Rohlík snižuje ceny u sortimentu speciálních diet na ceny běžných značkových výrobků. Chce tak pomoci zákazníkům s dietními omezeními

Rohlík snižuje ceny u sortimentu speciálních diet na ceny běžných značkových výrobků. Chce tak pomoci zákazníkům s dietními omezeními
Martin Beháň, Šárka Štěrbová a Veronika Kašáková Zdroj: Rohlik.cz

Rohlik.cz se rozhodl pro strategické snížení cen na vybraný sortiment speciálních potravin pro zákazníky s dietními omezeními. Největší český online prodejce potravin si uvědomuje stále rostoucí potřeby rodin se speciálními dietami, které za speciální bezlepkové či bezlaktózové výrobky často platí i několikanásobně vyšší ceny. Proto Rohlík od června snížil ceny u téměř 40 položek z kategorie bezlepkových, bezlaktózových a diabetických produktů, a to na úroveň srovnatelnou se standardními značkovými potravinami. Tyto ceny navíc zastropuje minimálně do konce léta.

„Stále více lidí musí dodržovat speciální dietu kvůli zdravotním problémům, jako je intolerance lepku nebo laktózy, či kvůli potřebě sledování glykemického indexu. Tito zákazníci často musí platit výrazně vyšší ceny za potraviny, které vyhovují jejich specifickým stravovacím požadavkům. Například bezlepková mouka stojí i třikrát více než její standardní značková alternativa. V kontextu rostoucích cen za potraviny a energie to může vézt k výraznému ekonomickému zatížení těchto rodin. Může to ale také omezovat jejich přístup ke zdravým a vyváženým jídlům,” komentuje generální ředitel Rohlík Martin Beháň, co vedlo firmu k tomu výrazně snížit ceny vybraného sortimentu.

Rohlík upravuje cenu u téměř 40 produktů z nichž 35 má nově cenu nastavenou na úroveň standardních značkových produktů. U 5 z nich je ale nákupní cena natolik odlišná, že není možné se přiblížit cenám konvenčních alternativ. U těchto položek, jako například bezlepkový rohlík, tak Rohlík snížil cenu o 50 %.

Rohlík garantuje, že ceny u vybraných položek zastropuje minimálně do konce letošního srpna. Věří, že tato proaktivní změna cenové politiky přispěje ke zlepšení ekonomické situace rodin, které musí speciální dietu dodržovat. Speciální potraviny jsou totiž často dražší než ty běžné:

 

CENA BĚŽNÉHO SORTIMENTU

 

BĚŽNÁ CENA 

NOVÁ CENA NA ROHLIK.CZ

Sádlový rohlík 2ks

15,90 Kč

Rohlík bezlepkový 2ks

59,90 Kč

29,90 Kč

Toustový chléb, balení

44,90 Kč

Toustový chléb bezlepkový, balení

129,90 Kč

64,90 Kč

Bábovka balená

84,90 Kč

Bábovka balená, bezlepková

149,90 Kč

74,90 Kč

 

Knedlík kynutý, 300 g

23,90 Kč

Kynutý knedlík, bezlepkový, 220 g

64,90 Kč 31,90 Kč

Dětská ovocná kapsička

16,90 Kč

Dětská ovocná kapsička vegan, gluten free

36,90 Kč

18,90 Kč

Bílý jogurt farmářský, 200g 27,90 Kč

Bílý jogurt, kokosový, veganský, bez laktózy, 150 ml

38,90 Kč

20,90 Kč

Miamo zmrzlina kornoutová, 120 ml 12,90 Kč Pinko zmrzlina, kornoutová bezlepková, 120 ml 24,90 Kč

12,90 Kč

Dostupností k pomoci

Z veřejných dat vyplývá, že lidí v české populaci, kteří musí dodržovat speciální dietní omezení, je až 18,7 %. Rohlík předpokládá, že do podpory speciální kategorie investuje několik milionů korun měsíčně – vybrané potraviny bude v zásadě dotovat. „Jsme největší online prodejce potravin v Česku. K tomu nám pomohli naši zákazníci a my jim máme co vracet. Navíc vnímáme i odpovědnost, kterou s sebou tato tržní pozice přináší,” doplňuje Beháň.

„Máme možnost a příležitost změnit, jak jsou ceny speciálních potravin nastaveny a jak bude tento sortiment pro zákazníky dostupný. Tohle je naše odpověď na narůstající cenovou nerovnováhu mezi konvenčními a speciálními potravinami,” dodává s tím, že nejde jen o speciální ceny na vybraný sortiment, ale i rozšiřování sortimentu speciálních diet. Příkladem je A2 mléko, které obsahuje pouze A2 β-kasein, který byl dříve zastoupen v mateřském mléce savců. Díky původnímu aminokyselinovému řetězci se mléko A2 a výrobky z něj tráví odlišně a pro naše tělo by jejich zpracování mělo být méně náročné.

Koriandr: Voňavý pomocník při léčbě diabetu, vyplatí se pěstovat jej ve velkém

Koriandr (Coriandrum sativum) je aromatická bylina, která je tradičně využívána ve východní kuchyni pro svoje charakteristické aroma a unikátní ...

Unikátní filtr pro potraviny se sníženým obsahem bílkovin

Speciální kategorie zastropovaných cen ale není to jediné, co Rohlík pro zákazníky s dietními omezeními přichystal. Jako první a jediný na trhu zavedl rovněž filtr „potraviny se sníženým obsahem bílkovin“. Ten usnadní nakupování všem, kteří ze zdravotních důvodů potřebují omezit příjem bílkovin ve své stravě. Tato inovace je výsledkem spolupráce s Národním sdružením PKU a jiných dědičných metabolických poruch.

Nízkobílkovinná dieta je jednou z nejpřísnějších diet na světě. Metabolické poruchy, jako je fenylketonurie (PKU) a další dědičné metabolické nemoci, výrazně omezují výběr potravin, a nutí tak osoby s onemocněním pečlivě počítat a vážit obsah bílkovin ve stravě. Filtr „potraviny se sníženým obsahem bílkovin“ v e-shopu Rohlik.cz umožňuje těmto zákazníkům snadno prostřednictvím jednoho kliknutí vybrat nízkobílkovinné potraviny (s obsahem do 2 gramů bílkovin ve 100 gramech), což výrazně usnadní jejich každodenní život, zrychlí nakupování a napomůže chránit zdraví.

Zdánlivě malé kroky, které pomáhají        

„Velký dík si zaslouží hlavně naši kolegové, kteří se do vývoje novinky hned pustili a velmi rychle ji dokázali zařadit na náš e-shop,” komentuje generální ředitel online obchodu Martin Beháň. Rohlík se pro tento krok rozhodl na základě dopisu, který obdržel přímo od Národního sdružení PKU a jiných DMP. Z textu vyplývalo, že i zdánlivě malou změnou, jakou je přidání nového filtru, lze zkvalitnit život stovkám osob, které smějí sníst pouze několik málo gramů bílkovin denně, aniž by došlo k ohřrožení jejich zdraví.

Dlouhodobě sledujeme zájem Rohlíku o různé výživové trendy a důraz na přehledné a spolehlivé informace o složení produktů. Tato inovace výrazně usnadní nakupování našim pacientům a stane se důvěryhodným způsobem, jak získat potraviny, které nejsou ohrožením pro jejich zdraví,” vysvětluje Ing. Šárka Štěrbová z Národního sdružení PKU a jiných DMP.

Zdroj: Rohlik.cz                            

392

Diskuze k článku