Pojďme společně nahlédnout detailněji ...

Snadné tipy a techniky pro zpracování traumatu

V akutní fázi traumatu je velice těžké udržet si dosavadní návyky a životní styl. Proto je velmi důležité dodržovat zejména tato pravidla:

  1. Zůstaňte společensky aktivní: Sdílení pocitů s někým důvěryhodným může pomoci v procesu uzdravení. Nevyhýbejte se svým přátelům a rodině a zkuste je zasvětit do svých problémů. Sdílený smutek je poloviční smutek.
  2. Buďte kreativní: Aktivity jako kreslení, tvůrčí psaní, psaní deníku nebo hraní na hudební nástroje mohou mít terapeutický účinek.
  3. Vytvořte si rutinu: Rutina dodává pocit jistoty a kontroly v nepředvídatelném a chaotickém světě.
  4. Vyhýbejte se alkoholu a drogám: I když mohou nabídnout dočasné uklidnění, mohou zhoršit dlouhodobý proces zotavení. Sklenička na kuráž vám bohatě stačí, snažte se nepropadnout alkoholu jako „náplasti“ na vaše zranění.

Práce Gabora Matého pomáhá lidem po celém světě

Jedním z průkopníků a „popularizátorů“ problematiky traumatu je Gabor Maté, kanadský lékař a autor, který je široce uznáván za svou práci v oblasti léčby závislosti, stresu a vývojového traumatu. Ve svých knihách a přednáškách se Maté zaměřuje na komplexní vztah mezi psychologií, tělem, myslí a celkovým zdravím.

  • Závislost jako výsledek traumatu: V jednom ze svých klíčových děl, “In the Realm of Hungry Ghosts”, Maté tvrdí, že závislost je často důsledkem traumatu a neuspokojených potřeb z dětství.
  • Tělesná dimenze traumatu: Matého práce také zdůrazňuje, jak trauma ovlivňuje naše tělo. Jeho kniha “When the Body Says No” zkoumá, jak emocionální stres a trauma mohou vést k fyzickým onemocněním.
  • Léčba skrze uvědomění: Maté věří, že léčba traumatu a závislosti vyžaduje hluboké uvědomění si vlastních traumat a nenaplněných potřeb. Toto uvědomění následně vede k uzdravení.

Ať už se jedná o akutní trauma, nebo dlouhodobý stres, je důležité naučit se hledat – a zvláště přijímat – pomoc. Velmi léčivé je také najít skupinu lidí, kteří prochází podobnou situací, a inspirovat se jejich příběhy a možnými podpůrnými prostředky. V dnešní době sociálních sítí je to snazší než kdy dříve.

Zdroje: drgabormate, ncbi, pubmed, sciencedirect

867

Diskuze k článku