-- reklama --

Nové příspěvky pro diabetiky: zdravotní pojišťovna navíc přispěje i na rehabilitační a rekondiční aktivity

Nové příspěvky pro diabetiky: zdravotní pojišťovna navíc přispěje i na rehabilitační a rekondiční aktivity
Zdravotní pojišťovny přispívají v rámci programů prevence nejen diabetikům Zdroj: Unsplash

Příspěvky z fondu prevence zdravotních pojišťoven se těší velké oblibě a každý rok je čerpají jejich klienti nejen na prevenci onemocnění, ale i dentální hygienu, očkování či nejrůznější pomůcky. Právě diabetici mají u tuzemských pojišťoven možnost čerpat kromě diabetických pomůcek také třeba na přístrojovou pedikúru. Od začátku roku 2024 však zavádí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nový příspěvek, a to na rehabilitační a rekondiční aktivity.

Vzhledem k neustálému zdražování a rostoucí inflaci se rozhodla největší česká zdravotní pojišťovna – VZP navýšit na rok 2024 rozpočet fondu prevence o 63 % oproti letošnímu roku. Celkem tak pro své pojištěnce vyhradí 1,6 miliardy korun a umožní také žádat o příspěvky kdykoliv v průběhu celého roku.

Stávající i nové příspěvky

Dosud byli diabetici registrovaní u Všeobecné zdravotní pojišťovny zvyklí, že mohou čerpat příspěvek ve výši 3 000 Kč na úhradu pomůcek a další 3 000 Kč jim byly přispívány na ošetření nohou pomocí přístrojové pedikúry, jejímž cílem je pomoci předcházet častému problému u diabetiků, tzv. diabetické noze. Od začátku roku 2024 však budou moci klienti VZP využít další příspěvek ve výši 2 000 Kč, a to na rehabilitační a rekondiční aktivity lázeňského typu, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Do těchto nově hrazených aktivit spadá například elektroterapie, hydroterapie, kompresní terapie, podtlaková terapie aj.

Vyrazte na trnky: Likér podpoří trávení, čaj posílí imunitu a pecky uleví od bolavých zad či menstruačních křečí

Byť je podzim spojen především se sběrem šípku, neměli byste opomíjet ani modré kuličky trnek, které často rostou v blízkosti šípkových keřů. ...

Čerpat lze i na odvykání kouření, očkování či prevenci kardiovaskulárních onemocnění

Kromě samotných příspěvků pro diabetiky mohou pojištěnci využít i dalších úhrad z fondu prevence. Mezi ně patří například příspěvek na očkování proti pásovému oparu, očkování proti žloutence typu A, proti meningokoku či klíšťové encefalitidě a osoby starší 60 let mohou využít také příspěvek na očkování proti RS virům. Celkem 1 000 Kč pak mohou pojištěnci VZP využít také na dentální hygienu. Vzhledem k vysokému výskytu kardiovaskulárních onemocnění přispěje VZP také ve výši až 2 500 Kč na odvykání kouření a osobám nad 65 let pak také na pohybové a rekondiční aktivity či zdravotní cvičení, a to částkou 1 000 Kč. Oba posledně zmíněné příspěvky jsou pro diabetiky taktéž velmi přínosné, jelikož osoby s diabetem jsou vystaveny vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění.

Využít můžete i příspěvek na služby nutričních specialistů

Jak už jsme vás informovali v tomto článku, Všeobecná zdravotní pojišťovna zavádí od roku 2024 také příspěvek na úhradu služeb nutričních specialistů, kteří pomohou nemocným osobám vytvořit jídelníček a nastavit změny ve stravování i životosprávě, jež povedou ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Na tento příspěvek mají nárok nově diagnostikovaní diabetici 2. typu, obézní diabetici 2. typu, či ti, kterým byla nasazena injekční léčba, jakož i pacienti s chronickým onemocněním ledvin, vysokým kardiovaskulárním rizikem nebo jinými komplikacemi, jež vyžadují změnu životosprávy.

Nemoci ohrožující diabetiky: Neléčená nebo špatně kompenzovaná cukrovka může vést k vážným komplikacím

Obecně platí, že čím déle máte cukrovku a čím méně máte pod kontrolou hladinu cukru v krvi, tím vyšší je riziko komplikací v důsledku ovlivnění ...

Příspěvky pro diabetiky poskytují téměř všechny zdravotní pojišťovny

Určitou formu příspěvků na nejrůznější formy prevence nabízejí všechny tuzemské zdravotní pojišťovny. V letošním roce se pro diabetiky jedná o následující příspěvky:

  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) přispívá 1 500 Kč dětem a až 500 Kč dospělým nad rámec ostatních preventivních programů na nákup zdravotnických prostředků, které souvisejí s diabetem. Další až 2 000 Kč mohou její pojištěnci s diagnózou diabetu 1. a 2. typu využít na edukační pobyty a 500 Kč je přispíváno na přístrojovou pedikúru.
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) přispívá částkou ve výši 2 000 Kč pro děti a 1 000 Kč pro dospělé na pomůcky pro diabetiky a využít lze i příspěvky na přístrojovou pedikúru u registrovaných podologů.
  • Oborová zdravotní pojišťovna podporuje prevenci ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody a diabetu částkou do výše 1 000 Kč a s Vitakartou pak mohou pojištěnci čerpat až 10 000 Kč na pomůcky pro diabetiky.
  • Revírní bratrská pojišťovna přispívá diabetikům částkou až 1 000 Kč na pohybové aktivity, testovací proužky, diagnostické proužky, senzory nebo na ošetření přístrojové pedikúry a dalších až 10 000 Kč mohou využít na lázeňské pobyty pro chronicky nemocné pacienty.
  • Vojenská zdravotní pojišťovna či Zaměstnanecká pojišťovna Škoda pak nemají žádné speciální programy pro diabetiky, podporují však prevenci, ať už v podobě odvykání kouření, dentální hygieny aj.

Nezapomeňte se informovat

Pokud se rozhodnete některý z příspěvků zdravotních pojišťoven využít, nezapomeňte se nejprve informovat o přesných podmínkách, a to na webových stránkách nebo pobočkách dané zdravotní pojišťovny. Každá zdravotní pojišťovna totiž vyžaduje různé dokumenty a také má stanovené vlastní termíny, do kdy je možné o příspěvky žádat.

Zdroje: vzp.cz, zpmvcr.cz, cpzp.cz, www.vozp.cz, zpskoda.cz, rbp213.cz, ozp.cz

28394

Diskuze k článku